• merhaba sözlük,

28.11.2020 tarihinde pozitif olduğumu öğrendim.
    10 gün zorunlu izolasyonumun ardından 07.12.2020 tarihinde izolasyon bitiminin ardından fizik tedavime kaldığım yerden devam edebilmek için tekrar test yaptırmak istedim. maalesef 3 hastahane dolaştım ama nedense izolasyon ardından tekrar test yapmaya yanışmıyor hekimler. bunun sebebi yönlendirme mi? insiyatif mi? anca 3. hastahanede test yaptırabildim.

test sonuçlarım

şişli etfal hastanesi covid polikliniğindeki pratisyen hekim arkadaşım ısrarla test için onay vermedi ve ısrarla şunları belirtti:
    "pozitif çıksan iş yerinde sorun yaşarsın" (bu sorunun beni bağladığını söyledim)
    "tekrar izolasyona girersin" (risk varsa tabi gireyim. dışarıda mı dolaşayım?)
    "10 gün geçmiş, bulgunda yok, gerekte yok. normal hayatına geri dönebilirsin"
    "10 gün sonra bulaşıcılık bilimsel olarak yok artık."
    "benimle pazarlık yapma. test yok" (halbuki kibarcana tedavime devam edebilmek için negatif olup olmadığımı öğrenmemiz gerektiğini söylemiştim.)

eski adıyla okmeydanı eğitim ve araştırma hastanesi yeni adıyla profesör cemil taşçıoğlu hastanesi ne gittim. yine test yapmadılar. 150 kişilik saçma bi listeye isim yazmamı, sıra bugün gelmezse yarın gelmemi istediler. (tabiki beklemedim)

beşiktaş sait çiftçi devlet hastanesi 'ne gittim. sağolsun hekim arkadaşım akciğer grafimi çekti. muayenemi etti. dinledi ve ardından tekrar test istedi.

10' gün izolasyon ardından 11. gün 3 hastahane gezerek sonunda yaptırabildiğim testin sonucunun tekrar pozitif olduğunu öğrendim.

3 hastahaneyi dolaşırken aracım olmasaydı kaç kez toplu taşıma kullanacaktım? kaç kez insanlarla temas kuracaktım? test yaptırmayıp doğrudan hayata karışsaydım kaç kişiye bulaştıracaktım? bu kadar basit mi gerçekten? pandemi ile mücadele bu mu?

hastalık yoktur hasta vardır.
    10 gün sonra virüsün bulaşmayacağı garantisini var mı?
    ciddi soruyorum bu her insanda aynı mı?
    belki süper taşıyıcıyım. virüs bana bir şey yapmıyor ama bende güçlenip başka bireylere transfer oluyor?

artık çember çok daraldı. sokakta, markette, apartmanda belki evinizin içinde bile dolaşıyor olabilir bu meret. lütfen pür dikkatli olalım. "nasıl olsa iyiyim ben" diyip maskelerimizi çıkartmayalım.

edit
    burdan hekim arkadaşıma tüm samimiyetimle sormak istiyorum. kendin pozitif olsaydın. yalnız yaşamıyor ve tedavi görüyor olsaydın izolasyon ardından tekrar test yaptırır mıydın? yaptırmaz mıydın?

edit
    soulsmasher dostuma teşekkürler. çok açıklayıcı olmuş tatmin oldum. velevki bir vatandaş olarak ben bilmiyorum. bilim başka söylüyor. hekim arkadaşların üslubunu bozmadan bunu anlatabilmesi gerekir. yazdıkların kadar basit.

"pozitif çıksan iş yerinde sorun yaşarsın" nasıl bir açıklamadır?
  • covid değil sağlık sistemi rezaleti olan durum.
  • bir kere pozitif cikan kisiye 2. defa test yapmayarak rakamlari dusurmeye calisiyor olabiliriler.
    "10 gün geçmiş, bulgunda yok, gerek de yok. normal hayatına geri dönebilirsin"
    demek sorumsuzlugun daniskasidir.
  • pcr testi denilen testlerin bol bol pozitif sonuç vererek göz korkutmak dışında bir boka yaramadığının tescilidir.

sen illa pozitif çıkmak istiyorsan çıkarırlar adamım. rezalet falan yok burada, şansını fazla zorlamışsın ve buyur bir süre daha hayattan kop o zaman demişler. hepsi bu.

