• arkadaşından aldığın 5000$ borcu ödedin mi ?
  • vay anasını. insanlar amerika’da yaşayıp. üstüne 11 tane kredi kartı kullanıp. iflas etme noktasına geliyor. bir de benim yaşadığım hayata bak.

helal olsun valla. umarım daha iyi günleriniz olur.
  • nasıl kurtardığından çok amerika’da nasıl battığını merak ettik .
  • (bkz: ekşi sözlüğü ekşi sözlük yapan başlıklar) teşekkür ettiğim başlıktır. bize de yol bulun gelelim. borcunuza katkıda bulunuruz...
  • aklıma şu karikatürü getirmiştir.
  • türkiye'de de durum pek farklı değil. borcu varlık şirketleri satın alır, üzerinize bir şey bulamazlarsa 10 liralık borcu 2-3'e kapatırlar. ama üzerinize bir şey çıkarsa 15-16 ne bulurlarsa kitlerler.
    ha bu arada bazı alacaklı kurumlar, ananızı, babanızı, bacınızı, biraderinizi, oğlunuzu, köylünüzü, eniştenizi, baldızınızı, hatta ebenizi telefonla bulup sizi rezil ederek borcu ödemeniz için ellerinden geleni yaparlar.
    ve bu bütün yaşananlar hukukun neferiyiz diyen bir kaç kendini bilmez tarafından gerçekleştirilir. işte o zaman kendi insanınızdan, vatanınızdan utanırsınız.

şaka değil gerçek.
  • amerika her ne kadar vahşi kapitalizmle ilişkilendirilse de sistemi oldukça medenidir. bankalar alacaklarını türkiye'de de varlık yönetim şirketlerine satarlar oldukça yüksek iskontolarla. bu şirketler de borçluları arayarak tahsil etmeye çalışırlar bu borçları. ama amerika'daki gibi mektupla, kibarca, indirimle değil oldukça kaba bir uslupla hatta tehditle isterler. yani vahşi kapitalizm asıl ülkemizde hüküm sürmektedir.
  • bizde de borç satma olayı var. geçen yapı kredi 2 milyon liralık borcu 1.2 milyona mı ne satmıştı. bizdeki şirketler herhalde satın aldıkları 2 milyonluk borçtan 3 milyon lira elde edip üstüne mahkeme masraflarını da kitliyordur.
  • ekşi sözlükte son zamanlarda gördüğüm ve bilgi sahibi olduğum ender başlık ve entry'dir.

jimmy kardeşimize teşekkür ediyorum.

iyice bedelli dilencileri, parti reklamları, kendi reklamlarına dönmüş bir çöp diyor insan ekşi sözlüğe bazen, ama işte bazen de bilgi verici entryler de oluyor.

ekşi sözlük ruhuna yakışır başlık ve entry. takipteyiz
hesabın var mı? giriş yap