şükela:  tümü | bugün
  • kanuni sultan süleyman'ın 1534 ırak seferinin matrakçı nasuh tarafından eda edilen günlüğü niteliğindeki eser. müellifin ünlü bir minyatürcü olmasının yanında matrak denilen bir tür eskrimde ve değişik silah oyunlarında meşhur olması da ayrı bir tad katmaktadır duruma.
  • kanuni'nin 1534'deki iran seferini anlatan renkli resimli, minyatürü bol "beyan-ı menazil-i sefer-i irakeyn-i sultan süleyman han" adlı şaheserin en gözde köşesi.. matrak üstadımızın* göz nuru.. ayrıca kitab geçen senelerde mydonose sponsorluğunda yeniden bastırıldı.. bütün çizimleri ayrı ayrı cezbedici, ama bu bölümdeki istanbul tasviri bir minyatür harikası*..
  • 1976 yılında türk tarih kurumu tarafından çok güzel bir baskısı yapılmış kitap (hem tıpkıbasım hem transkripsiyon). bu baskıya sahaflar tarafından astronomik paralar istenirken, neyse ki ttk 2014 yılında yeniden basmıştır. çifter çifter stoklayın 2050'de torunlarınız duacı olur.
  • bugün gördüğüm eserdir.

evet orijinalini. matrakçı nasuh'un bizzat kendi yazdığı, minyatürlerini çizdiği kitabı. ve aramda 10 santim vardı eserle. bildiğin nefesim kitabın sayfalarına vuruyordu. dokunmadım. fakat dokunanın yanındaydım. sayfa sayfa gördüm. lan bak bu çok inanılmaz bir şey! en kral hocalara bile nasip olmayacak bir olay bu! lisans düzeyinde bir öğrenciyim bir de ben!

buradan zeynep tarım hocama saygılarımı sunuyorum. nitekim o olmasa böyle muhteşem bir deneyimi yaşayamazdık.