• fiyat açısından mercedes-bmw-audi gelir. ama tut bana hangisi seçersin diye sor, cevabım belli => audi

edit: lan ben de biliyorum bazı modelleri daha pahalıymış bilmemneymiş, genele bakın siz.
  • audi önden çekiştir yani ucuzcudur.

peşin peşin: quattro var demeyin, 4matic ve x-drive da var.
  • mercedes,çocukluğumuzda mahelleden geçen alamancı amcanın balina kasa 200d sini,bmw gençlik yıllarının 316i sine aval aval bakışları audi ise 80gls ile 30 sene önce ailenin ilk göz ağrısı oluşunu ve 30 yaşından sonra q7 nin içinde 7/24 yaşama hissini temsil eder.
  • motosporların zirvesi diye tabir edilen formula 1'de, günümüz için mercedes hem kendi fabrika takımına sahipken, aynı zamanda mclaren ve force india'ya motor sağlamakta. bmw'nin formula 1'den çekilmesi daha taze iken, audi'nin formula 1'e gelmesi zor gözüküyor (volkswagen'e bağlı o karar da).
  • bildiğim kadarıyla sadece bir tanesi gayet güzel motosikletler de üretmektedir.
  • kişilerin zevkleri değişebilir ve bu üç markadan birini sevebilir insan. ama kalite denirse mercedes başkadır. 20-30 yıllık bmw veya audi artık eski arabalardır albenileri kalmamıştır. ama 30 yıllık iyi durumda bir mercedes kullanın; hala yağ gibi akar gider asfaltta. arabayı araba yapan şey içindeki şu bu özellikleri, koltuk kaplaması, sensorları vs. değil yolda gidişidir. bunu iyi şoförler bilirler. (kendimi bu gruba soktuğumdan değil, böyle olduğunu düşündüğüm insanlarla sohbetlerimi kastediyorum). bu anlamda mercedes başkadır.
  • audi daha bmw ve mercedes 4 e kadar saymayi bilmiyorken quattro teknolojisinin tek patentli sahibiydi - en azindan ben 7 yasinda o ahsap ustundeki pariltili quattro yazisina hayranlikla bakip bu ne diye sordugumda babam oyle soylemisti, uydurma huyu vardir belirtmeden gecmeyeyim. turkiye'de gec bilinmeye baslanmasi araba ithalatcilarinin ayibidir. baska soze gerek yok.
  • parası olan üçüne de biner.
  • bizim çakal kasa 3 serilerine binen gençlerimizin avrupa'daki eşdeğerleri 5 sene öncesine kadar bmw'lere binmekteydi. ancak son 5 yılda bmw'nin yaptığı atılım ve acayip görünüşlü arabaların etkisiyle daha normal ve güçlü görünen audi'ye kaydı bu kesim. diğer taraftan mercedes ise üretimde yaptığı tonlarca hata yüzünden güvenilirlik bakımından öyle bir düştü ki, tasarım kısımlarında ciddi önlemler almak zorunda kaldı. bu nedenle mercedes'ler kimliklerini kaybettiler. toparlamak gerekirse bmw seçkinlerin arabası olmaya çalışırken satışlarını düşürdü, audi ise risk almayıp kendisiyle hiç özdeşleşmeyen bir pazar da etkin hale geldi, mercedes ise kapıldığı rehavetten kurtulmak için tonlarca para harcadı ve harcayacak.
  • bildiğim kadarıyla sadece bir tanesi gayet güzel minivanlar da üretmektedir.
hesabın var mı? giriş yap