• asıl mantık hatası ayın 1. günü %100 herkesin kullanımına açılan ve bir sorun olmayan sisteme ayın ilerleyen günlerinde kota uygulamaktır.
  • koungen in dediği gibi herkesin kotası aynı anda sıfırlanıyor. onun yerine aboneliğin başladığı tarih baz alınsa internetin ay sonunda iyice yavaşlaması sorunu ortadan kalkar.

ikincisi ise kullanmadığım gb ların ücreti iade edilmiyorsa bu kota "adil" değildir!

üçüncüsü "adil kullanım kotası" zaten başlı başına bir "ap-tal-lık-tır".
  • az önce tespit ettiğim hatadır.

şimdi bildiğiniz üzere ttnet böyle bir şey uyguluyor. gerekçesini de kendi web sitelerinde şöyle açıklıyor:

neden kapasite uygulanmaktadır?
    şebeke kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasına ve bu sayede abonelerin internet deneyimlerini en iyi şekilde yaşamalarına imkan tanımak için tasarlanmıştır. kapasite uygulaması, tüm abonelerin interneti kullanmaları durumunda şebeke üzerindeki yoğunluğun dengelenmesi amacıyla uygulanmaktadır.

yani gerekçe şu: sen herkesten fazla kullanırsan bu diğerlerine haksızlık olur, o yüzden seni yavaşlatıyoruz. madem adillikten, adaletten bahsediyoruz, türk telekom yetkilileri çıksın, türkiye'de kaç internet abonesi var, kaç gb'lık abonelik sahibiler ve bu kapasitenin kaçta kaçı kullanılıyor.

mesela 10 milyon abone, 50 gb internet paketine abone, toplam veri 10 milyonx50gb= 50.000.000 gb internet (bir adı var mı bunun bilmiyorum 50 zilyonbyte gibi). peki kardeşim bunun kaçta kaçı kullanılıyor. madem adil değil diye benim internetimi kesiyorsun, ulan kaçı kullanılıyor bu internetin onu da söylesene o zaman?!

adil kullanım kotası uygulanmasın. ancak uygulanacaksa şöyle uygulanmalı: yukarıdaki örnekten hareketle, aylık 50.000.000 gb'lik internet hizmeti sundun mu? ondan sonra şahıslardan aylık sınırını geçenlerin internetini yavaşlat. hatta bunu bölge bölge ayırarak yapmak zorundasın şebeke üzerindeki yoğunluktan bahsediyorsan. ama ne kadar internet kullanıldığını ilan etmeden, ben 50 gb'tan fazla kullandım diye benim hızımı düşür, yok öyle dava. sen adil kullanım kotasından bahseceksen, önce kullanım detaylarını insanlara paylaşmak zorundasın. yok öyle "ama siz başkasının hakkınız gaspediyorsunuz ühü ühü" diye politika belirlemek.
  • ayın ilk günü kullanılan tüm kapasite sıkıntı oluşturmadığı için mantıklı gelen açıklama.
  • tek mantığı insanları bir üst pakete geçirmeye çalışan mantıkta mantık hatası arama. ne yazık ki her yerde var bu.
hesabın var mı? giriş yap