10 gün sonra birkaç hastahane daha gez sen yine. ne olur ne olmaz, hala pozitifsindir mazallah!
  • test yaptırmanın bilimsel olarak ciddi bir mantığı yok ama yapmamak için bu kadar ısrarcı olmak yine de hekim için doğru değil bence. hasta ısrarla istiyosa mantığı olmasa da yapabilirsin. bilimsel açıklama açısından yapılan pcr testinde virüs ölü virüs olarak vücuttaysa aktif değilse bile pozitif sonuç veriyor. şimdiye kadar yapılan çalışmalarda da 10 gün sonra viral temizlenmenin %99 oranında oluştuğu belirtilmiş mantığı bu. 10 günden sonra bulaştırdı diyen arkadaşların kime kimden bulaştığını da bu denli kati bilmeleri mantık çerçevesinde değil.
  • gerekçesinin ne olduğu bilinmemekle birlikte, tarama amaçlı covid-19 pcr testi yapılması sağlık bakanlığı'nca yasaklanmıştır. kurgulanan sistemde test yaptırabilmeniz için 4 alternatif senaryo vardır:
    1. semptomatik vaka: testin yapılabilmesi için mutlaka en az 2 geçerli semptom bulunması gerekir.
    2. temaslı vaka: eğer semptom yoksa, mutlaka temaslı olmanız gerekir. burada sizden temaslı olduğunuz pozitif vakanın tc numarası istenir.
    3. yurtdışına seyahat: gideceğiniz ülkenin adını bildirmek kaydıyla, asemptomatik ve temassız olsanız dahi test yaptırabilirsiniz. ( genelde sadece özel hastaneler yapabiliyor)
    4. profesyonel sporcular: bağlı bulunduğu federasyonca zorunlu tutulması halinde profesyonel sporcular, resmî maçlar öncesi asemptomatik ve temassız olsalar dahi test yaptırabilir.
  • cevremden duydugum kadarıyla yapmıyorlar..
    bende izolasyondan yenı cıktım tekrar test yaptırıp durumu kontrol etmek ıstıyordum. komsular falan denemısler hepsı olumsuz yanıt almıs..
    hastalık bende ailemden farklı calıstı.. ailemin tersine ben cok az oksurdum ve nefeste daralmayla basladı. hala tam nefes alamıyorum hissi var. ve burnumun ıcı hala yanıyor. tekrar pozitif cıkacagımdan eminim ama tekrar izolasyonla ugrasmak istemiyorum.
    heralde geriye kalan virüsün benim için bi tehlikesi yok.. ama tasıyıcı olurmuyum bilmiyorum..

en kotu senaryo herkesi 2 defa tedavi edicek butceye sahip olunmaması ( komplo teorim boyle)
  • bu durum benim de kafamı karıştırıyor şu an karantinadayım ve karantina bittikten sonra ben de test yaptırmak istiyorum demek ki özele gideceğiz.
  • olmayandır.
    tum avrupa’da da aynen bu sekilde uygulaniyor.
  • kesin yayılma istiyorlar. kriz derinleştikçe hastalık artsın krizin bahanesi olsun millet uyansa da hastalık yüzünden kendini toparlayıp hak sormasın diye. şimdi bir şey olsa erken seçim şartları oluşsa dahi çok yoğun hasta var seçim çok büyük risk olur diyip seçimden bile yırtabilirler. hastalık ve diğer etkenler bir gün bitecek ama içimde bulunduğumuz fakirlikten kurtulmamız pek kolay olmayacak.
hesabın var mı? giriş yap