immanuel tolstoyevski

  • 2599
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

pantolon giymek kafiri taklit etmektir

bu gündem çerezini bahane ederek ufak bir yolculuğa çıkalım:

2015 yılında bir gazete yazarı düşünün.

yazarken kullandığı alfabe, binlerce yıl öncesinden kalma bir kafir taklidi. latin alfabesi, fenike, yunan, etrüsk ve antik roma çizgisinde evrilmiş, sayısız küfür ocağının kültürel temelini oluşturmuş.

bu harflerin yazıldığı kağıt 2000 sene önce çin'de icat edilmiş, icadından tam 1000 yıl sonra -çinliler halen ibrahimin tanrısını reddediyorken- endülüsteki müslümanlar yoluyla avrupa'ya yayılmış.

kağıda harfleri döken mürekkep yine ilk olarak bir çin icadı, fakat daha sonraları matbaada kullanılan yağ bazlı mürekkep 15.yyın kafir avrupasında geliştirilmiş.

tabii ki bu yazıları çoğaltan matbaa 550 senelik bir alman icadı.

yazdığını görmek için kullandığı gözlük 13.yy'da, küfrün beşiği italya'dan geliyor. daha önce çin'de veya hindistan'da da gözlük kullanıldığına dair iddialar olsa da, italya'da gözlüklü birinin resmedildiği bir tablo bulunduğu için, diğer kafirlere ancak teselli ödülü veriyoruz.

tabii eğer yazar bifocal gözlük kullanıyorsa bunu abd'nin kurucu kafirlerinden benjamin frankline, yok eğer astiğmatizmini düzeltmek için kullanıyorsa bunu üzerinde küfrün batmadığı 19.yy ingilteresine borçlu.

tablo ve resim demişken, gazeteye resim basmak da bir kafir taklidi. resmin kendisinin küfür olması bir yana, matbaadan sonra yaygın bir resim baskılama tekniği olarak kullanılan litografi 1700lerin sonunda almanyadan çıkıyor.

aynı almanya, yazarımızın yaptığı gazetecilik işinin 17.yyda başladığı yer. biz ise kafir taklidine 250 sene kadar dayanıp sonunda koyvermişiz, halife ünvanı taşıyan yazara göre gizli kafir olan birinin emriyle.

gazete kelimesinin kendisi de fransızca-italyanca kökenli, tıpkı islamın nurunu yaymak için kullandığı diğer binlerce kafir kelimesi ve kavramı gibi.

bunları daha da geniş kitlelere yayan internet, bizi internete bağlayan wifi/2g/3g/4'ü geç 5g sinyalleri, bunları harflere çeviren bilgisayarlar, hepsi sadece son 40 sene içinde, gelmiş geçmiş en kafir küfür imparatorluğu abd'den.

fikirlerin, devlet tarafından denetlenmeden, hükümet kim olursa olsun özgürce ifadesi fikri de kafir taklidi.

bu ifadeyi özel teşebbüs yoluyla gerçekleştirip, reklamlar aracılğıyla para kazanmak kafir taklidi, paranın yattığı banka kafir taklidi, bankanın verdiği faiz kafir taklidi, o faizle tükettiğin irili ufaklı binlerce şey de kafir taklidi.

yazarı bilmem ama ne demiş kafir şair: imitation is the sincerest form of flattery. taklit, en samimi iltifattır.

devamını okuyayım »
28.04.2015 14:20