• herbalife'da tam 1 milyar dolar short selling pozisyonu almis kisi.

mukemmel bir makale:

the big short war
  • herbalife'i bitirmeye kararli.

yeni devasa deck'i : robin hood in reverse
  • yahu rakamlar buyuse de bazi insanin icindeki o cocuk parkinin kum havuzunda oyuncaklarima elleme yoksa seninkileri de kirarim diye cigliklar atan cocuk psikolojisi hic bitmeyecek

simdi bu bill ackman amcamiz bir aktif yatirimci * (bkz: activist shareholder) adami bir baskule koyup tartsan varligi bir bucuk milyar dolar bilemedin iki milyar dolar eder

bill ackman hedge fund yoneticisi olmasina, dolayisi ile tanimayanlarin agresif bir insan olarak tahayyul etmesine, ragmen kisa bir sohbette perdelerini cok cabuk kaldirip icindeki yavru kedilere ilik sut vermeden once dirseginin ucunu hafifce batirip sutun sicaklik derecesini termometre denilen bir zimbirtinin icadina tezat annelik ic gudulerine dayanarak olcup karar veren bir masum gibi, ben canadian pacific'i satin aldigimda bu kadar cabuk surede karliligini arttiracagimizi bilmiyordum diyen elemandir efendim kendisi

mamafih, bill aslinda carl icahn'in de dusmanidir. o kum parkinda oynerken, carl icahn'in buyuk hissedari oldugu (bugun itibari ile %18'i) (bkz: bana rakamlarla gel) herbalife'a tu kaka bu sirket, hisse degeri bir hokus pokus diye eline megafonu almasiyla trafige yeni cikmis polis gibi, ticari bekleme yapma, pih pih, ticari bir iki, bekleme yapma, pih pih, ticari bu herbalife hisselerini sat ticari diye anons yapan memure gibi iyice azitmasindan mutevellit, carl icahn, ki kendisi kodamandir, soyle ki en son mezura ile olculdugunde adam $20 milyar dolar uc santim cikmisti, bill ackman'a tam bir savas acmistir.

bill ackman'in sahip oldugu valeant pharmaceuticals'in botox yapimcisi allergan'i satin almasi surecinde allergan'in yaptigi tum defansif taktikler, ofansif stratejiler ve sol beke yaptigi yeni transfer ile hem hucum hem defansif yani oyunu iki tarafli oynayabilen oyuncu taktikleri arasinda, benden duymus olmayin ama, bu carl icahn'in parmagi vardir. benden duymadiniz degil mi?

milyarder olmussunuz ama adam olamamissiniz adam
  • karakter olarak michael burry e benzettiğim yatırımcı.

bir de şöyle bir şey var (bkz: betting on zero)
  • herbalife'ı bitirmeye çalışırken, karşısında durduğu sistemi bitirmeye çalışırken valeant konusunda da dolandırıcılığa 3 milyar dolar kadar ortak olan yatırımcı. bir belgeselde övülürken -betting on zero - , diğerinde - dirty money- gömülüyor. belgeselleri izleyip, gaza gelip; tek taraflı bakmamak lazım.
  • gorucu usulu evlenmistir.

kaynak: https://www.nytimes.com/…ection-was-inevitable.html
  • ustteki entry'den neri oxman ile evli oldugunu ogrendigim hedge fon yoneticisi. cok sasirmakla birlikte birbirlerine yakistirdim. yatirim dunyasinda oldukca bilinen birisi. fena spekulator de degildir.
  • çekirdekten harvard'lı, sağlam short'culuğu ile bilinir.
hesabın var mı? giriş yap