101 entry daha
  • siradan, herhangi bir lig maci degildir. britanyalilarin deyimiyle derby, bizim deyi$imizle derbi macidir. yani ayni $ehrin takimlari arasinda oynanan onemli bir kar$ila$madir. ustelik soz konusu takimlar fenerbahce ve galatasaray gibi aralarindaki rekabetin had safhada oldugu iki takimdir. her kar$ila$malarindan once ulkenin buyuk cogunlugunun i$i gucu birakip muhabbetini yaptigi, anahaberlere, gazetelere ilk siradan malzeme olan maclardan biridir. bu ko$ullar goz onune alindiginda zaten siradi$i bir skor olan 6-0 daha da goze batmaktadir haliyle.

bir onceki sezon hatta ayni yil icinde kadikoy'de oynanan maci hatirliyorum.. 16 subat 2002 fenerbahce galatasaray derbisi; 1-0 fenerbahce'nin galibiyetiyle sonuclanan bu macta galatasaray'in maci 7 ki$i tamamlamasi konu$ulmu$tu gunlerce. mac geyiklerinde galatasaray'lilar hakemin yonetimine tepki gosterip "ulan 7 ki$i kaldik yine de 1-0 zor yendiniz" yorumlari yapiyordu cogunlukla. orneklerine sozlugun ilgili ba$liginda da rastlamak mumkundur.. bu macta da gollerin 4'unu 10 ki$i kalan fenerbahce atmi$tir. ilginctir, bu da konu$ulur.

konu$ulur, daha yillarca geyigi yapilir. yapilir yapilmasina da neden bu kadar tepki alir? "tek zaferiniz bu zaten, olene kadar unutmazsiniz", "biz de sizi 7 ki$i 7-0 yendik, konu$uyor muyuz bu kadar?" tepkilerinin ardi arkasi kesilmez ne zaman lafi acilsa. en ba$ta dedigim gibi fenerbahce-galatasaray derbisi bu. ustelik 6-0 bitmi$. son yillarin en farkli ve carpici skoru bu derbide. son yillarin derken cogu ki$inin canli izleme firsati buldugu, o gunu hatirlayabildigi bir zaman dilimi. $ahsen cebimdeki tum parayi verip karaborsadan bilet aldigim o soguk gunu cok iyi hatirliyorum. macta neler oldugunu, golleri, mac bitimini.. galatasaray'in kazandigi 6-0, 7-0 maclar yok mudur bu derbide? elbette vardir ama kac ki$i izledi o maclari? hatta etrafinizda o maclari goren, hatirlayan kac ki$i taniyorsunuz? ben bir ki$i taniyorum. macin ertesi gunu kadikoy'de gittigim berberde mac geyigi yapilirken berber koltugundaki amca "hani gazeteler yazdi, galatasaray'in da kazandigi 6-0'lik bir mac var okudunuz mu?" dedi; tra$i yapan orta ya$li abimiz "aa evet okudum ama cok eskidenmi$ o mac.." deyince amca "ben o macta stadyumdaydim.." deyiverdi. bir sessizlik oldu sonra anlatti o zamanlari; maclarin ve futbolun cok farkli oldugunu.. en sonunda da "dunku mac cok guzeldi, oyle kolay kolay unutulmaz" dedi. eski galatasaray yoneticilerindenmi$ kendisi, sonradan ogrendim.

kisacasi derbi maclarin rekabeti takimlarin aralarinda oynadigi maclar goz onune alinarak yorumlanir. gerisi oldukca anlamsizdir..
  • bugüne kadar sadece bir kez kara borsadan bilet aldım, o da bu maça kısmet oldu.
334 entry daha
hesabın var mı? giriş yap