• büyük bir akvaryuma sahipseniz ve eğer akvaryum zemininde taş yerine kum kullanıyorsanız genellikle çin işkencesine dönüşen hadisedir. zira yaklaşık 40 kilogram beyaz kumu bembeyaz hale getirmek ömrününüzden 5 yılı alır götürür, sonunda bembeyaz olan kum değil sizin saçlarınızdır.* ama bu şerefsizlerin camın arkasından size el sallar gibi bakmaları yok mu, o bile bu eziyete değer be !
  • eldiven kullanın,
    10 yıl önceydi, akvaryumu temizledim bir iki gün sonra sırça parmağımda ağrı ile doktora başvurdum. dışında hafif kırmızılık vardı ama hissettiğim acı sanki öldürecek gibiydi.
    krem verdi, faydası olmadı.
    bir hafta geçmeden yine gittim, nette 2-3 gün önce yaptıklarımı araştırırken akvaryum temizleyen kişinin öldüğünü okudum hatta geçen aylarda tlc'de içimdeki canavarlar programında sonu ölüm ile biten akvaryum olayını izledim.
    neyse doktora biraz bundan bahsedince bunun üzerine kan çalışmamız yok gibi şeyler söyledi ama beni bir gece hastanede sonrasında 10 gün antibiyotik tedavisine aldı.
    bu tedavinin sonlarına doğru ağrım geçti, eklemdeki ız ise hafif şekilde kaldı.

dikkatli olunması gereken temizlik.
    doğanın akışına uygun olmayan her davranış insana dönüyor, sanırım balıkların yeri ev değilmiş.
  • (bkz: #14333682)
  • haftasonu yapılan,insanın belinde tarifsiz bir ağrının oluşmasına vesile olan, bir ay sonra yine aynı hale gelecegini bilerek yapmak zorunda kalınan eziyet. temız bır akvaryumu izlemek zevklidir ama bir de temizleyene sor
  • bahsedildiği kadar zor olmadığını düşündüğüm eylem.
    görsel deki 120 litrelik akvaryumun temizliği bitki bakımı/budaması 30 dakika sürüyor. haftada 30 dakika çok göze batan ve abartılacak bir süre değil
  • normal temizliği bile boyuta göre zor olabilirken; siz evde yokken, misafir çocuğunun beslemek adına çikolata atmasıyla daha da zor bir hal alır. erimiş çikolatayla birlikte akvaryum suyunun karışımı en korkunç koku olabilir.

--- spoiler ---

hiçbir balığa zarar gelmeden kurtarma işlemi tamamlanmıştır.
    --- spoiler ---
  • korkulu, bir o kadar kolay ritüel.

akabinde temizliğin verdiği huzur.
  • bizimkiler genclik zamanlarında balık beslemeye heves ediyorlar. kocaman bir akvaryum alıp, içini özenle döşeyip, çeşit çeşit balıkla dolduruyorlar. artık geçmiş zaman bilemicem de satın aldıkları yerden söyledikleri üzre de periyodik temizliğini yapıyorlar. daha doğrusu annem balıkları çıkarıp ayrı yere alıyor babam akvaryumun içini hallediyor çünkü baya büyük bir şey.

ama ne hikmetse her temizlik sonrası balıklar patır patır ölüyor. bu 1 oluyor 2 oluyor, bizimkiler balık almaktan, satıcı balık satmaktan bıkıyor ve niyahetinde aklına gelip soruyor;

" akvaryumu nasıl temizliyorsunuz siz abi"

babamdan gelen cevapla herşey açıklığa kavuşuyor,

" bulaşık deterjanıyla kopurte kopurte iyice temizliyorum, hiç pislik yosun bırakmıyorum "

hayır cahil desen asla değillerdir de demek ki iyice bir temizlemek istemişler.
  • 10 sene önce japon balıklarım vardı. çevreden bulduğumuz camlar ile güzel, büyük bir akvaryum yaptık. 1-2 cm civarı 6 balık almıştım. içerisinde hava motoru ve ısıtıcı dışında bir şey yoktu. 6 ayda bir temizlerdim. çok zevkli gelirdi. 12 saatte bir yem vermeme rağmen tosun gibi olmuşlardı.(arada babam tepeleme yem doldururdu o yüzden de olabilir) bir yerden sonra sizin yavrularınız gibi oluyor.

sularını temizlerlerken, koyduğunuz kaba akvaryumdan su koyun.
hesabın var mı? giriş yap