şükela:  tümü | bugün
14 entry daha
 • 1* dolarda bir hikaye var. bu hikaye, kasım başından beri süregeliyor. bunu benim gibi 3 aydır ısrarla sosyal medyada belirtenlere ise "dolar bir anda patlayınca babayı alacaksınız" minvalinde cevaplar veriliyor.

  2* mahfi eğilmez'in hem blog'unda, hem de kitaplarında sık sık belirttiği üzere, ekonomide beklenti yönetimi denen bir hadise var. bu yönetim damat zamanında çalışmıyordu, çünkü o günkü ekonomi yönetimine, hayal alemindeki ekonomi anlayışı sebebiyle itibar edilmiyordu. bugün bu iş böyle değil.

  3* bizim bugünkü ağbal/elvan yönetiminin arka planında ise joe biden yönetiminin abd'nin başına gelmiş olması yatıyor. hatırlayacak olursanız joe biden'ın seçimleri kazandığını özellikle cnn international gibi anaakım medyada yer almasını takip eden gün, damat krizi yaşandı ve ağbal tcmb'nin başına geçti.

  4* benim görebildiğim kadarıyla ağbal birçok şeyi, "göte göt" diyerek rte'ye anlattı ve onu bu gerçeklikle yüzleştirdi. elini taşın altına koydu. elbette ağbal'a da güven vardı ki, cumhurbaşkanlığı strateji ve bütçe başkanıydı. rte ile dirsek teması her daim vardı.

  5* şu aşamada ise biden ile "batı ittifakı" anka kuşu gibi küllerinden doğuyor. trump'ı züccaciye dükkanına giren fil gibi düşünürseniz, biden da dükkanın sahibi ve filin dağıttıklarını şu anda tek tek topluyor.

  6* rte ise bu kapsamda bu "batı ittifakı"nı karşısına alabilecek bir lider değil. almayı da istemez ve hiçbir zaman da istemedi. rte başbakan olmadan önce soros'la bizzat görüşen kişiydi örneğin. bugün kavala ise "sorosçu" diye yargılanıyor. ayrıca trump'ın dağıttığı bu batı ittifakında rte gibi liderler kafasına göre takılabiliyordu. zaten dünyada bir "lider eksikliği" söz konusuydu. ancak bu iş kasımdan itibaren değişikliğe uğradı. biden ve ekibi, oyunun kuralını baştan yazıyorlar. neoliberalizm 2.0 geliyor, çünkü popülizm kaybetti, dolayısıyla bu popülist grubun üyelerine de gelecekte yer yok. popülizm 2.0 ise henüz doğmadı, trumpist yaklaşımla bir sonraki seçimlerde yerini alacak gibi görünüyor. bunları konuşmak için henüz erken.

  7* bu senaryoda da rte oyunu gördü ve ilk olarak neşteri damadı göndererek vurdu. gerçekçi ve neoliberal politikalara dönüldü. böylece ülkeye sıcak para aktı. dolar düştükçe düştü. zaten düşeceği kasım'dan beri belliydi. bu oyunu gören dolarını 8'den bozdu, üzerine tl faizini yedi, üzerine stopaj indiriminden yararlandı.

  8* ağbal'ın ilk maddi hamlelerinden sonra, oyuna lütfi elvan, bddk, spk, türkiye bankalar birliği, tobb, cumhurbaşkanlığı, adalet bakanlığı, savunma bakanlığı; herkes dahil oldu. örneğin bddk aktif rasyosunu kaldırdı. elvan, kamu tüzelkişiliğini haiz denetleyici ve düzenleyici kuruluşlara "kanun ne emrediyorsa onu yapın" talimatı verdiğini ifade etmişti. geçtiğimiz gün tobb'un açıklaması bile "fiyat istikrarı" yönündeydi. cb oy kaybetmemek için ilginç faiz tezini savunsa da, orda da faiz yerine kuru düşürme manevrası yapıldı.

  9* geldiğimiz aşamada da ağbal piyasayı sözlü yönlendirerek beklenti oluşturuyor. bugünkü reuters röportajından sonra da olan bu. kredi temerrüt takası ya da sigorta primi olarak da bilinen cds'ler 300'ün altına geriledi. dünyada tl'ye karşı algı değişti. dolara karşı dünyada en fazla değer kazanan paralardan biri haline geldi türk lirası. bu momentumu kaçıranlar da, doların "anlık" düştüğünü sanıp, 8'lerden, 7.70'lerden, 80'lerden, 60'lardan girdiler; ve tabi ki terste kaldılar. onu da şurada grafiğiyle açıklamıştım, ki o zamanlar kur 7.30'lardaydı.

  10* ağbal'ın bugünkü açıklaması da işin son gelişmesi. reuters'a ağbal'ın verdiği röportajı okudunuz mu bilmiyorum ama ben okudum. gerçekten çok iyi yazılmış. zaten bugün doları düşüren de bu oldu. görüşüme göre dolarda 6'lar mümkün. bunu da yine tivitırdan geçenlerde açıklamıştım. te 25 kasım 2020'de attığım tivitte 7.50'nin aşağısı mümkün açıklamasını da yapmıştım; şuradan.

  *

  bu bir yere kadar gidecek ve orada platoya gireceğiz. bu bir ihtimal 6.85'ler, bir ihtimal 6.50'lere doğru biraz daha düşük seviyeler, bir ihtimal ise 7 psikolojik sınırında gerçekleşecek. fakat sonrasında yine damat dönemi gibi bir anlık bir devalüasyon olmayacak; beklenti, enflasyon veya biraz üzerinde değer kaybı şeklinde oluşabilir. o zaman bunu değerlendiririz, aceleye gerek yok.

  ayrıca hatırlar mısınız bilmem, dolar satarken kamu bankaları kur 7'yi aşmasın diye nasıl cephe savaşı veriyordu. oysa bunlar, bugünkü gelişmelerden hareketle, ne kadar da boş şeylermiş bir kez daha görmüş olduk. damadın 130 milyar dolar ile yapamadığını, naci ağbal mikrofona 20 dakika konuşarak yapıyor. hale bak.

  işte ekonomi politikalarındaki "güven ve itibar" budur.

  tabi giren bu sıcak para, bir gün çıkacak.

  hangi gün çıkacak bilmiyoruz ama soros'un 2008 krizinde subprime mortgage'lar için inside job'da ifade ettiği gibi; "müzik bitene kadar dans etmek zorundasın" (you have to dance until the music stops).

  hikaye bundan ibaret. şu aşamada müzik çalmaya devam ediyor. bitecek gibi -şimdilik- görünmüyor.

  ama biden hadisesi, işin patlama noktası olacak; göreceksiniz. halkbank, diğer kamu bankaları falan, bir ara yazacağım bunları. abd bu işi 10 yıldır ağır ateşte pişiriyor. hepsini yazacağım. (bkz: silivri soğuktur şimdi)

  arog'da ne diyordu o küçük adam?

  komutan logar, bir cisim yaklaşıyor efendim

  *

  (bkz: berat albayrak'ın ekonomi dersi alması/@dragonlady)

  (bkz: naci ağbal'ın berat albayrak'ın ayağını kaydırması/@dragonlady)

  (bkz: kemal derviş'in ekonomik kriz öngörüsü/@dragonlady)

  (bkz: akp'nin reform goygoyu/@dragonlady)
29 entry daha