• %1 oy alan demokrat parti ile (o kadar oy alıyor mu ondan da şüpheliyim) %25-30 arası oy alan partilerin neden eşit temsil hakkı oluyor onu anlamadım. bu durumda dört tane düşük oylu parti, iki tane yüksek oylu partinin her işini bloke edebilir.

neden türkiye'de yaşıyorum ben ya.
  • anayasaya ve hukuka aykırıdır. kim olursa olsun, anayasada açıkça cumhurbaşkanına verilmiş hak ve yetkiler anayasa ile geri alınmadığı sürece kimse tarafından gasp edilemez. bunun adı darbe olur ancak.

edit: "anayasa değişene kadar bizimle uyumlu çalışacak kişiyi aday göstereceğiz" dersin anlarım ama seçilecek kişinin iradesini bizim imzamız ile zapturapt altına alacağız dersen dümdüz darbeci olursun. bunu başbakanlık yapmış bir zatın söylemesi de ayrıca bir skandaldır.
  • eğer doğruysa; bugüne kadar altılı masanın aldığı en berbat karardır. abicim ülke yönetirken; %25 oy alan partiyle %3 oy alan parti nasıl eşit söz hakkına sahip olabilir? biz; siyasal islamcılar bir avuç oyla ülkeyi yönetsinler diye mi oy vereceğiz?

tüm yanlışlarına rağmen chp'ye oy vermekte asla tereddüt etmedim. ama benim oyumu alıp akp eskilerine hibe edeceklerse vermem kardeşim. o kadar da değil!
  • seçim aşamasında tek başına dahi karar alamayan, aralarında en çok oya sahip olmasına rağmen süreci yönetemeyen basiretsiz bir chp. gerçekten bu partiye tepeden tırnağa taze kanlar gerekiyor. bunların keyfi yerinde çünkü muhalefet partisi olarak.
  • 6lı masa için faydalı değil, bitirici bir açıklamadır.
    ne yani, benim seçtiğim adayın bütün hareketleri babacanın , davutoğlunun , mollaoğlunun onayından mı geçecek?
    lan zaten siyasal islam gitsin diye uğraşıyoruz, oy veriyoruz, siyasal islam istesem zaten bu adamlara veya hakiki versiyonları olan akpye oy veririm ben?!

bir tayyibi gönderip yerine 3 çakma tayyip + 3 güven vermeyen politikacı mı getiriyoruz yani?

ayrıca bu açıklama neden imamoğlunun veya yavaş'ın aday olmayacağını, olamayacağını da belli ediyor, çünkü bu adamların 2si de bu tipleri doğru olduğunu düşündükleri işlere karıştırmazlar , ama kılıçdaroğlu o koltuğa oturmak için her tavizi verir.

geçmiş seçimlerde muhalefete yüklenenler ile bende tartıştım, tatava yapmayın, muhalefete muhalefet etmeyin diye, şimdi hepsinden özür diliyorum, gerçekten akpden kurtulmanın çaresi önce bu muhalefetten kurtulmaktan geçiyormuş.
  • şu akp'li artığı insanlar toplamda %3 oy oranıyla söz sahibi oldular ya yeminlen bizden bir cacık olmaz.

merkez sağ oylarına talipsen şayet kapı gibi iyi parti var. çık meydanlara anlat meramını. ulan şu anda başımıza gelenlerin mimarı bu adamlar değil mi? nasıl aynı masada oturabiliyorsunuz?

iyiden iyiye muhalefetin iktidara talip olmadığını düşünmeye başlıyorum. burada biz çalıp biz oynuyoruz gibi.
  • tansiyonumu fırlatan, deli saçması bile olmayan, ipe sapa gelmez açıklamalardır.

mealen diyor ki küçük enişte: "cumhurbaşkanı aslında sembolik olacak, biz eşit haklara sahip bir ekip olarak geleceğiz, altımız da eşit haklara sahip de facto cumhurbaşkanı olacağız, hepimizin ortak imza yetkisi olacak, kararlar oybirliği ile alınacak, devlet kurumlarına atamalar ortak imzayla ve oybirliği ile olacak, seçilecek cumhurbaşkanı tek başına bir halt yapamayacak."

böyle saçmalık dünyanın hiçbir yerinde ne görülmüştür ne duyulmuştur. bu ne malca iş?

