ptah amun ra

  • 399
  • 13
  • 1
  • 1
  • dün

30 ekim 2014 burkina faso askeri darbesi

27 yıldır abd desteği ile iktidarı elinde tutan blaise compaore'nin görev süresini uzatacağını ve seçimlere gitmeyeceğini açıklaması üzerine ayaklanan halkın meclisi ve hükümet binalarını basıp ortalığı darma duman etmesi üzerine olağanüstü hal ilan edilen ama henüz darbeye dönüşmeyen durumdur.

muhalefet partileri orduya halkın yanında yer alma çağrısı yaparken, silahlı kuvvetlerin, başkanı mı destekleyelim halkı mı ikileminde "bir durun iki dakika, kafamızı dinleyelim" diyerek olağanüstü hal ilan etmişler benim anladığım. ordunun kimi unsurlarının halkın yanında eylemlere destek verdiği, kimilerinin devlet başkanını korumaya yakın durduğu, kimilerinin de ortada kaldığı yazıyor okuduğum yerlerde. henüz darbe ilan edilmemişse de şu gelinen noktadan sonra ya devrim olur ya darbe, arası olmaz.

ha mühim midir elin burkino faso'su? mühimdir. zira tarihsel olarak devrimler ve darbeler, kuvvetli domino etkisine sahip olaylardır. 70'lerde 80'lerde, türkiye'yi de içine alan/aldırılan hareketler genelde önce afrika'dan başlamış, asya, orta doğu, güney amerika derken sömürge ve yarı sömürge ülkelerin büyük kısmına uzanmıştır. öyle burkino faso'dan bize ne diyip geçmemek, olaya bir bakmak lazım.

edit: burkino faso gibi ülkelerde insanlar "yeter artık" diye sokağa dökülüp, bir hükümete son vermek için yapması gerekenleri yapıp, iktidara fiilen son verebiliyor bugün. bizde de "breh breh ne süper işler yaptık" fikriyatı ve destan alıgısı; tencere düdük çalıp, örgütsüzlüğü ve şiddetsizliği maharetmiş gibi sunup, daha bıyığı terlememiş bacak kadar üç polisten üç bin kişi sopa yiyip, koşa koşa evine kaçıp hiçbir şey elde edemeden sönümlenmekle eş değer oluyor. sonra da "niye olmadı?". e olmaz öyle.

devamını okuyayım »
30.10.2014 22:03