• beylikdüzü sınırlarında yer alan bölge.
    neredeyse 7x24 aktivitesi olan, insanların huzur ve mutlulukla zaman geçirdiği alan.
    ramazan sebebiyle her gece iftar sonrası konserler veriliyor. bölge okulları ve derneklerin stand açmasına izin veriliyor.

çocuklar için oyun alanları ve aktivite alanları oldukça fazla diyebilirim. tabi çimlerin üstünde oturup zaman geçirmenin keyfi ayrı güzel.

başkan ekrem imamoğlu ve ekibi, elinize sağlık harika bir iş çıkartmışsınız. şu alanda keyif ve huzurla zaman geçirmenin tadı çok farklı. özellikle belediye ve güvenliğin nazik, ilgili, yardımcı olan tavırları ayrı güzel.

huzursuzluk, işporta tezgahları, dilenciler, tinerciler, serseriler, apaçiler burada yok ve umarım olmaz. herkesin mutluluk ve huzurla zaman geçirmesi dileğiyle.

ekleme editi: ailece gelinip, çocuğunuzu gönül rahatlığıyla getirelibileceğiniz bir yer.
  • daha önce tam başladığı noktada oturuyordum, leş gibi bir yerdi burası. tamamen imamoğlu'nun eseridir burası. umarım istanbul'da böyle yerlerin sayısı daha çok artar.
  • geçen gün yağmurlu havada yürüyüş yapmak istedim inşaatının ulaştığı son noktaya kadar gideyim dedim. ayrıca gelmişken en aşağısından en yukarısına kadar çıkıp akıllı saat kullanarak yürüyüş mesafesini, irtifa kazancını ve harcadığım kalorileri de ölçeyim dedim.

yürüyüşün haritası

sonuç şu:
    yaklaşık 3.5km uzunluğunda devasa bir park.
    parkın 1. etabının başladığı yer, yani e-5 kenarıdaki beko fabrikasının yanı 185m irtifaya sahip. kaba inşaatın tamamlandığı 3. aşamanın sonu ise 71m irtifaya sahip. yani park denize doğru 114 metre inmiş, kalmış geriye 71 metre.

1. etap ekrem imamoğlu zamanında başlamış ve tamamlanmıştı.

bu kısım tam bir üniversite kampüsü gibi. istanbul'da benzeri var mı bilmiyorum ama bu aşamada piknik masası yok ve geniş çimlik alanlar var ve burada çimlere basmak serbest. böyle olunca her yaştan ve kesimden insan çimlere yayılıyor, türbanlı bacılar ve chp kadın kolları teyzeleri hep birlikte adeta bir kampüsteymiş gibi yayılıyorlar.

bisiklet yolları ve yürüyüş patikaları dışında beton zeminler de var ama bunlar bile çok iyi yapılmış. gençler arasında paten ve kaykay trendi var, amerikan filmlerindeki gençlik gibiler, her türlü akrboatik hereket yapıyorlar, işi baya ilerletmiş olanları var. şu an çocuk olmak için beylükdüzü'den iyi bir yer var mı emin değilim, hem apartman çocuğu hem de mahalle çocuğu olmanın iyi taraflarını sonuna kadar yaşıyorlar.

1.ci aşamanın sonunda da bisiklet kulübü gibi bir şey var. bisiklet kiralama, tamir ve bakım gibi şeyler yapıyorlar.

onun dışında belediyenin kafeleri falan var, iyi fiyata masa ve sandalyeye oturup çay içmek isteyene bu da var. amfi tiyatro var, japon bahçesi falan var, köpek parkuru var, zanaatkarlar pazarı var,daha bir sürü şey var.

ondan daha aşağısı 2. aşama oluyor.

burası da büyük ölçüde tamamlanmış. tabi ağaçlar daha yeni dikldiği için 1. aşamanın ihtişamı henüz yok. burası da aynı şekilde piknik masası yok ve çim ağırlıklı ancak 1. aşamadan farklı tarz heykellere sahip ve biraz daha sakin. çocuklar için

oyun parkı gibi bir şey de var, burası biraz daha küçük yaş çocuklara hitap ediyor. tam kampüs gibi değil.

