• 103. yıl dönümü kutlu olsun. anafartalar kahramanı mustafa kemal paşa'ya ve askerlerine saygıyla.

edit: bağımsız türkiye cumhuriyeti'nin kurulmasına öncülük eden, mustafa kemal'i türk halkına tanıtan ve onu lider olarak benimsemesini sağlayan zaferlerden birini kutlamam ve anmam alttaki dingile niye dert oldu bilmiyorum. bahsettiği diğer savaş ise kut'ül amare'dir ve bazı çevreler tarafından birkaç yıldır kutlanmaktadır. ayrıca arkadaşın türkçe dersi almasını tavsiye ediyorum. :)
  • büyük zaferin 105. yılı.
    ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum
    anafartalar kahramanı mustafa kemal paşa.
  • 108. yılı kutlu olsun. çanakkale muharebelerinin kritik safhasında kazanılan bu zaferde; mustafa kemal atatürk'ü ve emrindeki askerleri saygı ve minnetle anıyorum.
  • savaşın kader anlarından biri:

5. ordu komutanı liman von sanders adına kurmay başkanı albay kazım (inanç), atatürk’ü telefon başına çağırarak “durumu nasıl gördüğünü?” sormuştur. atatürk, bu soruya: “bütün mevcut kuvvetlerin, komutam altına verilmesinden başka çare kalmamıştır!” diye cevap verince, şaşıran kurmay başkanı, “çok gelmez mi?” diye sorunca, atatürk, “az gelir!” yanıtını vermiştir. işte o kritik aşamada atatürk gece saat 21:45’te mareşal liman von sanders’in emriyle anafartalar grubu komutanlığı’na getirilmiştir.
  • “askerler! karşımızdaki düşmanı mağlûp edeceğimize hiç şüphe yoktur. fakat siz acele etmeyin. evvelâ ben ileri gideyim. siz, ben kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birden atılırsınız.”

mustafa kemal atatürk.
  • düşmanın üstüne atılma emrinin işareti olan kırbaç hareketini görmeye bütün ömrümü verirdim. bugün öyle şerefli bir gün ki, bu şerefe ulaşmak, o kutlu anı yaşamak için ömrümün geri kalanını feda ederdim. ve orada mustafa kemal'in mavi gözlerinin ışığında şehadet şerbetini içerdim.

atam, gazilerimiz, şehitlerimiz; sizlere karşı mahcubuz. kanınızı döktünüz, can verdiniz. ama bizler emperyalizmin uşaklarına yıllardır hak ettikleri dersi veremiyoruz. siz yedi düveli yendiniz. bizler ise onların 3-5 piçine hayatı dar edemiyoruz. ne aşağılık kimseleriz. utanıyorum.

bugün çok duygusalım. çünkü atam için önemli bir gündü.
  • birinci anafartalar zaferi'ni taçlandıran conkbayırı süngü hücumunu okumak isteyenler için,
    (bkz: #155488049)

tanım: türk muharebe tarihinin altın sayfalarından birisi.
  • 10 ağustos anafartalar zaferinin 102. yıldönümü. anafartalar ve conkbayırı zaferleri çok önemlidir ki çanakkale zaferinin yolunu açmıştır. ayrıca emperyalizme okkalı bir tokat atılmıştır ki ingiliz emperyalizmine.

kısaca da bağımsızlık savaşının yolunu açmıştır.
  • -
    conk bayırı'nda 10 ağustos sabahı saat 04:30'da kurmay albay mustafa kemal bey, 8. tümen'in ilk hat siperlerinden ileri yürümüş, kırbacıyla taarruz emrini vermiştir. bu işaret üzerine başlayan süngü taarruzu bir anda ingiliz siperlerine girmiştir.

..aynı gün bir şarapnel parçası kurmay albay mustafa kemal bey'in sol göğsüne çarpmıştır. sol göğüs cebindeki saat, şarapneli karşılamış ve kurmay albayı mutlak bir ölümden kurtarmıştır.
    -

çanakkale savaşının dönüm noktalarından birisi olan anafartalar zaferi'nin 106'ncı yıl dönümü kutlu olsun!
    gazi mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla, minnetle, hasretle, rahmetle anıyoruz.
hesabın var mı? giriş yap