• son zamanlarda 2 saatte bir oluşan 5 dakikalık boş vakitimi değerlendirdiğim güzel oyunlardan bir tanesi. çok fazla zaman almıyor olması sanırım en güzel özelliği. ancak oyunda bir bilgi boşluğu var, bu boşluktan dolayı da sıralamada yukarılara çıkmak çok kolay değil. hatta bazen neden zarar ettiğinizi anlayamayabiliyorsunuz bile.

oyun hakkında bazı ipuçları;

+sahip olduğunuz her bir doları işiniz için harcayın. dolarlarınızın üzerinde oturmayın !

+kötü yakıt ekonomisine sahip uçakları almaktan kaçının. ilerleyen yıllarda ise rus yapımı uçaklardan kesinlikle kaçının. boeing her zaman yakıt ekonomisinin kazananı olmuştur, öyle ki airbus'tan bile daha iyi. erken dönemde yakıt ekonomisi sizin için çok önemli olmayabilir, veya durumları çok değiştirmeyebilir ancak 70'lerin sonlarına geldikçe şirketinizin zarar etmesi kaçınılamaz hale gelecektir. özellikle de hala yakıt ekonomisi 6.0'nın üzerinde olan uçaklar ile uçuyorsanız. (bakın buraya dikkat çekiyorum zira oyunda uçakları alırken gördüğünüz o 6.0, 6.2 gibi rakamlar bizim arabalardan alışkın olduğumuz anlık yakıt değil, yakıt tasarruf oranı, yani ters orantılı olarak düşünmeniz gerekiyor.)

+concorde her ne kadar yakıt cimrisi olmasa da tam dolu bir a380-800'den çok daha fazla kar ettirebilir. özellikle iki büyük şehir arasında rekabetsiz uçuyorsanız.

+ağlarınızda mümkün olduğu kadar yakıt tankı ve bakım merkezi almaya gayret edin. bu gelirinizi arttıracak ve harcamalarınızı azaltacak. bunu ne kadar oyun başında yaparsanız ileride o kadar çok kazanacaksınız.

+ofislerinizin ve gişelerinizin verimini arttırmak için birbirine yakın uçuş rotaları çıkartmaya çalışın.

+özellikle istatistikleri iyi ve popüler olmayan yerlere uçmaya çalışın (ör: dubai, osaka, nagoya, busan, alexandra vb.). eğer uçuş ağınızda new york, londra veya tokyo gibi merkezler var ise, her uçuşunuzda rekabet ile karşılaşacaksınız demektir. bu rekabet de karlılığınızı düşürecektir. mümkün olduğu kadar rekabetin az olduğu şehirlere uçuş planları çıkartın.

+monopoli rotaları kurmak ve onları koruyabilmek karlılığınızı yüksekte tutmanızın anahtarı. ancak ola ki istatistikler destekliyorsa yarışmaktan/rekabetten de kaçınmayın. rekabet olan bir rotada %100 doluluk ile uçan diğer şirket bilet ücretlerini 1.60/1.70 oranında tutuyorsa hemen siz de oraya uçuş rotanızı çıkartın.

+iki şehir arasında, rotalarınız üzerinde alabildiğiniz kadar çok slot almaya özen gösterin ve uçaklarınızın da bu slotları kullanmasına dikkat edin.

+lease edebildiğiniz kadar çok uçak kiralayın. yaklaşık olarak filonuzun %40'ı kadar olabiliyor maksimum. lease masraflarının havayolu şirketi değerinize değer katmadığını söyleyebilirsiniz. ancak lease ettiğiniz uçakların değeri düşmeyecektir ve istediğiniz zaman herhangi bir ücret ile geri verebilirsiniz.

+iyi bir koltuk ayarlaması hem daha çok memnuniyet kazandırabilir, hem de daha ucuz olabilir. (ör: tüm uçak ekonomi sınıfı ancak daha geniş.)

+koltuklarınızı istif şekilde ayarlayın. oyunun erken dönemlerinde, internet, uydu, uçak içi haberleşme gibi cihazlar olmadığından, tek bir koltuk sınıfı var iken koltuk arası boşluklarınızı iyi bir aralıkta tutmalısınız (yaklaşık olarak 32-35 inç ekonomi sınıfı için). oyun ilerledikçe, internet, uydu gibi cihazları olan koltukları alıp koltuk arası boşluklarınızı kötü duruma indirebilirsiniz (ekonomi sınıfında 32 inçten daha az) ve hala buna rağmen %70 üzerinde memnuniyet alacaksınız.

+asla kullanılmış uçak satın almayın, tabii en azından 10 yıllık servis süresi olan bir uçağa çok acil ihtiyacınız yoksa. çünkü bu uçakları kısa sürede yenilemek zorunda kalacaksınız ve bu büyük havayolu şirketleri için bile bir angarya oluyor.

+eski uçakları kullanmak göründüğü kadar kötü olmayabilir. yüksek bakım masrafları olsa da, kullanım ömrü olmayan uçakların değeri düşemez. siz bu uçakları bir 55 ay daha uçurabilirsiniz eğer düşmezler ise. düşerler ise de sigorta şirketi size uçağın bedelinin %80ini geri ödeyecektir ki bu da uçağı satmaktan daha iyi bir kazanç demek.