bundan aşağısı da 3. aşama. burasının kaba inşaatı bitmiş, yani dozerlik traktörlük iş kalmamış, çimler ekilmiş v.s. ancak her şey henüz çok yeni ve peyzaj düzenlemesi işleri de yeni yeni yapılıyor. yani kabası bitmiş, yürüyüş yapılabilir ancak çalışmalar da devam ediyor.

döner kavşakta bitiyor vadi. oradan aşağıda ne var diye baktım, vadinin içinden geçen su kanalı yapılmış, haritadan baktım denize kadar ulaşmış ancak etrafında henüz bir inşaat çalışması başlamamış. yani vadinin 4. ve 5. etabının neresi olduğu belli ama henüz yapımı başlamamış.

şu vadi istanbul için örnek olmalı. yani zihniyet olarak da iş yapım kalitesi olarak da harika bir iş. çiçekleri dik, aralarına piknik masası koy park olsun kafası ile yapılmamış, gerçekten de spor yapmak için kullanıp ve gerçekten de günlük yaşamınızın içine yerleştirebileceğiniz bir yer oluyor burası.
  • gözümüz aydın afgan, pakistanlı ve suriyeli müslüman kardeşlerimiz burayı da keşfetmiş, geçtiğimiz sene tekil sayıda görünürken, şimdi araplar ev sahibi, biz misafir gibi gezdik evimizin dibindeki vadiyi.

o kadar rahatlar ki etekli yerel kıyafetleriyle sanki çok merak ediyormuşuz gibi sokuk kültürlerini yansıtmak istercesine gerine gerine geziyorlar. hiç endişeleri yok zaten polis çevirecek kimlik soracak diye.

özellikle üreme hızlarındaki şan ve şöhretleri sebebiyle, belediyenin bu sene neden parkın yanına devasa 2 adet çöp konteynırı koyduğunu daha net anlıyorsunuz. konteynırın yanından geçerken kesif kesif kokan çocuk boku kokusundan başınız dönebilir.

inanılmaz bir çocuk popülasyonu var zaten, çocukların kime ait olduğunu söylememe gerek yok heralde. her yer zapt edilmiş her yer. kadınlar park yanında bidon gibi oturup tıkınıyorlar, erkekler vadide turluyor, piyasa yapıyorlar. şıkır şıkır terlikleriyle.

içtiği sigaranın ufacık izmaritini yere atmayacak kadar doğaya saygılıdır beylikdüzü ahalisi. ilk defa bu kadar leş gördüm vadiyi. efe aydalın dediği gibi predator gibiler. yıkıp yok edip gidiyorlar. ta ki yeni yer keşfedene kadar, aidiyetleri yok, temizlik anlayışları ortada. belediye bu işe bir çözüm getirmeli, ilçe insanı bu ucubelerin bakışları altında gezmek zorunda değiller.
  • siyasal islamcı zevksizliğinden nasiplenmemesini dilediğim park.

beton tanrısı umarım bir gün oralara da uğramaz.
  • dün çekim için gittiğim vadi. tüm yaş gruplarında insanların sosyalleşme alanı olmuştur. piknik yapanı da var, spor yapanı da. sitelerin arasında kalsa da insanlara nefes olmuştur. istanbul'un tüm ilçelerine örnek olması dileğiyle.
  • bir şekilde büyükçekmece'ye bağlanırsa hayvan gibi gülüp sevineceğim vadi.

düzenleme : sonradan baktım da biraz gaza gelmişim. 2019 yazı sürekli yürüyordum bu vadide ondandır :d
  • 3.etabı da bitmiş gibi gözüken park.

sorular üzerine edit: etaplar (görselde 6.etap ayrılmamış)

4.etaptan sonra 5.etapla deniz ile birleşecek. aslında denizle birleşeceği noktada bir sahil var ama ibb ile beylikdüzü davalık olmuştu, yapılan sahil mühürlendi ve çürümeye bırakıldı.

