şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kanada da ömrü boyunca avcılık yapan , hayvanların canlı canlı derilerini yüzüp satan avcı gjermund roesholt ormana kapanlarına bakmaya gittiğinde ayı ile karşılaşıyor.ayıyı vuruyor öldürüp evine dönüyor.evine döndüğünde karısının ve 10 aylık bebeğinin parçalanmış cesedi ile karşılaşıyor.

ne ekersen onu biçersin

https://www.washingtonpost.com/…_term=.ac1a1669551e
  • ayı şerefi olmayan bir hayvandır. ayı ve sırtlan avını öldürmeden canlı canlı yer. örneğin bacağını biraz yer sonra bir yarım saat dinlenir. avı altında acı içinde çırpınırken pençesiyle basarak kaçmasını engeller. yarım saat sonra biraz daha yer örneğin karın boşluğundan ama hala avını öldürmez. avı acı içinde çırpınmaya devam eder. ayı avını böyle azar azar yer dinlenir ve sonra tekrar yer. avı da çoğu zaman saatlerce ölmez ve acı içinde çırpınır. eğer eline düşersen sen pazar kahvaltısını nasıl yapıyorsan o da seni öyle yer sakin sakin zamana yaya yaya. kurtlar ve kedigiller şerefi olan hayvanlardır. avını önce öldürür sonra yer. ayılar ve sırtlanlar şerefsizdirler ve avlarını öldürmeden canlı canlı yerler.

bir ayı bir avcıdan daha merhametli veya iyi bir canlı değil. bir ayı ile karşılaşmak istemezsin çünkü ayı sana ölümün en pis ve ahlaksız şekillerinden birini tattırabilir. yılların avcısıyım ve ayıları hiç sevemedim. açıkçası onlara acımam da çünkü ellerine düşsem başıma gelecekleri biliyorum. özellikle dişi ayılar insanlara çok saldırırlar. erkek ayılar insanlara pek saldırmaz ve genel olarak daha korkak olurlar. dişisi çok tehlikelidir. gördüğünde kaçabiliyorsan kaç kaçamıyorsan iyi bir savunma yap.
  • ayıların değil hayvanların şerefi olmaz. şeref denen şey insanda aranır. ama “avcıyım ben ayıları sevmem ayı görsem acımam” diyen insanda değil. çiftçisindir, köylüsündür, hayvanlarını korumak için öldürmen gerekebilir. tamamen doğada yaşamayı seçmiş bir insansındır mesela, o zaman avlanır beslenirsin bunu da anlarım. 2019 yılında avcılığı spor olarak yapmanın hasta ruhlu olmak dışında bir anlamını göremiyorum. hele şehirde yaşayan, plazalarda çalışan bir insanın, arkadaşlarıyla ara sıra ava çıkmasının büyük şerefsizlik olduğunu düşünüyorum.
    ayıya gelince, hayvana içgüdüleri ne diyorsa onu yapıyor. sen kesip, dolapta dinlendirip, terbiye edip, şişe takıp pişiriyor öyle yiyorsun. o da tutuyor bir tarafından ısıra ısıra yiyor. çok enteresan bir durum değil yani.

tanım: doğdada yaşarsan, piramidin tepesinde de olsan avlanma ihtimalin var. bu adamın ailesinin başına gelen de bu.
  • hayvanları şerefli şerefsiz diye ayıran biyoloji bilgisi yoksunu şizofrenlere de el atması gereken ayıdır.