80 entry daha
  • kim ne derse desin hayatımda gördüğüm en "epic" dizinin 9. sezonu. jack bauer karakteri her dizinin ana karakterinde olduğu üzere bir takım abartılarla işlense de 7. sezondaki imam muhtadi gohar ile görüşmesinde kiefer sutherland'in oyunculuğuyla bir dizi karakteri olmaktan çıkıp ete kemiğe bürünmüştür gözümde. aynı hissi taşıdığım diğer dizi karakteri ise james gandolfini'nin canlandırmış olduğu tony soprano karakteri.

not: espri olsun diye şoray uzun'un kültigin karakterinide yazardım ama jack'in beni bulmasından korktum sözlük :(
  • --- spoiler ---

çok fena bir bölüm olmuş. bir bölüme o kadar çok mesele eklendiki. bir yandan sadece iha meselesinde değil jack ekseninde de ingiliz-amerikan çatışmasını görüyoruz, diğer yandan da rusların bauer için gün ışığına çıkışını. yani bir çok yandan jack'in etrafı sarılmış durumda. çok güzel bir 9.sezon finali izleyeceğiz gibime geliyor.

navarro olayında ise salt köstebekten ziyade 24'te hep amerika'daki bir yapılanmaya değiniliyordu. david palmer'ı öldürenler, 2.sezonda sahte bir kayıtla amerika'nın 3 ortadoğu ülkesine savaşa sokmak isteyenler bir sürü örnek var. navarro bence bu yapılanmaya hizmet ediyor. işte bu yapılanma kate'in kocasının defterini dürdü navarro'da bu yapılanmanın piyonu. bu konu da ilginç olarak. gerçekten de bir bölüme çok konu sıkıştı.

çatışma sahneleri, jack'in operasyonda gerçekleştirdiği performans bunlar tabii ki heyecanlandırıyor bizi ama 24'ün en sevdiğim özelliği dengeler ve politik oyunlar.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

heller ronald reagan'ı aklama karakteri olabilir. benzerlikleri çok fazla. sadece heller david palmer gibi iyi bir adam imajı çiziyor. gerçi ronald da abd'de sevilen başkanlar arasında bir adam.

benzerliklere bakalım

- reagan ütopik bir proje olan yıldız savaşlarının (stratejik savunma girişimi) fikir babası bir insandır. sezonda konu edilen ihalar da o zamanlar pek ütopikti ve bu fikrin çıkışı yine aynı döneme rastlamakta. o zamanlar bugün heller'in yaptığı gibi reagan ülke ülke gezerek yıldız savaşları için ülke desteği istiyordu.

- reagan ile margaret thatcher ile sıkı müttefik olmuşlardır.

- reagan da heller gibi alzheimer hastası idi.

ve eğer heller reagan'ın hayatının iyi bir yansıması ise sezon içinde reagan'ın hayatından kopya 2 şey daha görebiliriz.

- reagan bir suikastten kurtulmuştur.
    - reagan döneminde kendisinin danışmanlarının, üst düzey yönetici ve askerlerin karıştığı bir bir skandal olmuştur. zira ben colin salmon'ın oynadığı genel kurmay başkanın da götelek çıkacağını düşünüyorum. hatta navarro onunla konuşuyor bence.

dizinin bu sezondaki castı bence tüm sezonların en iyisi. kısa roller için bile büyük adamlar seçmişler. aksel hennie bunlardan biri. keşke kang-ho song da bir yerlerden dahil olsa.

morgan'ı da bize yeni bauer diye empoze etmeye çalıştıkları belli*. ama ben morgan'ı da sevdim açıkçası. son işkence sahnesinde kendi imkanları ile kurtulması bunun kanıtlarından biri. zaten sezonda genelde morgan'ı izledik aslında. ayrıca gbenga akinnagbe muhtemelen yeni tony almeida. giles matthey'in chloe olduğu ortada. diyeceğim o ki çoğumuzun dediği gibi eskileri efsaneleştirip haklarını teslim edip farklı bir takım ile 24 devam edecek gibi.

bu arada genelde 24'teki başkanlar emmy adayı olurlar bakalım bu sene de öyle olacak mı? gerçi bu sezon mutlaka 24 ten birileri emmy alır diye düşünüyorum.

son olarak 6. bölümün en güzel repliği:

"jack wants her, jack needs her, jack gets her."

:)))

--- spoiler ---
67 entry daha
hesabın var mı? giriş yap