konsept tasarımda bulunan katlı kavşak şimdilik yapılmayacak gibi, orada bir inşaat yok. ayrıca özellikle 4.etaptan sonra vadi derinleştiğinden araba ve bisikletle ulaşımını etraflıca düşünmüşlerdir diye umuyorum. ihlas marmara 2 tarafına doğru kıvrımlı ve düşük eğimli bisiklet yolları ve yakınında otoparklar yapılmazsa 4.etap ve çevresinden en çok faydalanabilecek kesim burada uzak kalacaktır.

aslında istanbul'da denize bağlanan dereler ile bu şekilde sahile bağlantı yapılması çok iyi, sahilden de tüm istanbul bağlanırsa, eğim sıkıntısı azalacağından istanbul bisiklet ulaşımı için verimli bir yer haline gelebilir. vadi parkları şu an inşaa ediliyor olsa da deniz kenarındaki bir çok yapı bunu bozuyor.

büyükçekmece'den çıkıldığında sahil yolu gürpınar'a kadar gelip orada duruyor. sonra zengin, denize sıfır bir kaç yapı, sonra mühürlü kavaklı sahili, sonra ambarlı limanı, sonra avcılar. yani avcılar bile kendi içerisinde sahilden kesintisiz giden bir yaya yoluna sahip değil. bu sahil yollarında ise yetki büyükşehir belesiyesinde.

bisikletler için eğime dikkat edilirse, vadiler, planlanmış metro/füniküler durakları ve deniz etrafında yürüyüş/bisiklet yolları ile istanbul'un kısa mesafeli trafiğinin büyük bir kısmı rahatlatılabilir.

fakat yaşam vadisi özelinde bile yer yer bisiklet yollarındaki eğim çok yüksek. daha detaylı planlanması gerekiyor. bu vadileri insanların toplu taşımaya geçiş ve hatta kısa mesafeli günlük rutin ulaşımda temel olarak kullanmaları gerekli. burada rutin ulaşıma en büyük anahtar bisikletler. ama şu an bir çok noktadan ana hatlara bağlantı kopukluğu mevcut.

istanbul içinde beylikdüzünden çok fazla araba olmasının (ps plaka) nedenlerinden biri de bu bağlantı kopukluğu. metrobüs var tamam ama beylikdüzünün içinden metrobüse geçmek için gerekli zamanda, arabayla işe gidiliyor zaten.

kimse her noktaya uğrayan, rahatsız ve zaman kaybı minibüslerde tüm sabahını öldürüp bir de üzerine metrobüs çekmek istemiyor. düğün salonları ve halı dükkanları ile doldurmak yerine e5 kenarında düzgün katlı ve ucuz otoparklar yapılsaydı da bu soruna aslında çözüm olurdu ama artık doldu bile.

beylikdüzünün büyük bir kısmının site içerisinde yaşadığını ve bisikletlerini koyabilecekleri yerleri olduğunu düşünürsek. artık vadi ve diğer bisiklet yollarıyla toplu ulaşıma bağlanmak en güzel çözümlerden biri olabilir.

tabi bu sefer bisikletlerin emanet edileceği yer soru işareti. bunun için kameralı güvenlikli bir metrobüs durağına uygun bir yer veya uçmak istersek yer altında depolama yapan robotlu bir bisiklet parkı düşünülebilir*. isbike ise olmaz çünkü vitessiz bisiklet ile beylikdüzü eğimleri geçmez.

istanbul'un ilk yaşam vadisi ve bir konseptin prototipi olarak, bazı pürüzleri olan fakat hala inşaa aşamasında bulunan park.
  • artık denize de ulaşan vadidir. ilginçtir, beşinci etap rahat bir şekilde görülebilmekte. hatta denize bakmanız mümkün, ancak dördüncü etap hala çalışmalarını sürdürmekte. bu gerçekten büyük bir sorun.
  • 10 numara 5 yıldız yerdir. genişleyen, genişleyeceği ön görülen yerleşim yerlerinde böyle alanlar yaratmak önemli. aksi takdirde en basitinden depremde toplanacak yer bile olmaz. neyse ne diyorduk 10 numara 5 yıldız ben diyeyim hyde sen de central o kadar yani.
hesabın var mı? giriş yap