böylesi bir yapının zaten "uzun ömürlü olma ve yürüme ihtimali olmaması" ayrı konu. fakat biz bu akp artıklarından sittin sene kurtulamayacak mıyız arkadaş? kendi oyumla davutoğlu, babacan gelsin başımda cumhurbaşkanı yetkisinde hakka sahip olsun mu diyeceğim? ben "bunlardan" kurtulmak için yirmi senedir gün sayarken, kendi elimle yeniden bunları mı getireceğim başıma? biz neyle mücadele ettik, bu ülkenin içine ne sıçtı kim sıçtı, biz neyle uğraşıyoruz? bu neyin saçmalığı?

diğer yandan, herif öyle bir konuşuyor ki, "bizim seçtiğimiz kişi bize sormadan hareket etmeyecek", "bizim kendisini oraya oturttuğumuz kişi bizim onayımız olmadan hiçbir şey yapmayacak" vs. vs. olm sen kimsin? oyun ne? boyun ne? reel politikte bunun karşılığı sıfır. bak sıfır diyorum.

toplumdaki karşılığı %1 olan, %2-3 olan olmayan, bazıları yüzdeliği bile görmeyecek bindelik partilerin devlet yönettiği, cumhurbaşkanıyla eşit haklara sahip olduğu, eşit imza yetkisine sahip olduğu, devlet kadrolarına kurumlarına atama yapabilme hakkı olduğu nerede görülmüş? seçilecek adam %60 oyla belki daha fazlasıyla seçilecek, senin %1'lik karşılığınla sana mı mahkum olacak? senden onay mı alması gerekecek? verme lan destek 60 almasın 59 alsın, olm sen kimsin?

şurada beşimiz bir araya gelip yarın parti kursak daha az oy almayacağımız adam kalkmış "cumhurbaşkanı bana sormadan karar alamayacak, ben de eşit hakka sahip olacağım, benim imzam olmadan hiçbir karar alamayacak, önemli atama yapılmayacak" diyor lan. olm bunu buna kim dedirtiyor? kendisi aday olmaya kalksa 100.000 imza toplama ve cumhurbaşkanı adayı olarak seçime girebilme ihtimali bile yok. kalkmış şu fındık kadar haliyle reis-i cumhurculuk oynayacak, "ben demeden olmaz" diyecek öyle mi? bu coğrafyanın 14.000 yıllık yerleşik yaşam tarihinde böyle bir saçmalık görülmedi.

ben bu akp artıklarını hiçbir yerde, altını çizerek söylüyorum, hiçbir yerde görmek istemiyorum. biz neyle mücadele ediyoruz, neye uğraşıyoruz arkadaş? teker teker yargılanması, hesap vermesi gereken adamlara bu lafları kim, hangi hakla dedirtiyor?

sikerler masasını da uzlaşmasını da artık lan. yeter.
  • o kadar aptalca bir karar ki eğer sistem gerçekten böyle çalışacaksa ortak aday ekrem de olsa mansur da olsa artık kaybeder. çünkü anlaşılan bu artık başkan değil kukla seçimi.

adam tüm türkiye'yi gezecek, halkı kazanacak, sokak sokak insanları ikna edecek, %50nin üzerinde oy alacak ve sabah kalktığında güne %0.2 gültekin uysal'dan icazet alarak mı başlayacak? harbi siktirin gidin ya, bunun çoğulcu demokrasiyle falan ne alakası var. bunu kabul edecek kadar ezik tek bir aday tanıyoruz onun da hedefi zaten kazanmak değil.

6 avel birleşip 9 saatte kararsız seçmeni olduğu gibi rte'ye yönlendirecek bir karar almış. ulan kk kendini aday göstermek için yemeyeceğin bok yok.

• cumhurbaşkanlığı için aday olmaktan imtina edecekler, hatta rezil olacaklarını biliyorlar ama seçilen cumhurbaşkanı bunların imza memuru olacak öyle mi?

dünyada bundan daha ahmakça bir şey olamaz!
  • masada iki tane tertemiz aktrol var, cumhuriyet ve ataturk değerlerine düşmanlar. ama bunları ve bunlarla aynı masaya oturmalarını eleştiren aktrol oluyor çok garip değil mi?
hesabın var mı? giriş yap