şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle bu biberleri görmenizi isterim.
    biberler

ailem datçada küçük çapta tarımsal üretim yapıyor. bu üretim 1 dönüm bir arazide kendi ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde.

tohumları kendileri yetiştirip kullanıyor, bazen pazarda beğendiği sebzelerin tohumları getirip dikiyorlar. geçen kış muğla pazarında tohumluğa uygun olan tek bir biber bulup almış. bu biber bildiğimiz dönercide bulunan sarı yuvarlak biber. ismini bilmiyorum.

bu yıl mayıs ayında bu biberi diğer biber tohumları ile beraber dikmişler. 50 kök kadar biberden 10 tanesi kadar bu bibere ait. tuhaf olan bunlardan iki ağaç daha farklı çeşit biber oluşturdu. bunun sebebi arıların diğer biber ağaçlarını kullanarak bu biberleri döllenmesi. fotoğrafta gördüğünüz üç farklı biber tek bir biberin tohumlarından oluştu.

annem aynı şeyin diktikleri çeri dometesinde olduğunu söyledi. mağlesef bu olay daha önce olduğundan göremedim.

bu basit olay bitkilerin sadece 1 nesilde kendilerinden daha farklı çocuklar meydana getirebildiğini gösteriyor.

ben eğer 5 nesil sürekli farklılaşan biberleri çaprazlasam kimsenin daha önce görmediği bir biber elde etmiş olacağım.

ben bu hikayeden aslında evrimin ne kadar hızlı gerçekleştiğini görmüş oldum.
    ancak bizi yönetenler ve pek çok kişi bunun olmadığını ispat etmek için farklı farklı argüman üretip çocukların bunları öğrenmesini engelliyorlar.

şehirlerde betonlar içinde yaşayan gençler bunları görmüyor, öğrenmiyor.
    belki görse merak edip farklı bitkiler üretmek için uğraşacak, bilime saygısı artacak. ancak onlar için bilim sadece elektronik gelişmelerden ibaret. onlarıda teknoloji şirketlerinin magazin anlayışına dönüştürdüğü ve gençleri daha çok satın almaya ikna etmek için hareket eden teknoloji haberlerini okuyarak öğrenecek.

bizim yapmamız gereken çocukların dikkatlerini pek çok yöne çekerek onların kendilerine en iyi olan yönü seçmelerini sağlamak olmalı.

edit : 5 nesil sonra ortaya farklı bir çıkacağını iddaa etmiyorum. sadece şimdiye kadar oluşmuş tüm biberlerden daha farklı bir biber olacağını iddaa ediyorum.
  • zenciyle çinliyi seviştirince çekik gözlü zenci elde etmekten farkı yoktur. gözlenen olay bir evrim mekanizması olmasının yanında 5 nesilde türleşme görmek mümkün olmayacaktır.

geri kalan çıkarımlara katılıyorum.