dodger

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (509)
  • 7247
  • 62
  • 27
  • 3
  • bugün

8 mart 2014 malezya hava yolları uçak kazası

ufak bir özeti şöyle olan kaza;

https://pbs.twimg.com/media/bi7qn7uceaauyun.jpg

neyse, 9 gündür, olayın ilk dakikasından beri çeşitli ortamlarda olayın takipçisi oldum, yaklaşık 15 bin adet, lost vs içermeyen mantıklı mesaj okudum.

öncelikle ben bu uçağın teknik bir problem yüzünden kaybolmadığını ve düştüyse eğer, yine teknik bir problem yüzünden olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.

eldeki tüm verilere bakarsak, uçağın teknik bir nedenden düşme sebebi 2 motorun aynı anda 35k ft yükseklikte patlaması yada benzeri bir durumdan olur. kabinde açılan delik, motorların aynı anda iptali vs. fakat eldeki verilerin hiçbiri bunu doğrulayacak yönde değil.

ek olarak, uçak bir şekilde düştüyse, su yüzeyine kesinlikle birşeyler çıkardı. ceset olsun, konteynır olsun, yemek trolleyi olsun. illa birşeyler suyun üzerinde gezerdi ve bunca süre sonra bunlar baya bir yayılacağı düşünülürse arama yapılan bölgelerde izine rastlanırdı.

peki o zaman ne oldu?

aklıma yatan 2 sebep var. ilki uçaktaki birileri tarafından gerçekleştirilen ama bir noktadan sonra başarısızlığa uğrayan uçak kaçırma eylemi.

uçağın bir şekilde kokpitine girildi ve kontrolü ele geçirildi, 6-7 saat uçuldu ama artık sebebi bilinmez bir şekilde benzini bitti ve bir yerlere düştü. bu düştüğü alan ise avustralya'dan kazakistan'a ulaşan bir bölge olduğu için henüz ulaşılamadı. fakat denizde birşeyler bulunmadığı için belki karaya düşmüştür.

ikincisi ise pilotlardan birisinin uçağı kaçırıp bir taraflarda sebebi bilinmez bir şekilde intihar etmesi. uçağın bulunmasını zorlaştırmak için alakasız bir yere kadar uçtu ve düşürdü.

pilotun evinde simülatör olması kadar doğal bir durum yok. fakat uçağın çoğu radar kapsama alanından kaçarak, normalde kullanılan rotalara bağlı kalarak 5-6 saat yol alması ilginç bir durum. pilot belki evindeki simülatörde, sistemleri kapalı bir şekilde waypoint'lere bağlı kalarak nasıl uçulacağını çalışıyordu.

ben, eldeki verilere göre bu 2 şey dışında birşeye ulaşamıyorum açıkçası. fakat perde arkasında bir olaylar dönmüyorsa, en azından muhtemel enkaz bulunana kadar hiç kimse ne olduğunu bilemez.

uçağı satacaklar!

şaka niyetine yazılmış olanlar var ama bazen ciddi ciddi bunu düşünen suserlerin olduğunu da gördüm. yada çok iyi salağa yatıyor millet. amk bu şahin mi? ebay'de mi satacak? karaborsadan satsa nasıl satacak? atıp cebine gidesin birşey değil bu. ebay'de aratın çıkma ge90 motor diye. varsa ben de alayım. tipi güzel, bahçeye koyarım.

telefonlar hala çalıyordu, yer tespit etsinler!

telefonların çalma durumu roaming ile alakalı sanırım. çoğu amatör pilot cessna ile nyc, miami, la üzerinde 3000ft sonrası sinyal kopuyor diye belirtti. bu uçak ebesinin nikahında ve 35000ft falandı yüksekliği.

uçak fezaya çıktı!

concorde, u2 yada savaş uçakları vs dışındaki uçaklar (777,a330,787 vs) 40000ft civarında stall olarak aşağı doğru inişe geçerdi. o yüzden aya falan gidemiyoruz maalesef.

uçağı indirdiler, sonra saldıracaklar!

az biraz daha saçma kalan bir teori bu. öncelikle böyle birşey olması için bu olayın bane'in lideri olduğu bir grup lazım* . kaçırdılar diyelim, uçağın bütün hedehödösü kapalıyken, gözlerden uzak bir gizli piste inmesi gerekir. bu çapta bir olayı gerçekleştirebilecek bir grup olacağını sanmıyorum. varsa ne ala.

öte yandan bu uçak kara üstünde yol aldıysa, elbet birinin gözüne takılırdı. bahsedilen alanın uzunluğu 2000km falan ve 3-4 ülke içeriyor. bu kadar bir bölgede öküz gibi uçağın saatlerce kör uçuş yaparak, her türlü zımbırtıdan kaçınarak uçması bana çok aşırı bir durum gibi geliyor.

terörist saldırı olsaydı birisi üstlenirdi

terörist saldırı olsaydı, şuan uçağı hong kong yada singapur'daki bir binadan çıkarıyor olurlardı zaar. başarısız bir eylem olduysa kimse üstlenmiyor olabilir. ayrıca hadi uçağı indirdiler, çoktan saldırırlardı yazanlar olmuş. şuan dünyanın yarısı bu uçağı arıyor. malum ülkeler diken üstünde artık. herkes radarını 2 kez kontrol ediyordur şu saatten sonra çünkü bugün malezya'ya olan yarın hindistan'a da olur, endonezya'ya da. böyle bir durum altında, "eğer o uçak hala varsa" ortaya çıkarmaz. yarım saate aklını alırlar.

koca koca radarlar uçağı nasıl bulamıyor amk?

radarlar hakkında aşırı bilgim yok ama menzilleri öyle abartı değil. o yüzden awacs denen bir nane kullanıyor ülkeler. adam hindistan kıyılarından malezya'yı izlemiyor radarla. artık mesafesi ne kadarsa (100-150mil, neyse işte) o kadarlık bir yarıçapı izliyor, içine giren olursa ne var diye bakıyorlar. uydu başka bir olay.

http://cdn-www.airliners.net/…middle/phpbp5gkn.jpeg

http://skyvector.com/

`jfk'ye inecek uçağın rotası atlantik'in ortasından itibaren bellidir`

tam hatırlayamasam da buna benzer birşey okudum. evet, her havalimanının yaklaşma rotası vs vardır ama bunlar da evrensel rotalardan * atc kontrölüne geçtikten sonra oluyor. mesela istanbul'a gelirken uçak gelir, gemlik, çatalca civarından landing path'e giriş yapar.

http://i.imgur.com/5ifp3ro.jpg gibi.

uçak bir atc'nin alanına girdiği zaman kule ile iletişime geçer, atc, hava trafiğine göre onu yönlendirerek inişini sağlar. giden uçağı da kapsama alanının sonuna kadar rotasına göre belli bir şekilde yönlendirir, daha sonra selametler diyerek yollar. ondan sonra uçak diğer kule ile irtibata geçer.

bu son kısmı da appendix stayla yapıyorum. konuyla ilgili grafikler, resimler vs var.

http://skyvector.com/

http://flightradar24.com/

https://pbs.twimg.com/…ia/bi2s3l7ccaaplb3.jpg:large

https://pbs.twimg.com/media/bi7qn7uceaauyun.jpg

http://i.imgur.com/7ptlky6.jpg

http://i.imgur.com/gyjhj5l.jpg

http://cdn-www.airliners.net/…middle/phpbp5gkn.jpeg

http://cdn-www.airliners.net/…middle/phpmvbjqw.jpeg

http://i.imgur.com/wvrtl4t.jpg

....
...
..
.

devamını okuyayım »