• sanırım yalnız biz türklerin genlerinde bu beleşe karşı inanılmaz bir sevgi var. ketçap, mayonez, dondurma sosu, lokantada yemek sonrası ikram edilen çay beleş oldukları için dayanamıyoruz. sırf beleş olduğu için saçma sapan şeyler tüketiyorum. kitap alıyorum sırf beleş diyerek, bir sürü ayraç, ne bileyim yayınevinin kitap broşürünü ve ıvır zıvırını dolduruyorum poşete.

bir de acayip mutluluk veriyor bu. otobüste muavin kek servisine çıkarken heyecanlanıyorum mesela. hemen servis zevatını indirip keki, kahveyi kaçırmamaya çalışıyorum. ikram servisi yapılmadan uyuyakalmak en büyük fobilerimden.

anasını satayım ev anahtarlıktan, kalemden, çakmaktan, ajandadan geçilmiyor. normalde sigara bile içmiyorum ama o beleş çakmağı görünce sevinçten götüme sokasım geliyor. şaka lan şaka, ama harbiden seviyorum bu beleş işini, ne güzel bu ajandaya bi' şeylerimi yazarım deyip, bir raf ajanda biriktirdim sonunda. içinde tek satır yazı bile yok. hem 2013'te ajanda dolduran var mıdır lan!
  • arapça, "karşılığında birşey verilmeyen" anlamındaki "bilâşey" kelimesinden gelmektedir.
  • fonetik ve içerik olarak çok rahatsız edici bir kelime. eşanlamlıları, bedava veya ücretsiz öyle değil. beleşte farklı bir tını var.

enayinin malı, domuzdan kıl koparmak gibi anlamlar içeriyor sanki.

çok iğrenç lan.
  • dokuz eylül üniverstesinin, ege üniverstesi içinde bulunan yemekhanesinin hemen arkasındaki kantinine ucuzluğundan ötürü verilen isim.
  • egs park
    carrefour
    kipa musteri servisleri
  • bb kara'nin ürettigi 8 sayfalik kopya nesriyatin adi..
  • (bkz: agaya beleş)
  • türkçe kullanımı son derece itici, avam ve amiyane.
    kullananı duyduğunuzda sosyal ve kültürel kimliği hakkında hemen bir fikir sahibi olabiliyorsunuz.
  • kürtçe bedava anlamındadır. türkçede ilk olarak kentlerde kullanılmıştır. kentlere göçen kürtlerin dilinden türkçeye geçmiştir.
hesabın var mı? giriş yap