• sokağa çıkma yasağını devlet eliyle yapmanız gerekir. herkes kendi kendini izole edemez. işe gitmek zorunda olanlar; piknikçiler, halaycılar, asker uğurlayanlar, bankaya para yatırma derdinde olanlar ve bana bir şey olmazcılar tarafından bir tedittir, olmaya devam edecektir.
  • (bkz: konu kilit)
  • siz devlet olarak biz özel sektörün sağlığını işverenin insafına bıraktınız. ilerde torunlarımıza anlatacağız bunu. unutmayacağız .
  • hangi kararlar lan? yarım saat konuştu bakan. devlet ohal ilan edemiyor. vatandaşa ben beceremiyorum sen ohal ilan et kendi çapında evde takıl diyor. ekonomi çöker, işe gitmek zorunda olan vatandaş sikimde değil diyor. nisan ayında ne yapacaksınız bakalım.
  • öngörüsüzlüğün devamı ve geç kalmışlık.bodoslama aşağı doğru gitmeye devam.
  • dişe dokunur bir açıklama yaptığını söyleyemeyiz. sorulan soruları cevapsız bırakmadı ama asıl istenen kısımlarınıda cevapladığını söyleyemeyiz.
    en önemli bilgi bence yaş aralığı, iyileşme süreci ve benzer bir grafiği ilerleyen günlerde açıklıycaklarını söyledi.
  • gazeteci: kitlerin parasını atatürk öde....
    bakan: yok yok öyle bir şey parasını verdik.
  • özetleyeyim:

1. süreci kötü yönetmiş ülkelerle kıyaslamayın. türkiye önlemleri sırasıyla aldı.
    2. yaşlılarımıza uzun ve dokunaklı bir evde kalma konuşması. gerçekten iyiydi. keşke şunu hep bir ağızdan baştan beri yapsalardı.
    3. maske, eldiven ve tulum ihtiyacımızı karşılayacak üretim yapılıyor. eksik olduğunu söyleyenler yalan söylüyor.
    4. türkiye’nin medikal malzeme ihtiyacı varken dışarı satmaya çalışan fırsatçı firmaların önü kesildi. iç işleri bk. destek veriyor. bu firmalara siparişleri bakanlık olarak yaptık. kabul etmeyenlere yaptırım söz konusu olabilir.
    5. aşı çalışmaları için 5 üniversite ve bir labaratuvar destekleniyor. maliye bakanlığı aşı çalışmaları için önemli bir bütçe ayıracak.
    6. başta bir start up firması ile başlayıp sonra 2 firmayla solunum cihazı üretimi için anlaşılmış. söz konusu firma daha önce bakanlığın bildiği bir firma imiş ve solunum cihazları anestezi hocalarının corona için özel değerlendirmelerinden de geçerek sipariş edilmiş. üretim fazlası olacakmış ve olduğu takdirde türkiye bunları ihraç edecekmiş.
    7. yapılan testler yetersiz bulunuyor, diye soran muhabire: türkiye’de testler algoritmaya uygun şekilde yapıldı. (ilk etapta çin’e seyahat öyküsü, daha sonra iran, daha sonra italya vs.) şimdi ise virüs ülkede dolaşımda olduğu için semptomları olanlara yapıyoruz.
    8. çin’den hızlı test getirdik. 300 000 hızlı test daha getireceğiz. atatürk bu borcu ödedi, şeklinde bir iddia var diye soran muhabire cevaben: getirdiğimiz tüm ilaç ve testlerin parasını biz ödedik.
    9. dünyada 3 basamaklı bir tedavi var. biz erken aşamalarında da 2. basamakta kullanılan tedaviyi başlıyoruz. (böyle demek istedi, pek anlaşılmadı. yani ilacı erken başlıyoruz dedi)
    10. çin’de yoğun bakım koşullarında kullanılan bir ilaçla 14 günden 4 güne kadar yoğun bk. süresini kısaltmayı başardılar. bu ilacı sipariş ettik.
    11. vakaları ileride daha şeffaf açıklayacağız. (yaş ve ölüm verileri şeklinde, tablo halinde)
    12. vakaları ilerleyen günlerde daha erken saatlerde açıklayacağız.
    13. milli eğitim bk. ile okulların yeniden açılması hakkında henüz konuşulmamış. çarşamba günü bilim kurulu milli eğitim bk ile de konuşacakmış.
    14. sağlık çalışanlarının performans ücretlerinin tavan puandan yatması için maliye bk ile görüşülmüş.
    15. sağlık personelinden pozitif olanlar var ancak sayılarını açıklamayayım.
    16. iran-van arası kaçak geçişleri soran muhabire cevaben: van’da vaka var ancak önde gelen illerimiz arasında değil.

ben bakanı çok özgüvenli buldum bugün. bu da kişisel bir gözlemim.
  • benim gücüm yetmiyor ama doğrusu ohal ilan etmektir demek istedi.
    anladık biz onu !
hesabın var mı? giriş yap