• panel üretimi günümüz itibari ile tamamen çinlilerin (boe,csot,auo) elinde olan ve kar marjı çok düşük olan bir sektördür. lgd, sammy, arçelik vs demeyin boşuna, alayının panelleri çin'de üretilmektedir. sharp, pioneer, toshiba, panasonic gibi kaliteli üretim yapan japon devlerinin hepsi panel sektöründe rekabet edemedi. apple neden böyle bir sektöre girsin ki? paneli her türlü çinli bir üreticinden alacak, apple tv'yi entegre edip akıllı tv diye satacak. sonra; yok ışık sızması, yok ekran yanması, yok bulutlanma sorunu diye müşteri sorunları ile uğraşıp iki kuruş kar edecem diye marka imajını düşürecek.

günümüzde üretilen panellerin %90'ı low cost, kalite problemlemleri olan ürünlerdir. meşhur high end diye satılan qled, oled tv'lerde bile yüzlerce şikayet ve ürün iadesi var. 10 tane tv satacağına bir iphone satar kafası rahat şekilde karına bakar.
  • kumandayı almanız için ekstradan göt ister.
  • tahminimce sebepleri sunlardir:

- televizyonlar telefon, bilgisayar kadar sik yenilenen urunler degil. televizyonlarin omru uzun ve her sene yenisini satmalari zor.

- hadi cikardilar ve sattilar diyelim. bunun kurulumu ve teknik servisi icin yepyeni bir operasyon ekibi kurmalari gerekecek. televizyon bozuldu diyelim, “hadi koca tv'yi duvardan sok getir, magazada genius bar ilgilensin” gibi bir durum olamaz.

- piyasa zaten buyuk ureticiler tarafindan paylasilmis. rekabet etmek icin televizyona ne ozellik ekleyebilirler bilmiyorum. ekran cozunurlugunu arsa cikarsalar bu sefer de piyasadaki icerikler ve standartlar izin vermez.

- akilli televizyon icin zaten apple tv var. sifirdan akilli televizyon uretmek mantiksiz. herhangi bir televizyonu akilli hale getirebiliyorlar zaten.
  • televizyonda ne gibi bişey yapabilirler ki, önemli olan ekranın kaliteli olması. tv de ihtiyacım olacak herşeyi oyun konsolları veya apple tv ile çözüyorum yıllardır. yani sadece ekran olarak kullanıyorum.

2 gün sonra ekranları da biz üreticez diye çıkarlarsa karşımıza gidip de en az 5 6 bin dolar a tv çıkartırlar kesin. sadece ekran tutacağı için bile 1000 dolar isteyen bir firma.
  • işin amelelik kısmıyla uğraşmak istemedikleri için...
  • apple tv gibi üretecek ise lütfen üretmesin, 2 farklı * apple tv kullandım ikisi de rezalet.

wifi sorunları, kendi kendine kapanan app ler, kötü kumanda tasarımı ne ararsan var.

apple ekosisteminde olmasam kesinlikle appletv kullanmazdım.

nvidia shield tv hatta mi box s dahi çok daha iyi.
  • muhtemel kendine has priz-fiş kombini çıkartacağından kullanıcılar sinirden bileklerini kesmesin diyedir, hakkımızda hayırlı olandır.
    çıkartsa alırım çünkü kendimden biliyorum.
  • gerek yok çünkü. yeni dünya'da televizyona gerek yok. twitch gibi platformlar bunun en bariz örneği.
  • arcelik bile televizyon yaparken apple yapamiyor. ıste turkiyenin gucu. hulogggggggg
  • o nişte, yani büyüğünü, yani fiyatın büyüğünü arayanların taleplerinin karşılandığı nişte, tüketicileri tatmin eden firma var, onunla yarışamaz.

(bkz: bang & olufsen)
hesabın var mı? giriş yap