83 entry daha
  • net bir şekilde park yeri problemidir. bazen arabayı yol ortasına bırakıp imdat diye bağırasım geliyor.
  • arkadaşlar size bir şey anlatayım , dert olmasına dert evet kabul ediyorum araba başlı başına büyük masraflar açabiliyor hiç yoktan durduğu yerde bile.

inanırmısınız eşim ve ben arabamız yokken evimizin haftalık ihtiyaçlarını almak için dışarı çıkacağımızda karnımıza ağrı giriyordu sıkıntıdan o poşetleri eve nasıl getireceğiz diye kaç kere yüzümüz olmayarak eşimin kuzeninden bizi arabayla getirmesini istedik utana sıkıla bilmiyorum.

hatta çoğu zaman sırf servisi var diye daha pahalı olan markete gittik dönemeyiz korkusuyla, bu arada bulunduğumuz yer 50 bin nüfuslu bir ilçe herhangi bir toplu taşıma kullanma imkanımız da yok maalesef.

arabasızlığın yazı ayrı bir dert kışı ayrı bir dert insanlardan araba istemesi daha ayrı bir dert.

araba varken basit bir alışveriş yapma durumu bile bu kadar zor bir duruma dönüşebiliyor.

gel gelelim eşimle dişimizden tırnağımızdan arttırdığımız biraz para ve düğünden kalma biraz altınla iyi kötü bir araba aldık da rahatladık.

ayrıca allah izin verirse bebek bekliyoruz, her ay en az 1 kere şehire kontrole gitmek zorundayız tabi doğduktan sonra da gidilmesi gerekiyor kanımca.

ne olursa olsun arabanın verdiği dertler ki genellikle masrafından bahsediyoruz yokluğunda verdiği sıkıntıyı görmezden gelmemizi sağlıyor.
  • trafik.
  • büyük şehirler ve ortalama için konuşuyorum; eğer araba sahibi değilseniz, yukarıda defalarca kez belirtilen masraflar başka yerden çıkar. toplu taşıma, taksi, gerektiğinde tatil-haftasonu için araç kiralama, ve benzeri... araba sahipleri için yıllık masrafı iş günlerine böldüğünüzde ortalama günlük 80 liralık maliyet gösteren güzel hesaplamalar var. bu ortalama minimum 20.000 tl masrafı arabanız olmadığında yapacağınız ortalama minimum masrafla karşılaştıralım:
    1) günde en az 5 tl otobüs parası, 264 günden 1.320 tl. tabii birden fazla kişinin arabaya bineceği düşünülürse birden fazla kişi otobüs/dolmuş parası verecek. ayrıca hafta sonları da sağa sola gitmek için toplu taşıma ekleyin, en minimum 2.000 tl toplu taşıma.
    2) taksiye bineceksiniz, mecburen. taksiyle makul bir mesafe istanbul'da 30 lira. en iyimser hesapla yılda 1.000 tl taksi parası.
    3) araç kiralayacaksınız, yılda 10 gün kiralarsanız ki bu da iyimser tahmin, 150 liradan 1.500 tl.

4.500 liradan başlıyor. makul düşünürsek 5.000 diyelim. yani arabaya ekstra olarak 15.000 veriyorsunuz, 20.000 değil. bu da en düşük rakamlarla, yani nasıl olsa arabam yok şuraya da taksiyle gideyim filan diye taksiyi abartırsanız, ki ortalama bir istanbul beyaz yakalısı böyledir, arabanın size ekstra maliyeti yıllık 10.000 tl civarı olur.

buna bir de ev sahibi değilseniz ödeyeceğiniz ekstra kira masrafını ekleyin. kira mı dedim? evet evet kira diyorum. arabanız varsa, şehirde merkez olarak kabul edilmeyen ve toplu ulaşımı sınırlı olan, kiraları makul bir yerde oturabilirsiniz. arabanız yoksa muhtemelen merkezde ve yüksek kiralı bir yerde oturuyorsunuzdur. benzer şartlarda bir eve, toplu taşımaya ve işinize yakın bir yerde en az 500 lira fazla kira ödersiniz. yine oluyor sana yılda 6.000 masraf, bu durumda arabanız olması ile olmaması arasındaki fark, ek maliyet yılda 4.000 tl. işte o zaman da buna değiyor.

hani niye herkes araba alıyor bu kadar masrafa rağmen diyorsunuz ya, insanları toplu halde değerlendiriyorsanız toplu halde maruz kalınan her şeyi hesaba katacaksınız, bu durumda araba almak bir anda çok mantıklı hale geliyor.
  • ölme ihtimalini normal yaşantına göre epey fazlalaştırmasıdır.

ara ara internetten kaza videoları seyrederim.
    insanlar nelere nasıl tepki verirler ve sonuç ne olur görmek için.

genelde kazaların en büyük sebebi kurallara uymamak.
    ölümlü ve ciddi yaralanmalı kazaların en büyük sebebi de kurallara uymadığınız halde süratli gitmek.

araç kullanırken kaza yapıp ölme ihtimaliniz büyük bir dert olmalı aslında.
    herkes maddi masraflardan bahsetmiş.
    maddi masraflarda bir külfet tabi ama ölüm riskini çoğaltmış olmanın yanında pek de bir şey değil.
  • sigorta
    kasko
    mtv
    bakım
    yedek parça
    trafik cezaları
    park problemi
    mazot/benzin
    cam silecek suyu
    oto yıkama ücreti
    otopark ücreti
  • araba bekar erkeğin ilk göz agri evli erkeğin ise ikinci evidir.(metres gibi algılanmasın)
    bir boğaz da o yer düzenli yedikleri hariç sürekli sıkıntı çıkarır durur her yıl düzenli bakım ister.alirsaniz bir mutfak butceside ona ayırmak zorundasiniz.
  • öndeki araç sahibinin bir anda durup kapısını açacağı korkusu.
  • araba sahibi olmamak kadar büyük bir dert değildir, gerçekten zorunlu bir ihtiyaç ve büyük rahatlık getirir.
    benim kişisel derdim istediğim arabaya binmek yerine mecbur kaldığım arabaya binmek, çocukluğumdan beri e46 m3 hayali kuruyorum, şu an alabilecek bütçem var ama yakıtı, bakımı vs maliyetleri nedeniyle aynı paraya mecburen 1.6dizel arabaya biniyorum. buna da şükür allah başla dert vermesin, herkese nasip etsin.
  • bir tam dolu depoya 400 küsür lira vermek, ve her depo dolduğunda alınan benzinlik fişlerinden 8 ayda bir tomar birikmesi.

insan sayıpta toplam meblağ ne kadar harcamışım diye hesaplamaya korkuyor.
400 entry daha
hesabın var mı? giriş yap