şükela:  tümü | bugün
  • isminin birincisi, italyanın ve mısırın fatihi, josephine'in kurdu, fransız imparator napoleon bonaparte'ın 1814 şubatında prusya ve ruslara karşı giriştiği ve başarılı olduğu sefer.

    leipzig savaşını kazanan koalisyon güçleri tekrar birleşip paris'in üzerine yürümek istemişlerdir. ordusunun önemli bir bölümünü (yaklaşık 100.000) alman topraklarında kontrolü sağlaması için bırakan napolyon, sayısı yarım milyona yakın koalisyon güçlerine karşı acele önlem almak zorundaydı. 6 günlük sefer süresince 70.000 kişilik ordusuyla koalisyon ordularını teker teker bulup birleşmelerine izin vermeden yenilgiye uğratmıştır.

    bazı kaynaklar napolyon'un 30.000 kişiye yakın ordusu olduğunu söylüyor...

    napolyon ordusuyla beraber 6 günlük sefer süresince toplamda 120 km yol tepip, 4 ayrı savaşta düşmanı geri püskürtüp geçici de olsa rahat bir nefes almıştır. stratejik anlamda kesin bir galibiyet değildir fakat sayıca çok üstün bir ordunun üzerine gelmesini o an için engellemiştir. yine de paris 31 mart tarihinde düşer, napolyon nisan ayında yakalanır ve ---spoiler---300 gün sonra kaçacağı ---spoiler--- ilk sürgününe yollanır.

    napolyon'un elba adasından kaçıp, sıfırdan ordu kurması da ayrı bir entry konusu.