• degismem degisemem temasiyla islenmis, ben boyleyim, buyum ben boyle bil beni, ve benzeri soylemlerin bir farkli versiyonudur, ben buydum, ben bu olacagim, geldim geliyorum, olmadi gidiyorum modeli insanlarda daha cok rastlanir, bu olan insan, bunu sergiler, ben buyum deme ihtiyaci ancak kisiye sen bu degilsin ihtimali sunuldugunda gundeme gelir ki, heralde sunulan ihtimalin "bu"luguda veya daha oz olarak "beklenti" de durduk yerde dusunulmemis, bir sekilde yasanmis* ve gorulmustur*.. belli zamanlarin siyirmalari olarak kullanildigi gozlemlenen bu cumle, aslinda daha cok kendine guvenen degil de, ne oldugundan emin olmayip, ben bunu sectim bu oldum, bu olmam gerekli insanlarinlarin agzindan sikca duyulan cumledir*
  • (bkz: ben böyleyim)
  • normal $artlar altinda* kimin ne oldugu bellidir, ozellikle belirtme geregi duyulmamalidir. "ben buyum, boyleyim" soylemi ise genellikle kar$i tarafa sacma bir$eyleri kabul ettirmek icindir. ortamdan uzakla$mak mumkunse tercih edilmeli, degilse ben buyum diyenin bogazina cokulmelidir.
  • (bkz: yersen)
  • haksiz oldugunu bilen insanin kendini savunma sekli. karsidaki insanin argumanlarina cevap bulunamadiginda caresizlikten soylenir. kolaya kacmaktir, uste cikmaya calismaktir, ve hatta kucuk dusunmektir. "iyi halt ediyorsun, devam et" diye cevap verilesi ve terkedilesidir.
  • ben buyum ben buyum sevgilim
    ne köşküm ,sarayım ne servetim var
    ne malım ne mülküm ne şöhretim var
    sana bir saltanat vaad edemem ki
    yalnız seni seven temiz bir kalbim var
    yalanla kuramam aşkın temelini
    allahtan korkarım aldatamam seni
    yeminler uydurup çalamam kalbini
    aşkın öldürse de mahvetse de beni
    ben buyum seversen canım sana feda
    ben buyum sevmesen bana de elveda
    razıyım bu ömür böyle geçip gitsin
    zaten gülmek yasak bana bu dünyada
    istemem en güzel günlerin zehir olsun
    istemem o güzel gençliğin mahvolsun
    istemem sen beni acıyıp sevesin
    istemem benimle ıstırap çekesin
    ben buyum sevgilim
    ben buyum
  • mütemadiyen " tanı beni kızııım!" cümlesinin ardına eklenen cadde cocuğu cümlelerinden.
  • (bkz: pinar nooldu)
hesabın var mı? giriş yap