• trump denyosunun ülkedeki muhafazakar kitlenin eline verdiği büyük koz. ekonomik krizi biz çıkardık söylemine tüm sabah yazarları da balıklama atlıyorlar.

böylece ekonomik kriz kaynaklı olarak akp'de meydana gelen oy kaybını da şimdilik önlemiş oldular.

bakın sabah'ın ağır toplarından haşmet babaoğlu ne buyurmuş konu ile alakalı :

--- spoiler ---

onlara göre...

"kur krizi"nin sebebi iç dinamikler.

dünya egemenlerinin türkiye ekonomisini sarsmaya yönelik bilinçli hareketlerinden söz etmeyi bir tür cehalet olarak gösteriyorlar.
    istiyorlar ki, "biz bu işi beceremiyoruz" densin!

istiyorlar ki, yine eski zamanlardaki gibi ımf kapısına dayanılsın.

ama ne oldu?

abd başkanı trump geçen gün bütün patavatsızlığıyla "kur krizi"nin adresini gösterdi: "biz yaptık" dedi.

bu berbat tayfa şimdi sus pus.

tekrar konuşmaya başladıklarında, bu kez milletçe laflarını ağızlarına tıkayalım.

tamam mı?

--- spoiler ---
  • trump çıkardıysa sizinkiler de engel olamadı o zaman. ne güzel dünya ekonomi iyiyken; bunu biz yaptık diye övün ama ekonomi kötü olunca hemen dıjj güçler yaptı diye ağla.
  • mahalledeki esnaf (fırıncı veya beyaz eşyacı diyelim) gidip de "ananızı ben siktim, var mı bi itirazınız?" diyor resmen. biz de çocuk olarak babadan bir şey beklediğimizde babamız da "fırıncı sikmiş işte benlik bir olay yok, siz yine ustanın yanında çalışıp akşam bana para getirmeyi ihmal etmeyin, bunlar hep fırıncının yüzünden" demiş oluyor. biz de haşmet babaoğlu gibi "oh, babamız yapmamış, fırıncı yapmış, tüm suç fırıncının" mı diyeceğiz?
  • “--- spoiler ---

nasıl iktidar kalınır!
    --- spoiler ---“

alın size bir örnek
  • arabada giderken birden fren patlıyor. şöför az hasarla arabayı durdurmayı başarıyor. arabadaki bir başka müzmin muhalif şöföre çok kötü sürüyorsun az daha ölecektik diyor. aradan zaman geçiyor, birisi o balataları ben deldim diye itiraf ediyor. o muhalif ise halen şöförün çok kötü olduğunu fırıncı sikmiş işte ile açıklıyor. sizde bu muhaliflik varken bokun rengine bile karar veremezsiniz....
  • ülkede meydana gelen ekonomik krizin yalnızca dış etmenlerinden birini ifade eder ki aslında önlem almamakla ve dış etkenlere karşı zayıf kalmakla aslolan iç etmenlerin konuşulması ve önlem alınmasıdır. abd başkanının kendi kitlesine salladığı dengesiz açıklamalardan biridir.
  • yok len, sen iskambil kağıdından kule olursan bir üfürüklük işin var demiş adam, daha nasıl söylesin. güçlü ekonomin, sağlam üretimin, geniş satıha yayılmış pazarın olsa deprem yaratsalar etkilemez sonuçta. adam haklı beyler.
  • ekonomimizi dışa bağımlı ve kırılgan hale getiren neoliberal politikaları kırk yıldır uygulayan sağ iktidarlara tek laf etmeyip suçlu amerika demek ancak bu arsızlara pişkinlere yakışırdı..

sen kapını kilitlemezsen hırsız girer..trump da kapı açıktı girdik demiş.. şimdi gerekirse tekrar gireriz diyor..

haşmet, anladın mı şimdi?
hesabın var mı? giriş yap