• yine ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmış olan yazar.

"bir ülkeyi tanımak istiyorsan, o ülkede insanların nasıl öldüğüne bak"
  • 1913 doğumlu. adı albert soyadı camus. doğum yeri o yıllarda fransa'nın sömürgesi olan cezayir. onu el evlerinde temizlik yaparak büyüten annesi ispanyol, henüz bir yaşındayken ölen babası, fransız.

1923 albert ilkokula gitti, hocası louis germain ön ayak oldu okumasına. ardından cezayir lisesi'ne girdi, futbol oynadı.

1930 yüksek okula başladı, felsefe okudu. bu yıl, kendi deyişiyle ''hem verem hem de komünizm illetine'' tutuldu. futbolu bıraktı.

1933 evlendi kısa süre sonra ayrıldı.

1934 felsefe bölümünü bitirdi, çeşitli işlerde çalıştı, tiyatro kurdu.

1936 felsefe alanında doktora yaptı avusturya'da isyan adlı oyunu yazdı.

1937 tersi ve yüzü isimli denemesini kaleme aldı. yazarın erken dönemine ait olan bu denemesi, daha sonra yazacağı kitapların özünü bir tohum gibi içinde taşır

1938 bir gazeteye duruşma özetleri yazdı, düğün adlı denemesini yayınladı.

1939 hastalık yüzünden askere alınmadı. kabilliler diyarında soruşturmayı yazdı.

1940 gazetecilik yapmaya başladı. ikinci kez evlendi bu evlilik uzun sürdü, camus iki çocuk babası oldu

1942 kendisini üne kavuşturacak olan yabancı adlı romanını ve sisyphos efsanesi adlı denemeyi yayınladı.

1944 combat gazetesine yazı işleri müdürü gallimard kitabevine edebiyat danışmanı oldu. caligula ve anlaşmazlık oyunlarını yazdı.

1946 amerika gezisi

1947 combat gazetesinden ayrıldı. veba adlı romanı eleştirmenler ödülü aldı.

1948 totaliter devletlerin kurbanlarına yardım eli uzatacak bir komite kurdu. bir alman dosta mektuplar ve sıkıyönetim adlı eserlerini yazdı.

1949 güney amerika gezisi

1950 olanlar üstüne 1 mola ve doğrular adlı eserlerini yazdı.

1951 asi adam adlı eserini yazdı sartre ile tartıştı.

1952 cezayir gezisi

1953 olanlar üstüne 2 adlı kitabını yayınladı.

1954 yaz adlı denemesini yayınladı.

1955 yunanistan gezisi express gazetesinde yazmaya başladı.

1956 düşüş adlı ünlü uzun öyküsünü yazdı.

1957 nobel edebiyat ödülünü aldı. ölüm cezası üstüne düşünceler ve gurbet ve cennet isimli öykü kitabını yayınladı.

1958 olanlar üstüne 3 kitabını yayınladı.

1959 dostoyevskinin cinler isimli romanını tiyatroya uyarladı.

1960 ocak ayının dördüncü günü trafik kazasında öldü.

ya zamanla birlikte yaşar ölürsün, ya daha yüce bir yaşam uğruna zamanın dışına çıkarsın.

insanın parası varsa çalışmak zorunda kalmaz. böylece zamanı satın alır. bu kalan zamanda da kendini mutlu edebilecek şeyleri yapar. yani para mutluluğu satın alır.

önümden gitme seni izleyemeyebilirim. arkamdan da gelme yol gösteremeyebilirim. yanımda yürü ve yalnızca dostum kal.

çekip gidene her şey mizah, kalıp bekleyene her şey şiirdir.

oldum olası içimde biri, tüm gücüyle hiçbir şey olmamaya çalışıyor...

her özgürlüğün ucunda bir yargı vadır; işte bu yüzden özgürlüğün yükü çekilmez, çok ağırdır.

ben dilimin sınırlarında nöbet beklerim.

haklı olma ihtiyacı, sıradan insanlara özgüdür.

eğer bir ağa köleleri olmadan yapamıyorsa, ikisinden hangisi özgür bir insandır.

bir adam karısına arabasının kapısını acıyorsa emin olabilirsiniz: ya arabası yenidir, ya da karısı.

bazılarının, sadece normal olmak için ne büyük çaba sarf ettiğini kimse fark etmiyor.

insan kendisi için gerçek ve mutlak olan mutluluğa yaşamı boyunca yalnız bir kez erişir ve geri kalan tüm yaşamını bu mutluluğa tekrar ulaşmaya adar.
  • --- spoiler ---

bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. canı sıkılıyordu, hepsi bu. insanların çoğu gibi canı sıkılıyordu.

--- spoiler ---
  • hazırlıksız bir bünyeyi etkisi altına alıp dumura uğratabilesi mümkün olan yazar. yabancısı meşhur olsa da favorim vebadır.
  • "firtinanin siddeti ne olursa olsun, marti sevdigi denizden asla vazgecmez."

albert camus
  • gunumuz turkiyesinde yasasa gunde bir roman yazabilecek insandi.
  • intihar,karamsarlık,non-sens ve varoluşçuluk denildiğinde akla gelen isimlerdendir.
    l'existence de şöyle buyurmuş:
    "insanın kendisine kurban edilmesine layık sadece insan vardır."
  • nobel konuşması sabit fikir'de yayınlanmış. işte linki.
  • 'hayata karşı işlenen bir günah varsa, bu günah, hayattan umut kesmekten çok, başka bir hayat umup bu hayatın muhteşemliğini gözden kaçırmakta yatar.'
hesabın var mı? giriş yap