• şu an yaşanan olaylarda parmağı olduğunu düşündüğüm kişi. parası olan kişi yön veren kişidir, artık şu adamları yok çok zeki yok ilerigörüşlü diye övmeyi bırakın. parası var ve olacakları önceden biliyor, vakıflarını da kurmuş çözümünü de kendisi üretmeye çalışıyor. yani önümüzde bir simülasyon oynanıyor adeta, sonrasında dijital toplum ile dünyayı komple bir simülasyona çevirecekler bunlar. yıllar içerisinde nasıl olacağını hep beraber göreceğiz.
  • kendisine covid-19 salginda parmagi oldugu, planlayicisi oldugu seklinde suclamalar yapanlari gordukce hayrete dusuyorum. insanlar nasil bu kadar cahil olabilir diye ama olabiliyorlar iste. sadece sozlukte degil arkadaslarimdan biri de bunu soyledi ve ona ne soylesem fayda etmeyecegini biliyordum. cok birsey anlatmaya calismadim. cahillik, cok zor.
  • kendisine haci sabanci muamelesi yapilan coder. he amk windows da dedesinden kaldi zaten, zengin olmak disinda bir özelligi yok adamin.
  • cnn'e verdiği son röportajda anlayana yine önemli ipuçları verdi. virüs aşısının bir yıldan önce dağıtımının mümkün olamayacağını söyledi. karantina günlerinin haziran ortalarına kadar süreceğini tahmin etti. gecikmeli sokağa çıkma yasağının öldürücü etkiyi önleyemeyeceğini 6-10 haftalık yasağın gerekli olduğunu söyledi. krizin sağlık boyutunu önleyemeden ekonomik etkilerinin önüne de geçilemeyeceğini belirtti. yıllardır virüs geliyor önlem alın diyen ama ciddiye alınmayan gates'in son açıklamalarını dinlemek lazım.
  • buradaki ve twitter'daki komplo teorisyenlerine laf anlatmak cidden zor. neymiş, bu adam elle yapılan sars-cov-2 virüsünün finansörlerindenmiş. hiçbir dayanağı olmayan komplo teorisyenliğinin de eminim global bir adı vardır.

burayı okuyorsan sevgili okuyucu, şunu bil ki bu virüs insan eliyle yapılmadı. 2003 yılında ortaya çıkan sars virüsünün mutasyon geçirmiş hali, bunu da öğrenmen için google'da birazcık araştırman yeterli. emrah safa gürkan'ın dediği gibi, bize okulda çok şey öğretiyorlar ama, pek azımız bilgiyi nerede bulabileceğini öğreniyor.

bill gates, uzun süredir dünyanın problemlerine eğilen bir hayırsever. 2015 yılında yaptığı konuşma da olası bir virüs salgınına hazır olmadığımız yönündeydi. aslında, tamamen ekonomik büyüme ve zenginleşmeye, koltuklarını korumaya odaklı siyasetçileri uyarıyordu: https://www.ted.com/…ak_we_re_not_ready?language=tr

ancak siyasetçiler elbette onu dinlemedi. ancak, harekat planları hazır olan, kolektif olan güney kore ve japonya gibi ülkeleri bu denklemin dışında tutuyorum. dolayısıyla salgın ciddi boyutlara erişti, ekonomiye zararı, hazır olunabilecek bir senaryoya göre çok daha kötü durumda. ülkelerin sağlık sistemleri büyük bir tehditle karşı karşıya. ayrıca ekonominin canı cehenneme! ekonomiyi var eden insandır. bir süre durabilir, sonra yeniden, kaldığı yerden, hem de ders çıkarmış biçimde, güçlü devam eder.

ted, bill gates ile covid-19 temalı bir videokonferans yapmış. bill gates'in fikirleri de yukarıda yazdıklarıma paralel. ayrıca, dünyanın bir sonraki pandemiye hazır olacağını, kolektif bilincin oluşmasını beklediğini söylemiş. ayrıca pek çok kıymetli bilgi ve görüşü de içeren konferans linki: https://www.youtube.com/watch?v=xe8fijxicoo
  • orada burada sürekli covid-19'la ilgili tahminler yapan aşırı zengin teknoloji insanı, kendisinin hayvan gibi parası olup who'ya ve diğer sağlık işlerine para aktarması onu bu konuda yetkili yapmaz sadece hayırsever yapabilir. ama kendisi bunun üzerine çıkmaya oynuyor gibi bir hali var.

