• +1'mle dahil oldugum topluluk. yakin gozlugu takmiyorum, menapoza hazirlanmiyorum, herseyi daha iyi gorup, anlayip, tahlil edebiliyorum. bir 40 sene daha yasamak arzusunda ve enerjisindeyim. hala aska inaniyorum.

yikilmadim, ayaktayim.
  • cook eskiden, yani epey bir eskiden, allam epeskiden 30'lu, 40'li yaslarina gelen insanlar icin cok igrenc fikirlerim vardi.
    hatta zaman zaman burda bu fikirlere paralel fikirler gorup gulumsuyorum.
    -alla alla niye olmuyo ki bunlar ?
    diyordum.
    -ulan bi insan 40 sene sonra niye yasasin hala ?
    da diyordum.
    -iyy bogg bunlar sevisiyolar mi bir de ?
    dedigim de,
    -memelerim sarkacagina, catlaklarim olacagina olurum daha iyi !
    de, diyordum.
    velakin;
    oyle degil valla.
    tamam, memelerim sarkmis olabilir.
    catlaklarim da var. haa ! hic kirisigim yok mus'haf carpsin !
    evet, biraz cabucak yoruluyorum. eskiden bir gune sigdirdigim isleri, artik 1 haftaya yayiyorum.
    misal; evi bugun supurup, iki gun sonra siliyorum.
    yani misal...
    ama olmek istemiyorum.
    evet, tahammulum azalmis, sinirlerim yipranmis olabilirim.
    ama, sarkmis sol mememin ardinda, hatta biraz altinda bulunan, nispeten yorgun kalbim hala heyecanla atabiliyor.
    hala, kendini genc kiz zannediyor zaar.
    kut kut kut atiyor.
    beyaz saclarimin ustunde hala kavak yelleri esebiliyor mesela.
    mesela; elim ayagima dolanabiliyor. nutkum tutulup, bogazim kuruyor.
    yuzume aptal bir gulumseme yerlesebiliyor. ve, salak salak dolasirken 20 yasinda bir genc kiza donusuyor gozlerimin pariltisi...
    hala, yastiga yuzumu gulerek bastirabiliyorum.
    saate bakip ic geciredebiliyorum.
    sunun surasinda, 40'li yaslarin ortasina 2 senem kalmisken hem de...
    iciniz yaslanmasin, iciniz olmesin.
    gerisi kolay...
  • dâhil olduğum kitle.
    (bkz: merhaba ben amca, sorularınızı yanıtlıyorum)

öncelikle muhtemel şakaları ben bırakayım buraya:
    (bkz: açmayın amcalar)
    (bkz: açmayın teyzeler)
    (bkz: orta yaş bunalımı)

yok "30'luk ablalar", yok "30'luk abiler"...
    kardeşim bu büyükler size ne etti?
    ayrıca (bkz: i know what it is to be young).
    ne güzel işte: çizgili pijama giyip yerli dizi izlemek yerine sözlükte takılıyoruz, hâlâ sinemayı takip ediyoruz, hâlâ konserlere gidiyoruz, hâlâ bira içiyoruz, 20'li yaşlarda ne yapıyorsak yine onları yapıyoruz...
    öpüyorum gözlerinizden.
  • bakmayin sozluk ergenlerinin amca/teyze soylemlerine...
    hicbir seye gec kalinmama yasidir.
    hayatimi degistirmeye karar verdigimde, 20'li yaslarin sonundaydim.
    kucagimda 2. cocugum her seyin daha da kotuye gideceginin sinyallerini alali cok olmustu ama, sabir denen illet yakaniza yapisti mi ve tahammul denen insan bug'i,
    nereye kadar gidebilirim ile birlesince eller, kollar ve ayaklar baglaniyormus.
    her gun bu dusunce ile yasayip, her gun bunu yapmaya uzak dusmek insani umutsuzluga suruklemiyor degil.
    ve umutsuzluk mutsuzlugun en belirgin ozelligidir.
    20'li yaslarimin sonunda hayatimi degistirmeye karar vermistim.
    kafamda bir sey kurmadim. hayal etmedim. tek istedigim insan gibi muamele gormekti.

40'li yaslarimin basinda, artik ablaliktan teyzelige terfi ettigim gunlerde tabi ki bir ampul yanmadi kafamda.
    bir gun gozumu actim ve 40 yasindaydim. bundan 5 sene onceydi.
    ve hayatim bir gerilim filmi tadindaydi. gozluklu ve kivircik sacli olsaydim once beni oldururlerdi. o derece klise bir gerilim filmiydi.
    bir gun daha gozumu actim 41 yasindayim. ve devam filmimi cekiyorlar.
    3. devam filmimin senaryosu kurulurken, artik bu filmden cok sıkıldigimi fark ettim. cunku sonunda hep ben oluyordum. parca parca ve adim adim.
    43. yasima bir kac ay vardi ve gozumu karartip butun produksiyonu karsima alip anlasmami fesh ettim.
    43 yasinda yeni insanlar, yeni hayatlar ve yeni bir yol cizdim kendime.
    tanri da filmimden sıkılmis olacak ki sponsor oldu. ve yasami kucaklarken, baktim ki o da sirtimi sivazliyor.

