• kural kaide thy çağrı merkezinde bilet alınırken hele ki business bilet alınırken (mil falan fark etmez) söylendiyse, "bakın sırbistan'ın böyle bir politikası var" dendiyse, sorumlu kişi yolcudur. fakat söylenmediyse kesinlikle thy'dir. hatta çağrı merkezindeki kişi bu durumu söyleyip bilet satmamalıdır. diyecek ki "x bey/hanım, sırbistan pasaport polisi aynı pnr kodlu olmayan gidiş-dönüş biletiniz varsa, sorun çıkartacaktır". ha şimdi diyeceksiniz ki, satışçı "bu adam belki başka ülkeden belgrad'a gelip öyle dönecek, orada böyle bir kural yok ya da var olan biletini değiştirecek" o da işte müşteri memnuniyeti denen şey oluyor. sen müşterini mağdur etmemek için "x bey/hanım, eğer sırbistan'a istanbul'dan gelecekseniz, aynı pnr kodlu gidiş-dönüş biletiniz olmalı" demeli. her şey satış değil. ama müşteri hala almak isterse, bu artık bilet satanın sorumluluğunda değildir.

sırbistan'ı bilmem ama, italya yunanistan ingiltere gibi ülkelere gittim. hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. ki ingiltere gibi kılı kırk yaran, uçak kapısına gelmeden önce 8676768 kez kontrol eden bir ülke bile bunu yapmıyorsa, sırbistan kim köpek amk?

ulan şu dünyada gerçekten insan gibi hissettiğim anlardan biri, iki şengen ülkesi arasında geçiş yaparken kimsenin pasaport kontrolü bile yapmadığı andı...
  • rezervasyon ile ilgili kurallara bir sey diyemem ama yillarca bu isi yapmis biri olarak, boardingdeki arkadaslar dogru islem yapmislar diyebilirim.

bu kurallarin yazdigi bir sistem var, ismi timatic. genellikle oradan takip edilebilir bunlar basit bir internet aramasiyla. fakat bu kurallarin haricinde sinir polisinin bazi ulkelerden istedigi ozel durumlar olabiliyor. tipki bu durumda oldugu gibi, kurallarda yazmaz ama sinir polisinin donus biletini ayni pnr’da istedigine dair bir e mail hatirliyorum. bu kurala uymayan yolcu gonderildiginde ise, hem yolcuyu almayip, hem de yuklu miktarda ceza kesmislikleri vardir defalarca.

rezervasyon ve bilet kurallari benim alanim disinda ama ucusunuzu engellemeleri dogru karar, gecmis olsun.
  • rezalet puanı koca bir sıfır olan durum...

yukarıda bir arkadaş bahsetmiş, 3. şahıs sitelerden alınan biletlerde o siteler kendilerini koruyacak ibareler eklerler ve sen onları okumadan yaw he he der geçersin.

ışte üç kuruş kar edecez derken...

bu arada trip.com ne amk? business bilet (bkz: ucuza kaçmayan adam bileti) havayolunun kendinden başka yerden alınır mı?
  • 6 aralık 2019 tarihinde yaşanan rezaletin neden şimdi paylaşılması?
  • (bkz: paragraf)
    (bkz: durumumuz yoktu okuyamadım) ama geçmiş olsun.
  • thy mi trip.com rezaleti mi karar veremedim.
    aynı pnr da olmasını isteyen sırbistan ise thy'nin suçu ne?
    thy gerçekten uyduruyorsa bu kuralı o zaman rezalet puanım 10/10
hesabın var mı? giriş yap