şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
2899 entry daha
 • bir arkadaşımın söylediğine göre şu sıralar marketlerinde un bulamıyorlarmış, ayrıca merkel'in hizmet sektöründe çalışan herkese 900 euro'luk yardım yapacağını konuşuyorlar, adamların kirası 1500 euro zaten.

  (bkz: ekmek bulamazlarsa pasta yesinler)
 • hizmet sektöründe çalışan isciler'in 1500 euroluk kiralik evlerde oturmadiklari ülke. ayagini yorganina göre uzatamamak alman hayat sekli degil.
 • okeye dördüncü arayanların algılayamadığı ülke.

  (bkz: #104303196)
 • insan kendini nereye ait hissediyorsa oraya aittir. canım ülkem...
  alman disiplini
  en azından aptal ölmezsin
 • bu günleri de aşacak canım ülkem
 • hergün burada alman ve almanya övülüyor. sözlükteki pek çok insan tatilde, tv’de filan gördüğü, türkiye’de turistken *tanık olduğu alman davranışlarından dehşetengiz bir alman hayranlığı üretiyor. oysa bir ülkede en az 5-6 ay geçirmemiş, çeşitli anlaşmazlık durumları ile karşılaşmamış, olağanüstü durumlarına şahitlik etmemiş ve tarihi günahlarını* ******ve sevaplarını okumamış kişilerin o ülke hakkında aşırı kesiklik içeren yorumlar yapması çok afaki.

  alman arkadaşlarım var, bulunduğum ülkeye misafir geldiklerinde çok farklılar çünkü o an için onu misafir eden kişiye ihtiyaç duyuyorlar. ya da yine bu kişiler seni misafir olarak gördüğünde de farklı. misal toplantıya gidiyorsun ağırlıyor seni. sanma ki orada kalıcı olduğunda seninle arkadaş olacak. bu sadece misafire olan bir ilgi senin gördüğün.

  neyse arkadaşlar, gitmek isteyeniniz çok, gitmeyin demem. gidin. gidin ama büyük hayallerle gitmeyin. deneyin ama el üstünde tutulacaksınız zannı ile denemeyin. her milletin kendine has bazı davranışsal özellikleri var. onları bilin. bir türk sizi çok iyi ağırlar ama arkanızı döndüğünüz an dedikodunuzu yapar misal. bir alman sizinle çalışır, sizi işe alır ama arkadaş olmanız zor, vefakar olmasını beklemeniz gereksiz çoğu zaman ama işinizi yaparsanız sıkıntı çıkarmaz.

  gelelim konumuza, daha 2 gün filan önce açıkladılar “italya’dan bir miktar virüslü hasta alıcaz ki bu hastaları tedavi edip deneyim kazanalım”. bugün de dw tekrar haber geçti; almanya avrupa birliğinin solidaritesi için italya’dan 50 hasta alıp tedavi ediyor.

  adam birliğindeki can çekişen, her gün 1000’lerle kayıp veren ülkeden hasta kabul ediyor. bravo! niye? tedavi yöntemi denemek için. lol

  şimdi aşağısı nefes almadan almanya’yı savunmaya yemin etmiş arkadaşlarla dolacak. sonra da alman düşmaları gelecek. lol

  edit: avrupa birliğinin devamı almanya için çok önemlidir. adam malı üretiyor, müşterisi hazır. birlik içinde kendisine rakip çıkmasına da müsade etmiyor. siz turizmle uğraşın, siz işte meyve sebze üretin diyor italya’ya filan. e kriz çıkınca da yardım etmesi gerekiyor mecburen ki müşterisi ölmesin.
 • disiplinlerine hayranım, sabah 5-6da bile işlerine mutlu giderler. bu kadar tembel türkün anlaması imkansız zaten, onların yanında ben de çok tembel bir türküm evet. sırf bu özellikleri bile onları üstün yapıyor. üst üste inanılmaz hasar veren maglubiyetler alıp gene bataklıktan çıkmayı başaran insanın hakkını vereceksin, vermiyorsan eksiklik sendedir.

  diğer konu ise, mevcut para sistemi çöktüğünde ellerindeki yüklü altınlarla gene liderliğe oynacaklardır. çanakkale savaşında nusret mayın gemisinin döşediği mayınların stratejisinde bile alman askeri zekası vardır.
 • almanlar, cocuklarini yetistirirken baskasina herhangi bir konuda muhtac olmadan yasamayi ögretir. ufacik birsey dahi olsa "kendin yap" der.o yüzden onlarda "vefa" kavrami yoktur. bazi seyleri götünüzden anlamaya devam ederseniz, dünya'nin neresine giderseniz gidin begenemezsiniz.
  burada geleni geceni alman hayranligi ile suclamak da tam bir kekoluk. ayni keko mercedes hayali görür üstelik.
 • “paranız yoksa eğer sokak ortasında ölürsünüz ve hiç bir hastane size sıra bile vermez”

  bir kişi işsiz olsa dahi yaklaşık 800€ işsizlik mayışı alıyor, sağlık sigortası ekstra ödeniyor. evli ve çocuklu ise 1400€civarı alır. ( rakamlar tahmini) almanya’da da parasız kalmayı başaran varsa boşa oksijen yakmasın ölsün amk.
 • turkiyeden cok daha yasanilasi bir ulke bakmayin siz bok atanlara. problemi var mi? nerenin yok ki? mal mal.yaziyor bir de herkes turkiyeye gelmek icin ölüyor diye. hasiktir ordan.
4 entry daha