• gözleri elalı,başı belalı abalı zeybek için yazılmış,güzel aydın türküsü.sözleri:

abalımın cepkeni
    safi sırma ilikli
    abalımı vuranlar
    oniki de giritli

abalım abalım
    gözleri elalım
    abalım abalım
    başı aman belalım

yandım da efeler yandım
    abalı da zeybeğe

beşparmak dağından
    gece aman ben geçtim
    anadan babadan
    yardan aman vazgeçtim

nakarat
  • "abalı zeybeği" olarak da bilinir. kaynak kişi ve derleyenler: nazmi ilyas, ahmet yamacı ve muzaffer sarısözen'dir.
  • izmir-ödemiş'te icra edilen bir de varyantı bulunmaktadır.
  • izmir ve aydın başlığı altındaki türkülerin bir çoğu tire türküsüdür.
    tire'de yakılmış olan bir abalı türküsü şöyledir:
    "kesikbaşa salıncak kuruldu
    sallaya sallaya yoruldu( hafızın kolları yoruldu)
    hafız hanıma sorarsan, abalıya vuruldu
    ben yandım hafız,
    hafız kışlada mapus,
    kızlar her yanım sızlar.
    abalı, ben yandım abalı,
    abalı, setresi yamalı..."
  • tolga çandar'ın türküleri egenin 3 albümünde o gür, davudî sesiyle mükemmel yorumladığı, en güzel ege türkülerinden biri.

türküye çekilen klipte bale,zeybek ve lirik dans üçlüsü sentezlenmiş. çağdaş, aynı zamanda oldukça gelenekçi ve özüne, kültürüne bağlı olmasından mütevellit doğu ile batıyı sentezlemeye çalışmış sanırım usta ama türkü çok delikanlı. zeybek de erkeksi ve ağır bir dans, egenin kadınları bile nahif ama efelenerek oynar zeybeği. o sebeple biraz zorlama buldum açıkçası.

ustanın yorumuna laf yok elbette, yine muhteşem okumuş:

http://www.youtube.com/watch?v=_qxzbr9dq0a
  • ege'ye kalan albümünde zeynep baksı karatağ tarafından muhtemelen bir daha hiç yapılamayacak kadar güzel icra edilen, insanın kalbine girip ruhunu okşayan eşsiz bir aydın türküsü. buyrun:

abalımın cepkeni
  • ege türkülerinin en bir güzellerinden.
    şevval sam da çok güzel seslendirir, ve fakat en güzel ege türkülerinin neredeyse hepsinde olduğu gibi tolga çandar okur bu türküyü insanın kalbine doğru.
  • ayrılık, kahramanlık ve hüzün türküsü, abalı zeybek'e yakılmış bir ağıttır.

1897'de girit'te doğmuş, anne ve babasını çocukken kaybetmiş, izmir tire'de halasının yanında büyümüştür hasan. osmanlı ordusunda yedek subaylık yapmış, tire'de yerli rumlar ile kavgaya karışmış, kendini savunmak için üçünü vurmuş, dağa çıkıp zeybek olmuştur.

sırtına giydiği abadan dolayı abalı zeybek diye nam salmış (bkz: abalımın cepkeni, safi sırma ilikli), yıllarca beşparmak dağları ve bozdağlar'da dolaşmıştır (bkz: beşparmak dağından, gece aman ben geçtim). bir gün giritli zaptiyeler tarafından pusuya düşürülmüş, vurulmuş, ama sırtına giydiği abası sayesinde hayatta kalmıştır (bkz: abalımı vuranlar, on iki de giritli).

efelik töresine uygun hareket ettiği için yöre halkı tarafından sevilip sayılmış ve desteklenmiş, köylere musallat olan soyguncu çeteler ile mücadele etmiştir. ulusal direniş başladıktan sonra da kuva-yı milliye'ye katılmış ve aydın bölgesinde diğer zeybeklerle birlikte işgal kuvvetlerinin karakollarına yapılan baskınlarda kahramanca savaşmıştır.

zaferden sonra atatürk, hasan efe'yi yanına almış ve sakarya isimli atını da kendisine emanet etmiştir. uzun süre atatürk'ün yanında kaldıktan sonra tekrar tire'ye yerleşmiş ve 1986 yılında 102 yaşında vefat etmiştir.
  • ege'nin en güzel türkülerinden biridir.
    özellikle de tolga çandar çok güzel seslendirmiştir. gerçi tolga çandar neyi söylemişse güzel söylemiştir.
  • türküde adı geçen abalı zeybek'de onu vuranlar da girit'lidir.
    küçükken dinlediğim yarı sallama hikayeler altında abalı' nın biryerlere sakladığı rivayet olunan 3 küp altın bu vurma / vurulma işinin asıl mazeretidir.

günahları boyunlarına, ben görmedim duymadım.
    sadece hemşeri muhabbetlerinde adları geçen bir takım giritliler bunlar.

ayrıca ; oynaması çok zevkli yarı hızlı bir zeybektir, insanda kaplan'a çıkıp ovaya doğru kanat açtırma isteği uyandırır.
hesabın var mı? giriş yap