şükela:  tümü | bugün
 • behemehal hitit güneşidir. seçenek aranıyorsa, ankara kalesi de olabilir. lakin, zinhar cami ya da atakule olamaz (bkz: ankara buyuksehir belediyesi)
 • güzelim hitit güneşi'nin yerine zorla ittirilmiş; hilalin ortasından yükselen atakule, hilalin uçlarından uzanan kocatepe camii'nin minareleri ve üç hak dinini**** simgeleyen üç yıldızdan oluşan amblemdir. ayıptır.
 • ankaranın birçok simgesi vardır (böle anıtkabir hitit güneşi tadında değil tabi) belli mekanlar çoğu ankaralının bildiği şeyler gibi mesela

  (bkz: akün sineması)
  (bkz: körfez lokantası)

  bunlar saymakla bitmez kapatmakla da bitmez tabi.
  ama değiştirmekte etkili olabilir .*

  (bkz: i.melih gökçek)
 • gün gelecek peluş hayvanat bahçesi olacak diye korktuğum simgedir aynı zamanda.
 • an itibariyle yoktur. önerilen ankara kedisidir, bir önceki camili-atakuleli logo ondan önceki de hitit güneşiydi.

  öncelikle şunu belirtmek isterim ki hitit güneşi ankara'nın simgesi filan değildir. ankaralılar zorla bu bizim simgemiz deseler de bu gerçek değildir. hititlerin merkezi bilindiği üzere hattuşaş'tır orası da çorum'un boğazkale ilçesindedir. hititlere ait bir simge kullanılacaksa ancak bu ilçe ve il tarafından kullanılmalıdır.

  hititler ankara'yı dahil eden bir devlet kurmuşlar kabul, ankara dahil diye hititlerin mirasına bu şehir sahip çıkamaz. zira hitit toprakları anadolu'nun büyük kısmını kapladığı gibi suriye'ye kadar uzanmaktaydı. yani böyle bir hak varsa bu sadece ankara'nın değil, anadolu'daki çoğu şehrin ya da bir kısım suriye şehirlerinin de hakkıdır. ankara'nın bu bağlamda özgün bir durumu bulunmamaktadır.

  işin aslı türkiye'nin hititleri tarihi kökenleri olarak kabul etmek istemesi, bunun neticesinde başkentini bu anlamda bu antik devletin sembolleriyle süslemek istemesidir. bu furya 1930'larda başlamıştır. bunun neticesinde 1944 yılında kurulan ankara üniversitesinin sembolü olarak hitit güneşi kullanılmış, bu sembol ankara'nın çeşitli yerlerinde heykel olarak da yapılmıştır. kısaca gerek ankara-hitit ilişkisi gerekse bu ilişkiden doğan sembollerin kullanılması aslında hiç de tarihi kökenlere sahip değildir, oldukça da yenidir. ben bilmiyorum ama birisi ankara belediyesinin ne zamandan itibaren hitit güneşi'ni sembol olarak kullanmaya başladığını söylerse oldukça bilgilendirici olur.

  yani ankara'nın simgesi olarak hitit güneşi'nin kullanılması cumhuriyetin ürettiği çarpık tarih anlayışının basit bir sonucudur. kızılderililer ne kadar türkse, hititler ve hitit güneşi de o kadar ankara ile ilgilidir.

  ankara'nın bir simgesi olacaksa iki tercih vardır. ya gerçekten ankara şehriyle alakalı bir simge olmalıdır, yani ankara kalesi gibi. ya da devletin modernleştirici ruhsuzluğuna uygun bir şekilde üçgen, kare filan gibi geometrik şekiller olmalıdır.
 • "buraya bakarlar" olmalıdır. yıllardır metro duraklarındaki reklam panolarıyla butunleşmiş olan o poster her şeyden çok ankara'nın simgesi olmayı hak eder.
 • (bkz: an)
 • anlamsız yerlerde bulunan bokum gibi tasarımlara sahip dev saatler.