• sayesinde erol olçok'un, ilhan varak'ın da fakir olduğunu öğrenmiş olduğumuz türk milletini, mensubu olduğu milletle karıştıran deprem süpekülatörü, deprem cihazı(!) pazarlamacısı.
  • istatistik ve olasilikla ne kadar ilgisiz oldugunu bugunku sozcu roportajinda sarfettigi "meslektaşlarım ne yazık ki 19 yıldır sürekli ‘büyük deprem her an olabilir' deyip duruyorlar. o zaman neden hâlâ olmadı, birisi de çıkıp şunların yakasına yapışıversin artık." cumlesiyle aciga vurmus profesor.
  • her depremde ortaya çıkan bilim insanı.

adamın ne kötü bir işi var lan. deprem olunca rahat bırakmıyorlar. belki adam da korkuyor. bu ne aymazlık? rahat bırakın adamcağızı.
  • celal şengör'ün depremle ilgili röportajlarında isim vermeden, hiçbir doğru düzgün bilimsel çalışması bulunmadığını belirterek haşladığı kişilik. sonuna kadar da haklıdır.

ayrıca bir zamanlar tanınmış jeologlarla ilgili kocakarı dedikodusu tadında, bol iftiralı iğrenç açıklamaları da olmuştur.

---

ek: şengör'ün kendisi hakkındaki geniş yorumu da (fatih altaylı'dan alıntı) aşağıdaki gibidir.

“aziz kardeşim, sorduğun için söylüyorum, prof. ahmet ercan, uzun yıllardır itü öğretim üyesi değildir. yıllar önce milletvekili adayı olmak için üniversiteden istifa etmiştir. daha sonra dönüş talebi üniversite tarafından kabul edilmemiştir. itü öğretim üyesi sıfatını hala kullanıyor olması doğru bir tutum değildir.

deprem ve deprem tahmini alanındaki yetkinliği sıfırdır.

eski türkiye jeoloji kurumu’nun bilimsel değil popüler bir yayın olan dergisi yeryuvarı ve insan’da doğu anadolu fayı ve üzerindeki mikro depremler ile ilgili bir yayını dışında bir yayını yoktur. türkçe yayınladığı bir kitap vardır ama bilimsel değildir.

söylediklerinin gerçekle alakası olmadığı gibi bilimsel olarak da tam bir zırvadır."
  • kendisi itü de öğretim görevlisi değildir. eskiden "part-time" öğretim üyesi olmak ve özel şirketiyle de iş yapmak için akademiden tam zamanlı kadrodan ayrılmıştır. sonrasında ise tamamen ayrılmıştır.

aşağıdaki bağlantıdan bunu görebilirsiniz:
    https://geop.itu.edu.tr/…ar-ve-aramizdan-ayrilanlar

17 ağustos 1999 sonrasındaki tüm demeçlerini alt alta toplayın kronolojik olarak hiç biri birini tutmaz. yaşı yetmeyenler bunu bilmez filhakika şahsım jeoloji mühendisi olduğum için bilirim tanırım.

bir okan tüysüz 'ün alnının bir tek damlası olamaz. sebebi tutarlılıktır. bilim adamı dediğin bilimsel konularda dayanakları ile makale yazar kabul görür yada eleştirilir. 1000 sene burada 7,5 deprem olmaz demek... töbve estafurullah poztifi bilim yapıyoruz sigortamı attırdı. olur efendim, şu anki birikimle istanbul'da 7,3-7,6 arası deprem beklenmektedir.

şu basit açıklama da yeterlidir:
    1. iki levha arası hareket 20 mm/yıl'dır marmara'da yani yılda 2cm sıkışma olur. bu durumda 100 yılda 200 cm yani 2 metre sıkışmaya sebep olur. bu sıkışmanın yaratacağı enerji de haliyle orataya çıkacak depremin sayısal değerleri de bellidir. burada bahsettiğim metrikler örnektir kırılması muhtemel faydaki birikme çok daha fazladır ve bu durum bilimsel makalelerle ortaya konumuş www.elsevier.com da da yayımlanmıştır editör onayları alınarak.

ben de diyeyim 7-10 sene içerisinde beklenen istanbul depremi olacak. hadi bakalım.

edit: link güncelleme…
  • ben bilmiştim, ben söylemiştim demek dışında çok da birşey söylemeyen çok yüksek egolu şey.
  • dolandırıcı olduğunu düşünüyorum.

2005-2006 yıllarında ataköy yerle bir olacak gibi birçok röportajı var.

https://www.haberturk.com/…emt-semt-deprem-haritasi

dedikodulara göre de bu söylemlerden sonra ataköy'den daire satın almış. şimdi de ahmet hakan şöyle yazmış.

--- spoiler ---

deprem uzmanı ahmet ercan diyor ki:

“istanbul’da 2045’ten önce büyük deprem olmaz. yatın uyuyun”.

*

deprem uzmanı şener üşümezsoy diyor ki:

“büyük bir deprem riski yok, boşuna korkutuyorlar. rahat oynayın”.

*

kendimi bu iki bilim insanına emanet etmenin derin huzuru içinde...

başımı daha yastığa koymadan mışıl mışıl uyuyorum.
    --- spoiler ---
  • hala feys kullanan kurt deprembilimci.
  • yeni icadı deprem gezisi olan deprem tellalı medyatik jeofizikçi. ne yaptıysa yırtamadı. türkçe seminerleri, evlerde radon gazı tespiti, televizyonlarda programlar. ama kar etmek niyetinde değilmiş neyse ki kişi başı sadece 185 lira! (kaynak)
  • şu sıralar tele1 kanalında yoğun mesai yapan jeofizik uzmanı profesör. önce akhisar depremi bugün de elazığ depremi için insanları aydınlatıcı bilgiler vermektedir.
hesabın var mı? giriş yap