şükela:  tümü | bugün
  • enteresan olaylara gebe olan toplantı.

http://www.haberturk.com/…za-gelebilir-1839048-spor
  • erman toroğlu'nun "demiş, yapmış, etmiş" dedikodularını gerçekmiş gibi fikret orman'ın skandal yıldırım demirören itirafı başlığıyla paylaşan sözlükteki galatasaraylıların çok da takmadığı bir toplantı.

galatasaray sözlükte oldukça popüler bir başlık.

düzeltme: ben fikret orman'ın demediği ve muhtemelen yakın zamanda erman toroğlu'nun mahkemede hesabını vereceği laflarla bir ilgisi var demedim. sadece galatasaraylılar dedikodu peşinde koşacaklarına buralara baksalardı dedim.

düzeltme2: uefa genel olarak kar zarar dengesine bakar. senin riva'daki arazin taşınmaz olarak duruyordu onları sattın. kulübe nakit para girdi ama taşınmaz çıktı, zararın azalmıyor. aynı şekilde bedelsiz sermaye arttırımı da kar zarar dengesini etkilemez. peki uzun vadeli kredi çekip borç kapadın? kar zarar dengesi yine etkilenmez. peki katarlılar geldi neymar'ı sana verdiler? sponsorluk geliri olduğu için bildiğim kadarıyla kar zarar dengesini hala etkilemiyor.

peki bu satışların ya da sermaye arttırımının faydası olmayacak mı? elbette olacak. beşiktaş'ın belini büken faiz ödemeleri galatasaray'ın belini bükmeyecek. borçlar azaltılacak, kredi çekilmeyecek. ama uefa ffp kapsamında bununla ilgilenmiyor.

uefa bu gibi durumlarda genelde beş cezaya gidiyor:

1. aldığın kadar sat
    2. ücret sınırlaması
    3. transfer yasağı
    4. avrupadan men
    5. avrupa gelirlerine el koyma

galatasaraylılar çok farkında değiller ama olabilecek en kötü ceza transfer yasağıdır. şu anda bile kadro derinlikleri sıfırken seneye neler yapabilirler hiçbir fikrim yok. bunun bir altında da avrupadan men geliyor. devam etmekte olan ligi zor duruma düşürebileceği gibi seneye transferlerde de sıkıntı yaşanabilir.

aldığın kadar sat galatasaray'a çok da zarar vermeyecek bir hamle olur. galatasaray'ın elinde sağlam para edebilecek feghouili, gomis ya da rodriguez gibi oyuncular var. bu oyuncular okutulup uygun fiyata genç oyuncular ve kiralıklarla kurulacak bir takım biraz şansla seneye ligde iddialı olabilir. seneye şampiyonlar ligine gitse bile dördüncü torbadan katılacak olan galatasaray tahminimce zaten tur atlamayı pek düşünmez. aynı şekilde ücret sınırlaması çok sert olmadığı sürece takıma zarar vermez, aksine akıllı kadro planlamasına yardımcı olur.

avrupa gelirlerine el koyma tam olarak nasıl oluyor bilmiyorum. o gelirler ceza olarak mı yansıyor yoksa el koyup borçlarını kapatmak zorunda mı bırakıyorlar bilmiyorum. ama transfer yasağı ya da avrupadan men cezalarına göre çok daha az etkili olacağına eminim.

bildiğim kadarıyla görüşmeyi galatasaray istedi. o yüzden elleri güçlü olmasaydı bu görüşme olmazdı. tahminimce aldığın kadar sat ve 10 milyon euro'dan fazla zarar etme gibi bir ceza alacaklardır.

dipnot: 2014'te yediğiniz hurmalar yarın götünüzü tırmalayacak
  • yiyin birbirinizi ete para vermeyin,
    s*kin beyoğlu yosmalarını g*te para vermeyin.
  • en iyi ihtimalle transfer yasağı gelir, yaz kenara.

avrupa'dan men gelebilir diyen de çoktu tvde.

aga ben anlamıyorum, bu amk yerleri falan satıldı onca paraya?

kim ulan bu yiyip de bitiremeyen?
  • medyaya yansıyan iyi görüntülere rağmen ufukta çok ciddi cezaların galatasaray'ı beklediği görüşme olacaktır. cimbom avrupa'da fener ve beşiktaş'a göre daha tolore edilebilir bir takım belki ama yağlı suratın tutturamadığı kar-zarar hedef şeysi cimbom'a transfer yasağı şeklinde patlayabilir. zaten bunun korkusu ile sene başında bu kadar adam alındı. cimbomun en sıkıntılı günü bugündür! yazın bir kenara...
  • bu avrupa futbolunda dönen paraları görmeyen uefanın gsye ceza kitleyeceği muhtemel bir toplantı. neymarın transferi başlı başına bir transfer şikesi(bkz: katar sermayesi) iken psg yi avrupadan men veya transfer yasağı gibi bir ceza gündeme bile gelmedi. tamam gs iyi durumda değil eyvallah ama avrupada mali kriterleri zedeleyenler bir türk takımları değil.
  • uefa hakikaten futbolu bitirmeye çalışıyor. seyircisi olan kulüpleri koruması gerekirken yaptığı iş başat kulüpler hariç herkesi aşağı çekmek. united, psg, real'in barça'nın oyandığı bir üst lig gibi bir şey hayal ediyor. ama şimdiden söyleyeyim futbol bunu kaldırmayacak.

çözmesi gereken sorunlar futbolcu sözleşmeleri ve ödenmeyen paralar iken kulüpleri toptan boyunduruk altına aldı.
  • sanıyorum ki bu durumlar gelir-gider dengesi ile oluyor. psg ile gs'nin bu dengesi tabi ki bir değil.

beşiktaş üzerinden konuşayım, yanlış isem düzeltin lütfen, transfer yapabilmek için ancak futbolcu satmamız gerekiyordu. yani şampiyonlar ligi şampiyonu olsa dahi, oradan gelen yüklü miktardaki parayı bile transfer için kullanamıyorduk.

yani gs için de sanırım bu söz konusu. bir yerleri satmak pek fayda etmiyor galiba. daha önce maaş sınırlaması vardı ama gs bu sene çok fazla transfer yaptı ve bu durum artık avrupadan men durumuna kadar gidecek herhalde. zira harcadığı parayı elde edemediler. bir de üstüne şampiyonlar ligine falan gidemediğini düşünün. işte o zaman beşiktaş'ın feda döneminden daha kötü bir dönem geçirebilir galatasaray.
  • transfer yasağı üstüne avrupadan men gelecektir. uefa dan daha önce ceza almışken, istenen gelir gider dengesini gene tuturamayınca ne olmasını bekliyorsun.
  • baslıkta galatasaraylı yorumu yok. cogunlukla tinerci, az sayıda fenerli.

yaza yaza bitireceksiniz cimbomu az kaldı. ahskskdldld