wednesday

  • 3753
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

istanbul'da ev ararken dikkat edilecek hususlar

istanbul büyük olduğu oranda kazık yemeye müsait bi şehir. istanbul'da en fazla 6 ayda bir semt semt, sokak sokak ev aramış, bir-iki kez ciddi dolandırıcılık kumpaslarından son anda kurtulmuş bir zavallı insan olarak deneyimlerimden çıkan sonuçları aktarıyorum:

* kombili eve çıkacaksanız, "kombi kapıda abi, siz taşınınca bağlatacak ev sahibi" gibi beyanatlara asla inanmayın. bunu söyleyen emlakçıların kafasına en yakın sert cismi geçirin, hiç olmazsa insanlığa bir katkınız olsun. evin güzelliğine kanıp sobalı eve çıkmayın, kimse kombi bağlatmaz. aynı şey pimapen için de geçerlidir.

* ev arkadaşı arayan birinin ilanını görmüşseniz, aradığınız zaman detaylı sorular sorun. ne iş yapıyor, memleket nere, vs. hatta mümkünse birkaç tane de gereksiz detay öğrenin. bir süre sonra, başka bir arkadaşınıza, başka bir numaradan aynı ilan sahibini aratın. benzer detaylı soruları onun da sormasını isteyin. eğer ortada bi yamuk durum varsa, büyük ihtimalle birbirini tutmayan beyanatlar olacaktır. çelişkili ifadeler fark ederseniz uzak durun. bi keresinde bana üç değişik isim veren bi dolandırıcı denk gelmişti.

* gerekirse paranoyak olmayı bilin, buluttan nem kapın. "sigara kullanmıyorum" diyen ev sahibinin size içinde kül tortusu olan küllük getirmesini dert edinin. sonradan dolandırıcı olduğunu öğreneceksiniz, bana güvenin.

* emlakçıların ev hakkında söyleyeceği "ilerde şöyle olur, böyle olacak" gibi sözlerin hiçbirine güvenmeyin. bu emlakçıları #4078936 numaralı entry ile ödüllendirin.

* emlakçıların hemen hepsi telefon numaranızı alacaktır. onların aramasını beklemeyin, çok nadiren geri dönerler. (nadire ilk aşık olduğum kızın ismiydi, ne güzeldi lise yılları.)

* cuma günleri tüketici gazetesi çıkar. buradaki ilanları özellikle takip edin. sahibinden ev bulmak için en uygun gazetedir.

* sokaklarda dolaşarak sahibinden ev bulamazsınız. yormayın bünyenizi.

* sözleşme yapmadan kesinlikle eve taşınmayın. ne kadar güvenilir ve iyi insanlar olduğunu düşünseniz de, eğer gerçekten tanımıyorsanız mutlaka bir sözleşme düzenleyin. kira sözleşmeleri kırtasiyelerde satılır, damga pulu da yapıştırın üzerine. mümkün olduğunca bu standart sözleşmeyi kullanmaya özen gösterin. kendi yazdığınız bir sözleşme olacaksa mutlaka avukat bir arkadaşınızdan yardım alın. avukat arkadaşınız yoksa bana mesaj atın, yardımcı olurum.

* emlakçıların çok büyük bir bölümü ev göstermek için ücret almaz. sizden para isteyen emlakçı olursa tepki gösterin, "şimdiye kadar hiç olmadı böyle bişey, zaten evi tutarsak para vereceğiz, sizin işiniz bu" türünden sözlerle durumu idare etmeye çalışın. para istemekte ısrar ederse pazarlık edin, 5 ytl'den fazla kesinlikle vermeyin. onu da kabul etmezlerse, dükkana erdener abiyle beraber gidin.

* evi sahibinden tutacaksanız, adamın/kadının adını öğrenin. ev sahibiyle görüşmeye gitmeden önce, eve en yakın esnaflara gidip, o kişiyi arıyormuş gibi ismini vererek sorun. tanımıyorlarsa kıllanın, işkillenin, tereddüt edin. kimseye nüfus kağıdını sorma hakkımız olmadığı için bu yollara başvurmak zorundayız.

* emlakçıyı aradan çıkarmak gibi bi niyetiniz varsa, bu kolaydır. en basitinden gidip komşulara sorarsınız, numarasını alırsınız. ama genellikle ev sahipleri buna yanaşmazlar, çünkü herkes az çok tanıdığı emlakçıya verir evini. o yüzden boşuna kendinizi yormayın.

* apartman aidatını emlakçıya veya ev sahibine sormayın. mutlaka gerçek rakamdan daha az bir miktar söyleyeceklerdir. bi ara apartman sakinlerinden birinin kapısını çalıp aidatı öğrenin.

* evin boyası kiradan düşülmez, kullanan kişiye aittir. ev sahibine böyle bir teklif sunarak kendinizi maymun etmeyin. ancak evdeki diğer bozuk şeylerin kiradan düşülmesi gerektiğini unutmayın. bozuk bir musluk varsa, onu tamir ettirip kiradan veya depozitodan düşün. evden çıkarken de o şeyi sağlam bir halde teslim etmeniz gerekiyor tabii. ev sahibi "beni ilgilendirmez" derse de, kirayı eksik yatırın, genellikle bir şey yapamazlar, çünkü siz haklısınızdır.

* standart kira sözleşmesinde, evin kiracıya eksiksiz teslim edildiği yazar. o yüzden evde eşya, şofben vs varsa, ayrı bir demirbaş listesi yapın. önce bunların sağlam olup olmadığını kontrol edin. sonra da demirbaş listesini (2 tane olması lazım) ev sahibine imzalatın, siz de imzalayın.

* kira sözleşmesini bildiğiniz güvenli bir yerde saklayın.

* standart sözleşmede, depozitonun evden çıkıldığı gün verilmesi gerektiği yazar. ama böyle bir uygulama yoktur. o yüzden sözleşmeye "depozito, evden çıktıktan en geç xx gün sonra kiracıya teslim edilecektir" gibi bir madde ekleyin.

* bütün bunlara rağmen murphy yasalarına inancınızı koruyun, mutlaka bi terslik çıkacaktır.

* paranız varsa gidin ev alın. boktan boktan evlere hayvan gibi kira ödemeyin.

devamını okuyayım »