wednesday

  • 3935
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

istanbul'da ev ararken dikkat edilecek hususlar

* gazete ilanlarında belirtilen semtlere çok fazla inanmayın. örneğin maslak da şişli'dedir, ama şişli diye geçebilir ilanlarda; veya merter diye adresi verilen ev, aslında ıstıranca dağlarının eteğinde olabilir.

* deniz manzarası olan hesaplı bir ev görürseniz heveslenmeyin. manzaranın büyük bölümünü iğrenç ev yığınları kaplıyordur.

* 3+1 ve 2+1 kavramları en az postmodernizm kavramı kadar emlakçılar arasında tartışma konusudur. genel olarak karşınıza şöyle bir kombinasyon çıkar:
2+1 = 1 oda + 0,4 oda + 1 salon
3+1 = 1 oda + 0,7 oda + 0,4 oda + 1 salon

* çift tuvalet, asansör gibi şeyleri sanki bir nimetmiş gibi devamlı önünüze sürerler. bu durumda "bana bir tuvalet yeter" veya "asansörün bir kıymeti yok" diyerek daha fazla başınızın etini yemelerini engelleyebilirsiniz.

* çok önemli bir nokta: kira miktarlarında belli bir fiyat eşiği vardır. yani, belli bir paranın üzerine çıktığınızda adam gibi bir ev bulabilirsiniz. o miktarın altındaki evler %99 içinde mutfak dolabından ve ısınma cihazından başka hiçbir şey olmayan, odaları dengesiz büyüklükte olan evlerdir. şu gün için konuşursak: avrupa yakasında genel olarak 2+1 evler için 550, 3+1 evler için 600 ytl'dir. anadolu yakası için 2+1 = 500, 3+1 = 550 ytl. bunların üzerine çıktığınızda doğru dürüst bir evde oturabilirsiniz.

* oda kavramı da, lacan'ın "la femme n'existe pas" sözü gibi emlakçılar ve ev sahipleri tarafından her yere çekiştirilebilecek bir kavramdır. 4 duvarla çevrili kapalı bir alan görmeyi beklemeyin her zaman. üçgen ve beşgen odalara sıklıkla rastlayabilirsiniz.

* kira sözleşmesi ve demirbaş listesine yapıştıracağınız damga pulları hemen her kırtasiyeden alınabilir. 4-5 tane yapıştırın ucuzlarından, pahalı olanı almanıza gerek yok.

* ev bulamadıysanız telaş etmeyin. halihazırda oturduğunuz evin kontrat süresi dolmuş olsa bile ev sahibi sizi en az 6 ay evden çıkaramaz. 1 seneye de uzayabilir duruma göre. ev sahibiyle anlaşmaya çalışın önce insan gibi. anlaşamazsanız canınızı sıkmayın, evde oturabilirsiniz, üstelik aynı kirayı ödeyerek.

* ev sahibi size tahliye şartnamesi imzalatabilir. bu durumda günü gelince evden çıkmanız gerekir. ancak tahliye şartnamesi, kira kontratının düzenlenme tarihinden en az 5-6 ay (tam bilemiyorum, bilenler varsa yardımcı olsun) sonra imzalanmalıdır. daha önce imzalatmaya kalkarlarsa gönül rahatlığıyla imzalayabilirsiniz, geçersiz sayılacaktır.

* anadolu yakasında ve avrupa yakası'nın muhafazakar bölgelerinde bekara ev vermezler, erkek kadın fark etmez (kadınlar "bayan" diye geçer ev piyasasında). hatta çoğu insan bekar "bayan" yerine bekar erkek kiracı tercih eder. çünkü kadının eve erkek getirmesi mahallede daha büyük sıkıntılara yol açacaktır.

* muhafazakar bir çevrede mümkünse oturmayın. bazen alt komşunuz olan ve her gün selam verdiğiniz yaşlı amca kapınıza gelip "ayıp oluyor gençler, gelen giden belli değil" türünden laflar edebilir (başıma gelmedi ama, oluyor böyle şeyler). katil olmayın genç yaşta. bu tür muhabbetleri engellemek için komşularla fazla muhatap olmayın. konuştukça yüz bulup gelenlerin kim olduğunu soracaklardır laf arasında.

* muhafazakar bir mahallede oturacaksanız elinizden geldiğince çabuk evlenin. aile olunca kira miktarı düşüyor ve kapıcıya evlilik cüzdanınızı gösterip sevişmek için girişteki q-matik'ten bilet alabiliyorsunuz.

* emlakçı veya ev sahibinin söylediği ulaşım sürelerini 2 ile çarpın. "durağa 5 dk" demek, 10 dk demektir. "taksime yarım saat" demek, 1 saat demektir.

* atasözleri ve deyimlerle konuşan, hoş sohbet ev sahiplerine şüpheyle yaklaşın. "ne iyi adam/kadın" diye düşünmeyin, zira ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

ekşi sözlük kiracıseverler derneği başkanı olarak katkılarım sürecektir.

devamını okuyayım »