şükela:  tümü | bugün
 • asya ya da avrupanın tek başlarına birer kıta olmaması durumudur. haritaya baktığınızda amerikanın en batıda kuzeyini ve güneyini ince iplerle birbirine bağlamış tek başına rakı içtiğini görebilirsiniz. avustralya zaten evlere şenlik dünyanın güneydoğusunda takılıyor. afrika desen aslında onu da dahil edecektim de sonra baktım incecik bir körfezle kaçmış kendini kurtarmış. ama arkadaşlar yapmayınız asya ve avrupa diye iki kıta yok. kandırıldık.
 • (bkz: avrasya)
 • dünyayı tektonik levhalardan ayıracak olursak, hindistan ve çin' in bir kısmı avrasya' ya girmiyor fakat avrupa' nın tamamı giriyor. jeoloji öğrenin lütfen.
 • kıtalar arasındaki ayrımları incelediğimizde doğru bilgidir*. kara kitap'taki "boğazın suları çekildiği zaman" bölümü dünyadaki en güzel anlatı metinlerinden biridir ancak boğazlar asya-avrupa arasındaki ayrımda devenin kulağı bile değildir. şayet kıtaları denizler ve okyanuslar ayırıyorsa bir gün ural dağları çöker, iskandinavya'nın doğusundaki kara sea ile bizim bildiğimiz kara deniz arasında bir su yolu oluşursa o zaman asya ile avrupa ayrı kıta olur.
 • avrupa'nım ayrılmasının nedeni aslında kültürel olarak bağımsız olmaları ama şu o zaman şu sorunlar çıkıyor
  1)kültürel olarak ayrılması bir bölgeyi kıta yapar mı
  2)kültürel olarak birinin avrupa birinin asya denmesi ege kaynaklıdır kuzeyden bu iki kıta nasıl ayrılır ?
  3)antik çağdan sonraki dönemler avrupa imparatorluğu olarak görülen roma imparatorluğunun hakimiyet merkezinin balkanlar ve anadolu olması anadoluyu avrupada yapmaz mi ?
  4)ermenistan hiçbir şekilde avrupa kıtasında yer almamasına rağmen neden avrupa'nım bir parçası sayılıyor. bu dördüncü madde önergenin kanıtı oldu aslında. ermenistan yerine türkiye gürcistan azerbaycan da olur hatta zorlasan israil bile girer.

  edit;kotalar kıta yapıldı.
 • konudan bağımsız olarak otomatik düzeltmenin saçmalığına dair bir başlık olmuş adeta. kıtayı kuta, kota şeklinde yazan telefonlara aşina değiliz.
  tanım: istanbul boğazının ayırdığı iki kıtayı, tek kıta kabul etmektir.
 • asya ile avrupa'nın geçişinin sadece boğazlardan olduğunu zanneden dünya haritasında bihaber suserların güldürdüğü başlık. orada kocaman rusya var orası bağlantı değil mi?
  bunlar hep milli tarih ve milli coğrafya harici tarih ve coğrafya bilgisi olmamaktan kaynaklanıyor.