• (bkz: the it crowd)
  • her işletmede patronun yap dediği yapmak zorunda değildir.

-şu msn'leri kapatma imkanımız var mı?
    -var ama yarın o diyecek ben müşteriyle konuşuyorum, açtıracaksınız, sonra öbürü diyecek ben çinle görüşüyorum benimkini açın, ötekisi ben bulgaristanla görüşüyorum skype'ı neden kapattınız? teker teker hepsini açacağız kıymeti kalmayacak. hepsini kapatacağız bir daha açılmayacak diyorsanız, 2 dk. sonra hepsi kapanmış olur. kapatalım mı?
    -yok kalsın.
  • hiçbir zaman teşekkür edilmeyen daima küfredilen departman. bir gün olsun sunucularda hiç bir problem yok helal olsun size , süper çalışıyorsunuz diyen olmaz. ama internet bağlantısı kesilse , birinin bilgisayarında herhangi bir problem çıksa yemediğiniz küfür kalmaz.

(bkz: itcileri delirtme yöntemleri)
  • her sorun için bir çözüm üretme merkezi olarak görülen birim. o kadar kolaydır ki bu bölüm için herşey. sadece proje başlığı ile yazılımcının kapısı çalınır. örnek stok optimizasyonu, sevkiyat optimizasyonu. her birinin ayrı bir doktora konusu olduğu ve olayın spesifik hale getirilmesi için analiz yapılması gerektiği zor anlatılır.
  • herşeyi görüp, hiç bir şey söylemeyenlerin çalışabileceği bölüm. çoğu firmada, msn logları dahil istediğiniz herşeye ulaşabilirsiniz.

db admin vb. sorumluluklarınız varsa şirketin bütün kayıtları elinizdedir. özellikle şirkette yapılan kayıt dışı her şeyi bilirsiniz.

fakat asla bunları konuşmazsınız habersiz gibi davranırsınız.
  • birçok kamu kurumunda tüm personelin iş yerindeki ve hatta lojmanındaki web geçmişini loglamak ve bir soruşturma sırasında ilgili makamlara sunmak zorunda olan (kanunen) birim. bu loglara prensipte sadece mahkeme ve savcılık emriyle erişmek mümkün olmak durumunda, ancak üst makamın talebi ile bilgi işlem birimi yazılı emre binaen bunu yukarıya (müdür/amir/şef/rektör) verebiliyormuş, vermek durumunda kalabiliyormuş (bkz: akademik bilişim 2010).
    (bkz: 5651)
    böyle kötü niyetli üst makamların olmadığı yerde bile ilgili bilgi işlem personelinin bu loglara kanunsuz erişimini kontrol edecek denetleyecek kısıtlayacak idari teknik yapılanma ve süreçlerin hiçbir yerde olduğunu sanmıyorum.
  • peygamber sabırlı insanların bölümü. cayır cayır çalışan bağlantıya, bugün internet çok yavaş diyen sikiklere laf anlatmak ile geçer ömrü hayatları. sanki broadbandle doğdu pezevenk, su yakıyor bu bağlantı zaten. açmış torrenti anasını zikiyor bağlantının, sonra çok yavaş bağlantı. hadi be hakkaten mi.

işin maddi tarafını bilmeyen dingiller yüzünden, azıcık yavaşlayan web-mail vb hizmetlerden dolayı da suçlu tutulurlar. lan sikik para mı veriyorsun sunucuya. squirrel maili beğenmez paşalar, aa gmail ne güzelmiş. lan davar oğlu, 1500 kişilik kadro mu var, sana özel mail arayüzü mü geliştirilecek.

ayrıca hangi laptop iyidir bilmiyorlar kardeşim, gidip rahatsız etmeyin artık adamları.
  • (bkz: server gitti)
  • bilgi işlem departmanında çalışmanın getirdiği güzelliklerde vardır.

(bkz: askerde yazıcı olmak)
  • gemlik'de faaliyet gösteren ekmek fırının ismi. bizim bilgi işlem tarım ürünleri falan diye gidiyor ünvanı.
hesabın var mı? giriş yap