bu bir basari hikayesi degildi. yasadigim ve sinandigim hicbir seyi bir basari hikayesine cevirme mantigini gutmedim.
    sadece hayatta kalmak istedim.
    cunku hayat cok guzel...

yani 40 yas ustu sozluk yazari olarak hicbir seye gec kalmadik.
    sadece siz daha yolun cok basindasiniz...
    basarilar...
  • bu sene itibari ile +2'mle dahil oldugum topluluk.
    hala sahin gibi goruyorum. hala, adetlerim duzenli. simdilik menopoza nanik yapiyorum.
    evet saclarim cok beyazladi. hatta, bi' iki tane de kasimda cikiyor.
    hala yuregim kipir kipir. herkes kadar dertlenip, herkes kadar neseleniyorum.
    16 yasindaki oglumdan, 14 yasindaki kizimdan daha enerjigim.
    onlarin kalp agrilarini dinliyor ve kendi tecrubelerimden yola cikarak yol gosteriyorum ama asla akil vermiyorum. akillarini ben yaptim kucuk bir yardimla, kullansinlar.
    neticesinde, bu sene +2, seneye +3 boyle surup gidecek.
    yaslanmayi bilmiyorum da, yas almak cok guzel.
    gelsenize ?
  • +7'imle dahil olduğum topluluk. götümün kılları kadayıf oldu halen buralarda sürtüyorum. geçen gün benim büyük oğlan da kayıt olmuş sözlüğe, şu anda çaylak. heyecanla bekliyorum yazar olmasını, seri eksi oy veren hain baba fantezimi gerçekleştireceğim nasipse.
  • beni de yazın listeye. amca diyenin kalbini kırarım. oğlumdan öğrendim böyle bir şey olduğunu. ne yapalım geç öğrendik sözlüğü. yazmayalım mı, okumayalım mı ? yıllar siz istemeseniz de bir şeyler öğretiyor insana. sözlükten de çok şey öğreniyoruz. daha bugün ufkumu yediye katladım.
  • +7'den merhabalar. her ne kadar +8 diye beynimde boza pisirenler olsa da yine soyluyorum; olm sene sonu dogmusum!

biri bana 47 yasima gelecegimi soyleseydi once bir guler, sonra uzaklara bakardim sessizce. cunku ben saniyordum ki, bu yaslarda evimin balkonunda fasulye kirip, beni affet, onu unutma, hisli hatiralar, biraz da burama gibi turk gunluk dizilerini izliyor olacagim.
    oyle olmadi. oncelikle genetigimi borclu oldugum havuza cok minnet ve sukran ederim. bi 10-15 sene daha idare ederim gibi geliyor.
    gelelim 47 senede neler oldu. bebek oldum, cocuk, genc kiz, eş, anne, bosanmis bir kadin, 44 yasinda calismaya baslayip butun hayatini olabildigince eline alip, elinde tutma gayretinde olan bir insan oldum.
    aşık oldum. karnimda kelebekler ucustu. gozlerimden kalpler cikti. ayaklarim yerden kesildi...
    sirtima hancer yedim, burun ustu dustum. surundum yine aşık oldum aşık olduguma...
    oglumla arami duzelttim. kizimla arkadasliktan dostluga gectik.
    cok direndim, cok yoruldum, cok soylendim ama hic pes etmedim.
    ha bir de cok uyudum. hem de deliksiz uykular.
    butun gun calisip, eve pestil gibi gelip yastigi gordugumde daldigim uykularim var benim artik.
    bedenim yorgun evet. yagmur oncesi butun kemiklerim sizliyor ama icimdeki o genc kiz hala canli canli duruyor.
    genc arkadaslarim, umarim planladiginiz hayatlari yasama sansiniz olur. umarim ayaginiza tas bile degmez. ama ola ki olmadi. pes etmeyin. yolun yarisindan 10 sene sonra yeni bir hayati yasamaya baslayan bir sure once ablaniz ama epeydir bir teyzeniz olarak soyluyorum.
    hayat yasamaya deger. hayatinizin en kotu gunlerini bile yasiyor olsaniz, en azindan hayattasiniz.
    kiymetini bilin...
  • bunların arasında buharlı bilgisayarlar çağından beri bilgisayarlara aşina, delikli kart falan görmüş, bbs'lerin ağzından girip, internet'in burnundan çıkmış, nice yirmilikleri suya götürüp, susuz getirecek kadar teknolojiden anlayanlar da olabilir. dikkatli olmak lazım.
  • eeen sevdiğim sözlük yazarları topluluğu.

her entryisinde apaçık yada üstü kapalı cinsel mesajlar vermeye çalışmayan, sohbet etmekten her zaman keyif alabileceğiniz, sözlüğü halen sözlük olarak kullanan insanlardır.

sizi seviyorum. telefon numaranızı mesaj olarak atabilirsiniz. *
hesabın var mı? giriş yap