• az önce sputnik'te "bağcılar belediyesinden hanımefendilik dersleri" başlığını gördüm. neymiş bu deyip habere tıkladım. gerçek değildir ya deyip başka siteleri de kontrol ettim. gerçek olduğunun farkına vardım. aşağıda detayları bulabilirsiniz.

korkarım yavaş yavaş sadede geliniyor.

hanımefendilik derslerinde öğretilen konuların bazıların ahanda burada buyurunuz:

— toplu taşıma içerisinde sırt çantasını sırtında taşımayacak. eline alacak ya da önüne takacak.

— toplu taşıma araçlarında ve evlerde yayılarak oturmayacak.

— yemek yerken elinde, çatal bıçak vs. sallamayacak. ağzında yemek varken mümkün olduğunca konuşmayacak.

— dondurmayı yalayarak yemeyecek.

— yeni tanıştığı birine ‘siz' diye hitap edecek. ‘kaç yaşındasınız' sorusunu sormayacak ve hayatında ‘lütfen ve teşekkür ederim' kelimelerini daha sık kullanacak.

— 'abi' diye hitap etmeyecek, argo konuşmayacak.

— yemeğe toplu şekilde başlayacak

— kişisel bakımına özen gösterecek.

— yeni tanıştığı birine ‘evli misin ya da kaç çocuğun var?' diye sormayacak.

— abartılı giyinmeyecek. sabah erken saatte düğüne gidiyormuş gibi makyaj yapmayacak. bunları yaparken ölçülü olacak.

— toplum içerisinde sakız çiğnemeyecek.

— sosyal medyada yediğini içtiğini paylaşmayacak.

hanımefendik dersleri

edit: link yenileme
  • aslında bir nevi insanlık dersi.
  • eğer bağcılarda bir hanımefendi olmak istiyorsanız; dondurmayı yalamayıp götünüze sokmanız gerektiğini de bilmelisiniz.
  • bir nevi geyşa okuludur zannımca..
  • niçin her şeyi eleştiriyorsunuz. demek ki böyle bir açık fark edilmiş ve ders başlatılmış. kursa derse ilgi var mı o önemli. var ise açık varmış diyebiliriz.
  • - yürüyen merdivenin sağ tarafında durulacak, sol tarafta durulmayacak
    - eldeki çöp yere atılmayacak, en yakın çöp tenekesine kadar cepte veya araçta muhafaza edilecek
    - sıraya girilecek

bunlardan da bahsediyorlarsa 10 numara iş olmuş. tebrikler

bu arada erkeklere niye kurs açmamışlar diye soranlar olmuş. erkeğin terbiye eğitimi annesinden gelir. sonradan kursa çağrılarak öğretilmez.

edit: kızlar da annesinden öğrenir ama burada bir sonraki kuşağı düzeltecek kişilerin eğitiminden bahsediyoruz. yanlış anlama olmasın.
  • aslında bi yandan mantıklı geliyor insana ama yine de pek hoş bir ders ve müfredat değil. ama bu dersin daha sade ve mantıklı olanı ilkokulda verilse hoş olur yani.
hesabın var mı? giriş yap