+çeşitlendirin! yolcu rotaları her zaman kargo rotalarına göre daha karlılardır. ancak çok yüksek oranda kazançlarınızda dalgalanmalar yaşarsınız. ekonomik krizlere karşı daha hassastırlar ve rekabet ile çok sık karşılaşırsınız. bunun ile birlikte kargo uçakları genelde yolcu uçaklarına göre daha ucuzdur ve yenilenmeye ihtiyaç duymazlar. en iyi seçiminiz filonuzu kargo ve yolcu uçakları ile çeşitlendirmek olacaktır.

+eğer bir rotanızdaki uçağın doluluk oranı düşüyor ise o uçaktaki yolcuların memnuniyet oranlarına bakın, eğer düşüyorsa hızlı bir yenileme size yeni bir uçak almaktan çok daha karlı olacaktır.

+eğer ekleyeceğiniz bir rotanın size katacağı değeri hesaplamak istiyorsanız formül şöyle olmalıdır : (rotada uçması için alınan uçağın ücreti * 0.41%) bunu karınızdan çıkartın.

+yüksek rekabetli rotalara uçarken uçağınızın yüksek memnuniyet oranlarına sahip olduğundan emin olun. bu daha çok müşteri çekmenizi sağlayacaktır.

+oyunun erken dönemlerinde, henüz daha rotalarınız azken çalışanlarınızın sayısını arttırın. reklamlara ve eğitim faaliyetlerine yatırım yapın. bu sizin şirketinizin marka değerini hızlıca yukarıya taşıyacak, diğer havayolu şirketleri ile rekabetinizi ilerleyen dönemlerde çok kolaylaştıracaktır.

+eğer oyunu yukarılarda bitirmek istiyorsanız, her zaman 1960'lardan başlayın. ancak sadece eğlence amaçlı oynuyorsanız ve nerede bitirdiğinizin çok bir önemi yoksa, 1978-79 ekonomik krizi sırasında katılmak sizin için en iyi seçenek olabilir. pazarda bir sürü kullanılmış ucuz uçak olacatır. bir çok oyuncu iyi rotalarını iptal ediyor veya hep beraber çıkış yapıyor olacaktır. 80'lerde ise havayolu sektörü için patlamayı bekleyen büyük bir rüzgar var.

+eğer yukarılarda bitirmek istiyorsanız, havaalanı almanız şart. başka hiçbir seçeneğiniz ne yazık ki yok. ancak havaalanları çok yüksek rakamlarda tutuyor. bu yüzden erken dönemde çok fazla karlı rota oluşturmalısınız. sonra ise tek yapmanız gereken bekleyip 70'lerin sonlarına doğru havaalanınızı satın alabiliyor musunuz görmek.

+oyun kredilerinizi (yeşil paracıklar) harcamayın. onları yerine koymak gerçek paranıza karşılık olabiliyor. oyunun erken dönemlerinde sadece yakıt tankları ve bakım depoları için kullanın. daha sonra ilerleyen yıllarda bu krediler ile havaalanı alacağız. hızlı alımlarda, uçak güncellemelerinde, duty freelerde bu kredileri kullanmayın. daha sonra pişman olmayın.

devamı gelecek. *
  • geçenler bir arkadaşım bu oyunu indirmiş çözememiş ya bu ingilizce ben bir şey anlamadım bir baksana dedi. dedim bir ara yükleyip bakarım. aradan bir kaç gün geçti aklıma geldi dedim bir bakıyım şu oyuna ki demez olaydım. bu olay aşağı yukarı bundan 1 ay önce oldu. gecem gündüzüm bu oyun oldu. böyle detaylı, kafa patlatılan ve içinde ticaret olan oyunlara hastayım. görsel yok, grafik yok her şey size bağlı. adamlar her türlü detayı düşünmüş resmen şirket işletme olaylarını sevenlere tavsiye ediyorum.
  • bu ara deli gibi sardığım oyun.
    şimdilik şirket değerinde ilk 15 te devam ediyorum. yolcu sayısında ilk 10 da.
    concorde da kattık filomuza. vızır vızır uçuruyoruz. ama şimdiye kadar gördüğüm en basit ama en kapsamlı simülasyon oyunu. muazzam
  • acayip ayar eden oyun. ben bir hatta çalışıyorum ve hattımın memnuniyet oranı aynı hattaki diğer havayollarına karşın fersah fersah önde öyle ki %60 %40 gibi değerler var, ekstradan benim havayolum diğerlerinden de daha ucuz. şimdi baktığın zaman herkesin beni seçmesi lazım ya da en azından "vazgeçilecek olan havayolu" benimki değil bu durumda ancak başka bir rakip havayolu daha geliyor ve bu hatta giriyor. ne oluyor biliyor musunuz? daha pahalı ve müşteri memnuniyeti daha düşük olan havayolunun müşterileri değil de benim uçağımın müşterilerini kapıyor.
  • çinli ve koreli oyuncuların acayip hırslı olduğu oyun. yanlışlıkla bunların yönettiği bir alliance'a girerseniz sürekli istatistiksel olarak şirketi büyütmenizi isterler. delirtirler adamı.
  • ne yapıp edip oyunun erken safhalarında heatrow, jfk, tokyo, seattle gibi popüler havaalanlarından birinin satın alınması gereken oyun.
hesabın var mı? giriş yap