şükela:  tümü | bugün
 • kuşkusuz ki caiz olandır.

  eğer kişi evlatlığını boşanması için zorlamamışsa, evlatlığı da eşiyle anlaşamıyor ve bu evliliğe karşı herhangi bir karşı çıkmada bulunmuyorsa, herkesin hayatına kimse karışamaz.

  sonuçta evrimsel olarak da bir engeli yok. ateistlerin bir şeyi doğal sayma ölçüsü hayvanlar alemi ve seleksiyon olduğu için, hayvanlarda da bu durum normal. bu bir hakaret değil doğa tespiti.

  grup cinselliklerine özgürlük diyen, eşcinsellik herkesin hakkı diyen, ensest ilişkiye girdilerse bana ne diyen bir ahlak yapısına sahip bireylerin "aa muhammed evlatlığını eski eşi ile evlendi, ne ayıp" deme hakkı yok elbette. bilakis desteklemeli ve kendi tercihlerini yaşayan bu insanlara karşı saygı göstermelidir.

  zeyd meselesi daha geniş: http://dusunenmusluman.com/zeyd-meselesi-uzerine/
 • mekruhtur.
 • ahlakın temellendirilmesi mevzusu, ateistler için hep problem olmuştur, problem olmaya devam edecektir.

  bir ateist/materyalist için itmeden, çekmeden, dalgadan, parçacıktan oluşan "madde" dışında birşey yoktur. maddeye de "iyi", "kötü", "adalet", "erdem" gibi soyut kavramalar yüklenemez. e doğal olarak ahlaki değerleri de yoktur. bu da demek oluyor ki; bir erkek isterse 35 kadınla, bir kadın isterse 35 erkekle aynı anda beraber olsun; isterse baba ile kızı, anne ile oğlu, kız ve erkek kardeşler evlensin; hatta ve hatta daha da ilerisi; bir insan, -olumlu veya olumsuz tepki verme yetisine sahip- bir hayvan ile cinsel ilişkiye girsin; -tarafların tümünün rızası var ise-, bütün bu olanlar senin için "madde yığınlarının üst üste binmesi" dışında hiçbir şey ifade etmez.

  iki kardeşin dahi birliktelik yaşamasının neden ahlaksızlık olduğunun izahını yapamayacak kadar etik değerleri muğlak ateistlerin, gelip de peygamberin kan bağı bulunmayan evlatlığının eski eşi ile evlenmesi durumunu eleştirmesi mantıksızlığın ve tutarsızlığın dik alasıdır!
 • tanım: ateizmin temel problemini ortaya koyan yaklaşım.

  peki nedir bu temel problem?

  bu temel problem ateizmin mensubu olan ateistlerin din karşıtlığı üzerine kurulu olan felsefi tabularını tanıyamamalarıdır. yani kendilerinden bihaber olma durumu da denebilir.

  açalım: ahlaki, etik değerlerinin fizyolojik ve sosyolojik kaynağını açıklayamayan ateistler, 21.yüzyılda dinlerin oluşturduğu toplumsal değer yargılarına göre dinleri eleştirmek gibi bir çelişkinin içerisine düşmektedirler. yani baktığınızda şuan bir ateistin adam öldürmeye karşıyım, tecavüze karşıyım, hırsızlığa karşıyım demesi tamamen dinlerin toplumlara yerleştirdiği ahlaki değerlerden birer yansımadır. işte zıtlık da tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. dinlerden, yerleşik ahlaki olgulardan hareket eden ateistler kendi ahlaki ve öz değer olgularından yoksun olmalarına rağmen bu değerleri alıp kafalarına göre yorumlamaya kalkabiliyorlar.

  oysa ki bu değerlerin oluşturulduğu kaynağın zaten din olduğu ve ahlak, erdem gibi çerçevelerde çizilebilecek en iyi insani halin yine din tarafından ortaya konabileceğini gözardı edebilmektedirler.

  sonuç olarak ne kadar inkar edilmeye gözardı edilmeye kalkılsa da, islam; kadın hakları, akraba evliliği gibi defalarca açıklaması yapılan konular üzerinden haksızca eleştirilse de, islam'ın yenilik getirmediği söylense de, islam: binlerce yıl öncesinden kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesini durdurarak sosyolojik, psikolojik, felsefi, siyasi, tarihi devrimlerinden yalnızca birisini çoktan yapmıştı. bunun gibi insanlık tarihinde çığır açmış, nimet niteliğindeki gelişmeler allah'ın insanlara olan rahmeti neticesinde peygamberleri aracılığıyla gerçekleştirilmiştir.

