şükela:  tümü | bugün
 • sosyal medyada dolaşmaya başlamış bir iddia.

  1 temmuz 2020 tarihinden itibaren otomobil sektöründe yeni kararlar uygulamaya alınıyor.

  sıfır araç satışlarında %50 ötv indirimi geliyor.

  şahıstan şahısa yapılan 3 araçlık vergisiz satış limiti kalkacak. artık aldığınız aracı yaşı ne olursa olsun(sıfır, ikinci el farketmiyor) 5 yıl içerisinde satarsanız devlet %20 gelir vergisi alacak. tıpki gayrimenkul satışlarında olduğu gibi. artık şahıstan şahısa yapılan satışlar minimum kasko bedelinden gösterilebilecek.

  örneğin arabayı 10 ocak 2020'de 210.000 tl'ye sıfır aldınız. ağustos ayında satmaya karar verdiniz. noter aracın kasko değerinin 250.000 tl olduğunu söyledi.
  aradaki 40.000 tl'nin %20'sini satıcı devlete gelir vergisi olarak ödeyecek. devlet bu uygulamayla sıfır araba satışlarının artmasını sağlayacak, ikinci el piyasasındaki yoğun talepten dolayı ciddi bir vergi geliri elde edecek ve al-satçı olarak bildiğimiz kayıt dışı gelir elde edenlerin de önü kesilmiş olacak.
 • buralar karışır vaziyet alın
 • güzel fantezi ,
  ama bu sorunun çözümüne katkı sağlamaz,
 • kaynağı beklerken, yazarın ifadesi üzerinden yorumum şudur.

  eğer düzenleme kaba hatları ile böyleyse bu karar şu anki 2. el piyasasına doping etkisi yapar neden mi?

  bir aracın kasko bedeli noter tarafından değil, tsb (türkiye sigorta birliği) tarafından belirlenir bu noktada ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

  eğer yeni araç alan bir vatandaş aracının satışını yaparken devlete %20 gelir vergisi ödeyecekse haliyle gayrimenkulde olduğu gibi bunun yükünü alıcıya yükleyecektir.

  bu durumda ikinci el araçların kasko bedellerinde ciddi artışlar söz konusu olacaktır.

  tam olarak bu sebepten mevcut fiyatlardan alınacak son 2. el araçlar bügün ilanda olanlardır.
  karardan sonra ikinci el fiyatları düşmeyecek tam aksine yukarıda saydığım nedenlerden ötürü yükselecektir

  peki 0 araçlar için yapılacak %50 ötv indirimi? ikinci el piyasasını kırmayacak mıdır?

  sizden ricam lütfen 0 araç fiyatlarına bir bakın %50 ötv indirimi olsa dahi vatandaş bu fiyatlar üzerinden 0 araç alması mümkün gözükmemektedir bu yüzden tekrar 2. el araç piyasasına yönelim olacak fakat iş işten geçecektir

  bekleyelim görelim ...
 • ikinci el araç satışlarında vatandaşı öpmelere doyamayan gavatları üzecek olan haber.
 • parası olmayan şahsım gibi fakirleri ilgilendirmeyen düzenleme. keep moving.
 • merak edilendir. bekliyoruz.

  edit:flooddanucanyazar nickli çaylak arkadaş a haber sitesinden bunla ilgili bir haber attı, haber çok boş ama bunlar olacak mı diye sorulduğu, talep varmış gibi gösterilem spekülatif bir haber. orada dile getirildiğine göre gerçekten olma ihtimali olabilir.
 • piyasayı şişiren al satci ibnelerin belini bukecek karar. ötv indirimi ile sıfır araçlar ucuzlar gelir vergisi yüzünden al sat işi yapanlar vergi farkını çıkarabilmek için her al satta fiyatı arttırıp arttırıp sıfır araç ile rekabet edemez hale gelecek ve o saçma fiyatlara satılan saçma sapan arabalar tarih olacak. c segment golf e ikinci elde 150 200 k ödeyen ibneler derdine yansın.

  edit: golf icin b segment demişim düzelttim.insan gibi uyaranlara teşekkür ederim. ancak sığır gibi mesaj atan utanmadan küfür eden golfperest ibnelere de kafam girsin. c segment olmasi got kadar dsg şanzımanlı arabaya sisire sisire yarı ev parası bayildiginiz gerçeğini değiştirmiyor.
 • saftorikleri uzecek yalan haber.

  otv yuzde 50 dusecekmis buna inanmak icin gercekten cok saf olmak veya salako olmak gerekir