şükela:  tümü | bugün
 • eskiden daha başka yerdeydi, şimdi taşınmış.

  beykoz'u pek sevdiğim fakat pek bilmediğim için çok ayrıntılı belirtemeyeceğim. zira bilirsiniz kılavuzu karga olanın burnu boktan çıkmazmış .

  çok nadiren gittiğim için aklımda şu kadarı kaldı.

  eski adliye binası emniyet müdürlüğü ile, düğün sarayı ile falan çevriliydi. ufacık tefecik içi dolu turşucuk,eski, atıl, köhne bir binaydı.

  şimdiki yeni yeri için cam fabrikası diyorlar. içi daha modern gözüküyor. ama yine ufacık tefecik içi dolu turşucuk.

  iki katlı birşey. giriş katta solda da sağda da baro odası var. biri bilgisayarlı, vestiyerli baro odası, diğeri sadece koltuklardan ibaret baro odası.

  ceza mahkemeleri ve duruşma salonları giriş katta.

  hukuk mahkemeleri 2.katta.ancak mahkemelerin kalemlerini arayıp arayıp bir türlü bulamama sorunsalı yaşanabilir. zira 2.kata çıkıldığında uzun,ince bir koridora çarpacak gözünüz. orası komple hakim odaları. e bunların kalemleri nerede diye fellik fellik bakınıp birşey göremeyebilirsiniz. anahtar kelimeyi söylüyorum: ''toplantı odası''

  2.katta bir kapı var. üzerinde toplantı odası yazıyor. tabi bu yazıyı okuyunca gerisin geri dönebilirsiniz. dönmeyin. kalemler, o odanın içinde. hem de hepsi bir arada. hiçbirinin ayrı odası yok. duvar boyu dizili masaların her biri bir mahkeme kalemi.

  tüm mahkemelerin yazı işleri müdürü aynı. ve yazı işleri müdürü aynı zamanda vezneci.

  seviyorum beykoz'u.istanbul'daki adliyeler arasında bence en güzeli, en cicisi.
 • asliye hukuk mahkemesi hakiminin aynı zamanda hem icra mahkemesi hem de kadastro mahkemesi hakimi olduğu adliyedir. hatta bir keresinde kendisinden havale alırken eğer bulamadığın veya izinde olan bir hakim olursa bana gel, kesin yerine ben bakıyorumdur demişliği vardır. tatlı adamdır ama ah bir de duruşmada söylediklerimi tutanağa geçirse o zaman tadından yenmeyecek. beykoz adliyesine işiniz düşerse, o hakime de işiniz düşer büyük ihtimal efenim.
 • savcılarının şikayete ve şikayetçiye önem verdiği, insanlara ilgi, alaka gösterilen sayılı adliyelerden sanıyorum. her şikayetçinin ifadesi güzel güzel, uzun uzun alınıyor, şüphelinin de aynı şekilde söyledikleri yazılıyor, acele, koşturmaca, geçiştirme yok. avukatı olmayan insanlar süreçle ilgili sorularını soruyor, kalem çalışanları insan gibi cevaplanıyor, avukatların dosyayla ilgili görüş/önerileri dikkate alınıyor, saygı gösteriliyor hem de kavga etmeye gerek kalmadan filan derken, etkilenmiş bir halde ve huzur içerisinde adliyeyi terkediyorsunuz.

  (bkz: adeta gerçek)
 • sessiz, sakin bir adliyeymiş kendisi. sevdim onun kedi canını.
 • beykoz adliyesi geçen sene geçici olarak taşındığı yerden yine eski yerine geçiş yaptı bu sene içinde. adliyenin bulunduğu yerdeki komple devlet dairesi stilini bir tek eskişehir'de görmüştüm. küçük yerlerde zaten böyle ama istanbul içinde bunun gibi bir yer daha var mıdır bilmiyorum. ortada bir avlu ve tam ortasında küçük bir cafe, etrafında adliye, kaymakamlık, tapu, belediye vs.

  bir devlet dairesinden çıkıp diğerine gidebilme açısından bazı meslek grupları için bulunmaz kolaylık.
 • birçok dizide adliye cekimleri icin kullanilan adliye.
  sebebini merak etmiyor degilim.