chosen

  • azimli
  • kofti anarşist (159)
  • 2218
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

doğan cüceloğlu

amerika meraklısı olmadığını düşündüğüm yazardır. nedeni ise aşikardır. bir süre amerika da yaşamış, insan ilişkilerinin nasıl yürüdüğünü görmüştür. türkiyenin insan ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan biri olduğunu düşünüyorum daha çok. bu yüzden amerikadan örnek vermiştir zaten. tutup amerikalılar gibi olun dememiştir. adamlar böyle böyle yapıyor nedeni de bu budur "neden" önemlidir demiştir. nedensiz iş yapılmaz demiştir. tabi bunları basit terimler içersinde kısa geçiyorum. aslında gerçekten uzun uzuna anlatılası şeylerdir.
bir kısım doğan cüceloğlu okuyan kitleye göre, onun içinde acı çeken bir çocuk vardır. doğru olabilir.
sonuçta doğan cüceloğlu psikoloji sıfatı dışında, doğan isimli bir insandır. her insanın da iyi kötü zamanları vardır. kendisi de bunu defalarca vurgulamasına rahmen bazı seminere gelen insanların "doğan bey yüzünüz çok asık, biz sizi böyle bilmiyorduk"lu laflarını sitesinde görmekte pes doğrusu dedirtir cinstendir.
topluma malolmuş bir insandır. yazılarını toplumun anlayabileceği bir dilden yazmaya gayret etmiştir ve kitaptaki örnekleriyle bunu açıkça sergilemiştir. istese gerçekten psikolojik bir düğüm içinde, karışık cümleler kullanarak anlatabilirdi söylemek istediklerini.
kitaplarında, yalın ve anlaşılabilir bir dille anlattığı "kişisel bütünlüğü" zor anlayan insanımıza, böyle derin terimli psikoloji kitabı çıkarmak, "alın ne haliniz varsa göründen" öteye gitmezdi sanırım.
durumun bundan ibaret olmasına rahmen hala "yaa şu şöyle bu böyle diyen" kitlelere de anlam veremiyorum. açık olun delikanlı gibi söyleyin "bu adam böyledir" diye ama bilgiyi karalamayın. öğrenmek isteyeni, gelişime önem verenleri engellemeyin.
herhalde bazı gelişime kapalı insanların karalamaları suyun akışını yavaşlatıyor. suyun akışı yavaşlar. doğrudur. ama durdurulamaz.

devamını okuyayım »
27.04.2007 11:52