şükela:  tümü | bugün
57 entry daha
 • açıkçası ben diziyi beğenmiştim ama kötü etkileme olayı bu gerçek bunu kimse reddetmesin. şimdi koskoca adamlar çıkıyor ben ordaki şeyleri mi yapacağım diyor sen yapmazsın zaten. fakat bu diziyi 16 17 yaşındaki gençler izliyor. ve gördüğüm kadarıyla gayet havalı ve etkileyici buluyorlar. hepimiz ergenliğimizde ahlaksız bazı şeyleri, havalı bulmuşuzdur bu konuda onları haksız bulma gibi bi durum olamaz. yani kısaca etkiliyor. ama zaten etrafta onca iğrençlik var ondan da etkileniyorlar dışarı hayatı da sansürleyemeyiz ki.
 • ulan siz royal lisesinde mi okudunuz da bu diziyi abartı ve ahlaksız buluyorsunuz? kendi lisemden ilk aklıma gelenleri sayayım

  - sınıfta öpüşen öğrenci çiftler
  - kokudan girilmeyen ve sürekli sigara içilen tuvaletler
  - alt katta karanlık oda dediğimiz bir bölüm her teneffüs orada çevrilen filmler
  - din hocasıyla bir arkadaşımın uygunsuz mesajlaşmaları
  - tarih hocasının direkt olarak bana uygunsuz şakaları / imaları
  - fotoğraf banyo odasında çevrilen filmler

  her lisede olan olaylar bunlar, sıradan yani. lise dediğin zaten nedir ki o kadar ergeni bir araya toplarsan tabii ki sempatik ahlaksızlık olur hahaha
 • sanatı kötü örnek olabilme ihtimali üzerinden yorumlarsanız sanat denen bir şey kalmaz yeryüzünde.
  bazı romanlarda katiller baş karakterdir, bazılarında suçlular, bazılarında deliler vs.
  onları okuyanlar gençler de kötü etkilenir deyip yasaklamak mantıklı mı?
  bu yasakçı zihniyet, islam medeniyetini altın çağından koparan, doğu toplumlarını müthiş bir yenilgiye uğratan zihniyettir.
  bu kafayla toplum dünya gerçekliğinden de kopuyor.
  yasakçı zihniyetin favori söylemi oldu bu gençleri koruma lafı.
 • aahahhahahahah başlıkta hak veren sikkafalı muhalifler var. bu insanlar daha birey olmak nedir, özgürlük nedir onu bilmiyor. ülkenin diğer yarısı zaten bireylik, özgürlük gibi kavramlara düşman. üstüne bu embesil muhalif kitle de eklenince ülke kocaman bir cehenneme dönüşüyor. devlet bunların yatak odasına bekçi dikse, "bdsm'e kaymayın toplum bozulur" dese onu bile kabul edecekler. he ahlaksızlık yayıyor, aynen hepinizi eşcinsel yapacaklar, pek kıymetli çocuklarınız etkilenecek aynen yav.

  sırf sizin embesil çocuklarınız "etkilenecek" diye, birkaç keko etkisinde kalacak diye ben neden özgürlüğümden mahrum kalıyorum birader? kaldı ki bu etkilenme, ahlaki bozulma olayının da hiçbir dayanağı yok. sikik bir dinci televizyonda zırvalıyor, özgürlük düşmanlığı genetiğine kodlanmış sığır sürüsü de bok bulmuş sinek gibi üşüşüyor. vallahi mantıklı düşünme yeteneğini geçtim, herhangi bir düşünme yeteneğiniz bile yok.

  tanım: olmayan bir şeydir, olsa bile kime nedir
 • bu dizi hakkında hiç bir bilgim yok fakat, bazı dizilerde(çoğunluğu) kadına şiddet, çocuğa şiddet, mafyaya özendirme... gibi konuların işlenmesine karşıyım, eğer oluyorsa da bunların özendirici; "türk geleneklerine uygun" biçimde yapılması kesinlikle yasaklanmalı, suçu ve suçluyu öven her türlü diziye ya yasak gelmeli ya da netflix gibi para karşılığı izlenebilen mecralarda olmalı. belli bir olgunluğa erişmemiş, çocuk ve ergen yaştaki kişileri buna maruz bırakanlar suç işliyorlar ve ülke'deki ilerlemeye, insan haklarının ve hukukun gelişmesine en büyük darbeyi vuruyorlar.

  bu olayın da ahlakla hiç bir ilgisi yok, ahlak herkese göre değişen bir kavramdır, ama evrensel normlar herkes için en iyi olanın kabul edilmesidir. kıstasımız; evrensel etik çerçevesinde özgürlük ve demokrasi olmalı.

  edit: çocukluğu kurtlar vadisi ve deli yürek dizilerini izleyerek geçmiş biri olarak söylüyorum bunları. uzaydan gelmedim sonuçta, ama ben bunun yanlış olduğunu o çağlarda hayal bile edemiyordum, çünkü ülkenin normali oydu. siz neyi normal gibi gösterirseniz, henüz belli oglunluğa erişmemiş kişiler onu doğru kabul eder ve akabinde çok yanlış şeyler yapılmasına sebep olur.
 • o ahlaksızlık değil
  bu ahlaksızlık değil
  şu ahlaksızlık değil
  hayır bu da ahlaksızlık değil
  bundan bahsediyorsan bu ahlaksızlık hiç değil bence özgürlük.

  çok merak ediyorum bu ahlak anlayışı nedir nasıldır yoksa benmi yanlış biliyorum.
 • eşimle beraber gayet keyifle izlemiş olduğum bir dizidir.
  diziye bok atan homofobikleri kâle almaya gerek yok.

  ayrıca; (bkz: homofobiklerin gizli eşcinsel olmaları)
 • sevgili muhafazakarlar,

  siz de bir dizi çekin, dizideki gençler ibadet ediyor, dindar yaşıyor olsun. gençler buna özensin?

  özenmezler değil di mi? dininize kadar biliyorsunuz özenmeyeceklerini.

  insanlar iyi şeylere özenir. kimse fransa'da yaşamak dururken arap yarımadasında yaşamaya özenmez. zenginlik dururken fakirliğe özenmez. örnekler çoğaltılabilir.

  o yüzden batı medeniyetinin özellikleri, sizin deyiminizle ahlaksızlık olan özgürlükler, eğlence bu kadar özeniliyor.

  katı kurallarınız, güzel-eğlenceli olan her şeyin yasak olması, her şeyi ciddiye almanız, kıyafetleriniz, tüm yaşam tarzınız, her şeyiniz çok itici. iticisiniz işte kardeşim ya. şu çağda elektrik dururken gaz lambası-mum kullanmak ne kadar iğreti duracaksa sizin yaşam tarzınız da, çoğunluğu müslüman olan bir ülkede bile iğreti duruyor. tarih tersine doğru akmaz. kasmayın artık.
 • izlemeyin arkadaşım o zaman bu olaylara en çok tepki verenler ilk izleyenler oluyor nedense.
 • kimin ahlakı ve neden bu ahlaka uyulması bekleniyor dediğim önerme.

  sen kendi kendine alkol ve cinsellik üzerine üstün ahlak kuralları belirledin süper ama burda başkalarını bağlayan ne? bir anlaşmaya imza mi attı 8 milyar insan biz senin bir sike derman olmayan kurallarınla yaşayacağız diye? git yaşa ahlakını rızası olan diğer insanlarla.

  gençler sizin tapulu malınız değil, baskılarla onları travmatize edip terapistleri zengin etmektense rahat bırakın her türlü istedikleri gibi yaşayacaklar.
16 entry daha