şükela:  tümü | bugün
 • 120 gb gibi buyuk boyutlu disklerde olusan 1-2 mb bad sector hic onemli olmayabilir (boyutlar arasindaki oranti) eger kritik bir noktada degil ise. elbette veri gitmistir, ama sinirlenip butun diski atmaya da gerek yok, yanmis harddiskten bile veri kopyalayabiliyorlar. bu entry gelecekte cok komik gozukecek tabi, 120gb'i kol saati icinde tasiyacagiz.

  edit : ahhaha, gotune koyyim yil olmus 2010. 120gb gibi "buyuk" ha ogami bey ? al evde 2 tb lik external sabit disk var, varsin 10 mb bad sector olsun kime ne ?
 • akabinde hassektor moduna gecilir ve yeni bir hard disk almak icin fiyat-marka-performans karsilastirmalari baslar.elde patlayan disk de birine kakalanmaya calisilir.
 • oluşması için çok da uğraşmaya gerek yoktur.

  örneğin yattığınız yerden dizi izlemek istersiniz. olabilir. ve yan yatmaya alışık olduğunuzdan bilgisayarı da yan çevirip komidine koyarsınız. inanılmaz zekisinizdir çünkü. neyse dizi başlar. ancak o günlerde bitirme projesi derdine düşüp günde 2 saatlik uykularla durduğunuzdan; dizinin yarısında uyuyakalırsınız. sabaha karşı kedinizin bilgisayarı yere düşürme sesine uyandığınızda dizi bitmiş, ve nur topu gibi bad sector'ünüz olmuştur. güle güle kullan(amay)ın.

  kısaca bilgisayar çalışıyorken yere düşerse oluşması kaçınılmaz olan fiziksel hdd hatası.

  bunun düzelmesi mümkün değildir, çünkü dediğim gibi fiziksel bir hasar. ancak belli programlarla hdd'nize bu bad sector oluşan yerleri okumayı unutturup, daha az ama mutlu bir hafızaya sahip bir hdd'yle yola devam edebilirsiniz.

  (bkz: eternal sunshine of the spotless hdd)
 • hard diskin meme yapmasidir.
 • yeni bir harddisk edinene ve üşenmeyip gerekli düzenlemeleri yapana kadar, ev ahalisinden herhangi birini -bilgisayarın başına geçmeden birkaç saat önce- telefonla dürtükleyip; "benim makineyi bi parmaklasana, ben gelene kadar açılır herhalde" şeklinde uzaktan yönetim geyiği yapma zorunluluğu getiren harddisk sıçıklığı.
 • duvari nem, hard diski bu orospu cocugu yikar.
  oyle yerde meydana gelir ki bazen, windows boot edemez baslangicta. linux live usb ile ortamlara akarsiniz, iki uc gunde bir bastan isletim sistemi yuklersiniz.

  devami gelecek.
 • gigabyte'larca mp3'ü, divx'i bir anda kaybetmenize neden olabilecek (iç ses: .mına çaktığımın evladı), sabaha kadar kod yazdıktan sonra insanın sinirini daha da çok bozan şeydir (iç ses: ananın .mı senin, allah belanı versin)
 • cok fazla sinirlendigimizde beynimizde gerceklestigine inandigim olusum.
 • disklerde oluşan tamirsiz bozulma olayı.