• siyaset ve hitabet sanatiyla ilgilenen yahut salt ingilizcesini gelistirmek isteyen herkesin bu adamin gecen gece demokratik parti kongresinde yaptigi konusmayi dinlemesi lazim. youtube'da var, "dnc 2012 bill clinton praises the literary genius of mr tolstoyevski" diye aratin, cikiyor.

3000 kusur kelimelik yazili konusmasini 5000 kusur kelimeyle bitirdi, yani 50 dakikalik konusmanin ucte biri emprovize ve tek saniye tikanmadi adam. sadece anektodlari degil, teknik politikalari (aradigim policynin karsiligi; siyasa imis ama kimse bilmez onu) dahi emprovize bicimde anlatabiliyor. muhabbet edermis gibi konusmasina ragmen dinleyene aptal muamelesi yapmak yerine onlari kendi entelektuel seviyesine cekebiliyor. cumhuriyetciler gibi ucuz populizm yapmadan populist bir lider olabiliyor. detaylara hakim ama onlari kimseyi baymadan genel anlatiya guzelce baglayabiliyor.

bu tip konusmalari dinlerken genelde retorige kapilmadan soylenenleri analiz etmeye ozen gosteriyorum (o yuzden de zaten amerikan muhafazakarlarini dinleyemiyorum bir dakikadan fazla, gelirlerine oranla galaksideki en salak varliklar olabilirler) ama bir noktadan sonra teslim oldum adama; dedim yasalar izin verse de simdi aday olsa tekrar, su saniye oyumu veririm, sonra donup arkama bakmam bile.

en buyuk gunahiysa oval ofisteki saksosu ve akabinde soyledigi fantastik yalanlar degil, donemindeki finansal deregulasyondur. simdiki ekonomik krizin temelleri bush'un degil, bu adamin donemindeki politikalarla atildi yahut hizlandi (glass–steagall googlelasin ilgilenenler)
  • jimmy carter, george bush ve bill clinton aynı gemidedirler ve gemi batmaya baslar. filikalara binmeye başlar herkes.

jimmy carter: women and children first.
    george bush: fuck 'em!
    bill clinton: do we have time?
  • en komik skandalın kahramanı olsa gerek. bir kaç yıl oldu.
    clintonun son döneminde güney kore cumhurbaşkanı bunu ziyarete gittiydi ama adam ingilizce bilmiyormuş gariban. basın önündeki seromoni için ezberletmişler buna söyleyeceklerini gerisi şöyle:

guney kore başkanı- who are you?(how are you diyecek ama unutmuş)
    clinton- (basına şaklabanlık yaparak) ehehe i am hillary's husband.
    güney kore başkanı- (sırıtarak elini uzatır) me too.

milliyete bile manşet olduydu ertesi gün "boynuzlu clinton" diye.
  • başkanlık dönemi için bir gazetede "sex between bushes" yakıştırması yapılmıştı, cuk oturan bir tanım bence, özlenen başkan
  • gecen hafta yaptigi amerika olarak zencilere yaptigimiz baskilar, kizilderilileri katletmemizle basladigimiz yanlis politikalarimizin bedellerini odemekteyiz aciklamasiyla gonlumde taht kurmus eski abd baskani. ikiz kule olaylarinda
    abd bedel oduyor diyen yazarlara terbiyesizce saldiran dallamalara iyi bir ornek teskil etmistir. bu kisiler kraldan cok kralci olma durumuna dusmus zavallilar olarak sozluk tarihinde yer edicektir.
  • kendinden önceki reagan ve baba bush'ta hayvan gibi şişen bütçe açığını 4 senede temizlemiş, 4 sene de üstüne para koymuş, abd tarihinin en başarılı başkanlarından biridir. ayrıca kendisi gibi samimi ve sempatik bir abd başkanı bir daha gelmez diye tahmin ediyorum. boris yeltsin ile beraber attığı kahkahalar akılmdadır. her ne kadar götürdüğü hatunlar ve saksafonu ile medya önüne çıksa da, yetenekli ve akıllı bir siyasetçidir.

ayrıca geçenlerde gördüm, adam çok yaşlanmış. bir de ilkokulda, nedendir bilmem, kendisini sevdiğimden ilkokulda köpeğimin adını clinton koymuştum. çocukluk. çok da güzel bir köpekti, oynamadan geçtiğim günüm yoktu. 90lar işte..
  • donem itibariyle en buyuk sorunu saglik guvencesi ve issizlik olan ulkenin insanlarina konusurken orta sinifin onemine (sosyalizme degil!) konusmasinin 45. dakikasinda vurgu yapan ve cok da iyi eden abd eski baskani. filmlerde gordugunuz, sabah isine giden, aksam evine gelip dolabindan birasini alan, haftasonlari beyzbol macina giden adam ve ailesi orta siniftir. kim ne dedigini gayet biliyor yani. o aile tipini rahat ettirmezsen yukardakiler de zaten somurecek kaynak bulamaz. best buylar, macy'sler, target'lar is yapamaz. konusmanin kendisini dinledim 1 saat boyunca. sonra burada verilen "hurriyet" linklerine baktim. sasirmadim. adam 1 saatlik konusmasinda saglik reformunun islediginden, ekonomiden, cumhruriyetcilerle gerektiginde birlikte hareket etmenin abd icin oneminden ve daha bir cok seyden bahsetti. hurriyet 50 dakikalik konusmadan bir cumle cekmis, onu da feci carpitmis, baslik yapmis, ustune de sozlukte bu paylasilmis. dinleyip hak verdiyseniz, diyecek pek bir sey yok. dinlemeyip hurriyet gazetesinin ipiyle kuyudaysaniz bence konusmayi dinleyin. abd'de orta sinif kapitalizmin diregi, oraya hitap etmeyip kime etsin? holding ceo'larina mi?

adam bu arada bos sandalyeye degil buyuk bir topluluga, ulke insanlarina konusuyor.
  • fox tv network* bill clinton'ı clinton global initiative hakkında konuşmak için çağırır bir programa. derken birden sorular bill clinton yönetimi döneminde neden al kaide ile ilgili bişiler yapılmadı ya dönüşür birden. işte bunun üzerine bill clinton ayar sekansına başlar. gerçekten de inanılmaz, politika okullarında ders diye izletilmesi gereken bir cevap serisi dizer eski başkan.
    video için adres;
    http://www.spikedhumor.com/…linton_vs_fox_news.html

not:yorumlara da bakmak lazım aşağıdaki.
  • baskanlik yarisinda hillary clinton'in o hirs kupu hallerini gorunce monica lewinsky olayi konusunda kendisine hak verilen insan.. en azindan ben hak veriyorum..
  • savaşma seviş prensibini benimsemiş bir devlet başkanı idi. keşke diğer başkanlar da savaş çıkarmasaydı da, bol bol seks sıkandalı yaratsalardı.
hesabın var mı? giriş yap