  o halde sözlük ateistlerinin iddialı olduğu ahlaki konu hakkında ufak bir talepte bulunalım: bir ateistin ahlaklılık, erdemlilik, vicdan, öz değerlerinin çerçevesini oluşturan paradigmalar nelerdir? kaynağı nereden gelmektedir? metodolojisi hangi temel varsayımları içermektedir? şimdilik bu kolay sorularla başlayalım.
 • ateizm konusu açıp caizlikten bahsetmek

  tamam he he he

  9 yaşındaki kızla evlenilebilir diyen de baba öz kıza şehvet duyabilir diyende ateist zaten
 • ahlaki ve etik değerler için bir dine ihtiyaç duyan zavallıların anlayamayacağı konu.
  toplumsal düzeni ve refahı bir din vasıtası olmadan sağlamak pekala mümkün. dünyada bunun örnekleri de var.
  ayrıca şunu da unutmayın her yıl dini sebeplerden ölenlerin sayısı uyuşturucu, alkol ve sigaradan ölenlerin toplamından daha fazla.
 • ulan isiniz gucunuz akrabaya, hisima hallenmek ne pis adamlarsiniz ya.

  (bkz: dincilerin ahlaksiz olmasi)
 • bir din düşünün ki kutsal kitabında peygamberin cinsel hayatını meşrulaştırmak için onlarca ayete yer vermiş. savaşta ganimet olarak elde edilen kadınların en güzeli o peygambere layık görülmüş, yatağında karısını bulamayınca o boşlukta cariyesiyle yatmış falan. bu peygamber zeyd'in karısına henüz evlilikleri bozulmadan göz dikmiş ve hatta bunu fark eden zeyd peygambere istersen karımı sen al demiş. evlilik bozulunca da ne hikmetse bu peygamber yine mükemmel derecede ahlaklı olduğu için elalem ne der diyerek zeyd'in eski karısıyla evlenmemiş ama yüce allah her şeyi gördüğü ve bildiği için bu duruma derhal el atmış ve evrensel nitelikli olan kuranda da yer vermiş, evliliğin gerçekleşmesi için peygambere için rahat olsun niteliğinde vahiy göndermiş. işe bak aq. neymiş efendim biz buradan evlatlığın eski eşiyle evlenebileceğimizi öğrenecekmişiz bu sebeple bir örnek teşkil ediyormuş. çok eşinin olması dini yaymak içinmiş falan fjxjd aynen agacım aynen. beyler sizlerin aksine ateistlerin ahlakının temelini bir dine dayandırmasına gerek yok. siz o inandığınız din yasaklıyor diye adam öldürmüyorsunuz -ki yasak olmasına rağmen öldürüyorsunuz çoğunlukla- hatta ve hatta dini gerekçe olarak gösterip öldürdüğünüz bile oluyor ama ateistlerin buna ihtiyacı yok. insanın, insan olduğu için elde ettiği haklara saygı duyar ateistler. bir insana onun dinine göre muamele yapmaz. 6 yaşında kız çocuklarını rüyama girdin bahanesiyle kendine nikahlamaz. ateistler sizin gibi din hurafelerine değil hukuk kurallarına tabidir. tmk. m. 129 uyarınca evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında evlenme yasaktır. bak ne kadar basit. siz ateizmi islam gibi bir din sanıyorsunuz herhalde şunu emreder, bunu yasaklar falan. "ateizme göre" diye bir şey yok. ateizm herhangi bir tanrının varlığına inanmamaktır ve her ateist her konuda fikir birliği yapacak diye bir şey yok. sizin gibi bedevi uydurması dinlere inanmadıklarından sizlerden daha zeki oldukları ortadadır. sizin gibi aptal olmadıkları için hukuk kurallarına uymaları gerektiğini bilirler ve bu da düzen içinde yaşamak için gerekli tek unsurdur.
 • ya ne saçma insanlar var bu sözlükte. adam demiş ki, “ evlatlığın eski karısıyla evlenmenin neresi kötü bunu bana izah et.” cevap olarak, şöyle ahlaksızsınız, böyle kötüsünüz.. aynı teraneler..