• eğitim politikası denemeyecek daha çok eğitim hesabı denilebilecek kavramdır. bütün hesap daha cahil ve takım tutar gibi parti ve kişi tutacak biat otomatları yetiştirme üzerinedir.
  • gelinen noktada görülen; 'dindar nesil yetiştireceğiz', 'imam, müezzin yetiştireceğiz', 'cenaze yıkamasını öğreteceğiz' ve benzeri söylemler eşliğinde değiştirilen müfredat ve dönüştürülen imam hatip okullarından bunaltılan, ürkütülerek daraltılanların, mantar gibi türeyen özel okullara kapak atmasıyla sermayenin kârına kâr kattığıdır.

artık neden adalet ve kalkınma yerine "ak" deniliyor? işin ne adalet ne de kalkınma ile bir ilgisi yok.

görünen o ki, yeni anlamıyla eğitim ekonomik bir meseledir.
  • "...
    iki imkânsızlık arasında sıkışmış bir kurum artık üniversite. bunlardan birini iktidarın şefi “üniversiteden mezun olan herkes iş bulacak diye bir şey yok” diye özetlemişti. artık üniversiteden mezun olan kimsenin iş bulamayacağı bir noktadayız. diğeri ise “dindar bir gençlik yaratma” özlemi. böylece fiili bir plan ortaya çıkıyor; dindar ama işsiz bir gençlik, işlevini yitirmiş bir üniversite.

üniversiteleri ücreti mukabili diploma veren kurumlara dönüştüren iktidar sağlığa, laboratuvara, öğrencinin yemeğine para bulamıyor ama paralar dökerek ihtiyaç fazlası camiler yaptırmaktan geri durmuyor. itiraz edenlere camileri bölgedeki “hayırsever iş adamlarının” yaptırdığını söylüyor. nedense bu “hayırsever işadamları” üniversitelere laboratuvar, sinevizyon, ek bina ya da spor salonu yapılacağı zaman ortalarda görünmüyor. çünkü vaktiyle tayyip erdoğan’ın okuduğu bir şiirde söylendiği gibi minareler süngü, kubbeler miğfer…
    . . .
    dünyanın en iyi 250 üniversitesi içinde suudi arabistan’dan bile üniversite var ama türkiye'den tek bir üniversite yok. türkiye yayınlanan makalelerin etki derecesi açısından 52 ülke arasında son sırada. çin ve hindistan'dan sonra en fazla veteriner fakültesine sahip ülkeyiz ama damızlık yumurta ihtiyacımızın tamamını ithal ediyoruz. tarım ve hayvancılıkla ilgili üniversitelerimizde 241 fakülte ve 5 binin üzerinde öğretim görevlisi var ama tohum ihtiyacımızın büyük bir bölümünü ithal ediyoruz. üniversitelerimiz bilgiyi üretemiyor, bilime ve teknolojiye sırtını dönmüş durumda. ne var? her üniversitede bir cami ve elbette dindar nesil… "

orhan gökdemir
    http://haber.sol.org.tr/…iciligin-kiskacinda-252095
  • aslında bilincli olarak uyguladıkları bize göre kötü, kendilerine göre başarılı bir eğitim politikası vardır,

çocukların , gençlerin öğrenemedigi bir eğitim sistemi kurmak için her sene bir adım daha atarlar,
    çünkü bilirlerki kendilerini yıllardır iktidarda tutan kesim cahil , okumayan, öğrenmemiş kesimdir.
    bu nedenle iktidarlarının devam etmesi için cahil insana ihtiyaç duyduklarınıda bilirler.
    haliyle eğitim sistemini öğretmeyecek sekilde dizayn etmişlerdir, düzenlemıslerdir. amac cahil nüfusun artışını sağlamaktır .kendilerini bir 30 40 sene daha iktidarda tutacak cahil, sorgulamayan, düsünmeyen bir nesil yetistirmeye başlamıştır , akp hükümeti, sokaklardaki uyuşturucu bağımlısı gençler bu sistemin eseridir, akp nin eseridir.
    (bir projedir, stratejidir)

tek fark cahilin eline diploma vermektir. etrafınızdaki ben lise mezunuyum(yeni), üniversite mezunuyum (yeni) diyen insanlara bakarsanız nedemek istediğimi anlayacaksınız.
  • egitimde reform,ronesans,devrim vb seyler yapmak.surkli olaganustu seyler yapiyo her gelen bakan
  • eğitimin *kalitesini* belirgin şekilde düşürmek, dünyada geriletmek. bilimsel olarak en "yapılmaması" gereken neyse, onları yapmak. yobaz bir nesil yetiştirmeye çalışmak.

çünkü iyi bir eğitim sistemi, islamcılığın düşmanıdır. "eğitim seviyesi arttıkça oylarımız düşüyor" diye kendileri de söyledi. islamcılık, bilimsel/sorgulayıcı aklın karşıtı olmayı gerektirir.

benim dikkatimi çekense, akp'nin eğitim sistemine yaptıkları değil; buna genelde seyirci kalınması. önemli birşey değilmiş gibi davranılması... laik ve bilimsel eğitimden geri gidişe izin vermenin faturası gelecekte karşımıza çıkar. film izler gibi izlenmemelidir.
  • politikalar ortaya koyarak eğitimi sınırlandırmıyor.
  • "yıllar önce, yüzbinlerce kişinin katıldığı bir merkezi sınavda, cemaat sonuçları çaldı. buna göz yumanlar, sorumlu kişilerin istifa ettirilmesi talebini bile reddettiler.

yıllar sonra “kandırıldık” demekten de gocunmadılar.

eğitim sisteminin sorunları ise artık soru hırsızlığı, şifre skandalı gibi şeylerin çok ötesine geçmiş durumda. gerici, piyasacı iktidar eğitemediklerini, kafasını hurafelerle doldurmak için türlü taklalar atıp bilimden uzak tuttuklarını, geleceksizliğin ortasına bırakıyor.

okul ve intihar kelimelerinin bu kadar yan yana durdukları bir başka ülke, bir başka dönem olmuş mudur acaba?"

boyun eğme
    sayı: 180
  • akp ve eğitim su ve yağ gibi asla bir arada bulunamaz
  • başlık şöyle açılmalıydı :

akp'nin rizeli ve trabzonlular için ve diğerleri için güttüğü eğitim politikası... zira onlar rizeliler ve trabzonlular bu ülkenin üst tabakası olmalı her zaman... biz anadolu çocukları ise birer piçiz. kimsenin umrunda değiliz...
hesabın var mı? giriş yap