2015'te virüslerle ilgili tedx konuşması daha sonra 2019 ekim'de event201 ile bu salgının simülasyonunun yapılması, mart ayındaki yeni tedx konuşması ve şimdi cnn..

hayırdır bill ne oluyoruz? mavi ekranlardan, windows virüslerinden, biyolojik virüslere mi geçiş yaptın?
    artık bu kadar konuşması beni gerçekten şüphelendiriyor.

aha bu da video: https://www.youtube.com/watch?v=a71lfxrqlxu
    not: bide sırıtıyor keraneci
  • bu son gelişmelerle birlikte korona virüsü ile ilgili hakkında söylenenleri duyunca şoka uğradığım kişi. gerçekten bir süredir evde kalmaya ve akıp giden hayattan biraz olsun kopmaya mecbur kalınca etraftaki, sosyal medya ve göz önündeki insanlara ve neler yaptıklarına yoğunlaşma fırsatı buldum ve bazı şeyler artık dayanılmayacak bir seviyeye ulaştı bende.

insanlar gerçekten çok boş. insanlığın geçtiği şu olağanüstü dönemde bile tek yaptıkları poz verip vasat espri kasmaya çalışan ve bunun üzerinden milyonlar kazanan insanlarla dolu etraf. bu insanlar ve sosyal medya gerçekten midemi bulandırıyor artık ve bu insanlara salyaları akanlar aynı zamanda bill gates'le ilgili ve son 10-15 yılda yapmaya başladıkları ile ilgili biraz bile araştırma yapmadan, okumadan etmeden şu lafları edebiliyorlar.

diğer bir kafamda netleşen şey ise bill gates son yüzyılda dünyaya gelmiş belki de en önemli insan. kendim de bir mühendis olarak zaten zekasına ve microsoft ile birlikte dünyayı değiştirmesine hayran olmamak mümkün değil. hataları yok mu tabi ki var, herkes kadar. işi için en iyisini yapmaya çalışmış bir insan. onun yerinde ben olsam öyle yapmazdım diyen insan yalan söylüyordur.

o işleri bırakmasıyla birlikte de kendini, kendi kurmuş olduğu vakıf üzerinden hayır işlerine adadı. tabi ki bunu bazı sivri zekaların madem bu kadar hayırsever parasını pulunu fukaraya dağıtsın önerisi gibi gerizekalı bir şekilde yapmıyor. onun yerine yatırımını bilime yapıyor, en iyi bilim insanlarını bünyesine katıp kendisi de dahil herkesin sınırlarını zorluyor, okuyor, araştırıyor ve öğreniyor. başkalarını ikna ediyor, üretiyor, kalıcı şeyler oluşturmaya çalışıyor. dünyanın en zengin insanı vaktini bu şekilde harcıyor. biraz araştırırsanız kendisinin ve vakfının afrikadaki çocuk ölümlerine, hastalıklara, su kirliliğine ne gibi çözümler ürettiğini, neler yaptığını ve neler planladıklarını bulabilir. şu adamın yaptığını kurulduğundan beri yüzyıllardır yapamayan ülkeler var. ve bu adam kendi hakkı olan servetinin %95'ini bu işler için ayırdı, çocuklarına bile kalmayacak bu para.

uzun zamandır bu işe kafa yorduğu için de sars'la, ebola'yla da mücadele verdiği için de kapasitesi ve ileri görüşlülüğü sayesinde 2015 yılında dünyayı bekleyen en büyük tehlikenin virüs olduğunu söyleyen bir konuşma yapıyor. artık nükleer savaşlar olmayacak, insanların en büyük savaşı salgınlarla olacak, ebola salgınında şanslıydık çünkü hızlı yayılmıyordu insanlar çok çabuk yatağa düşüyorlardı ölüm oranı çok yüksekti ama bu yüzden de yayılma hızı düşüktü, bir sonrakinde bu kadar şanslı olamayabiliriz diyor.

sen de tut bunu, takdir edeceğin yerde, oturup dinleyip, araştırıp, takip edip destekleyeceğin halde hiçbir şeye dayanmadan evir çevir ve adamı suçla, komplo teorisi üret. insanlar gerçekten çok garip.

3 haftadır evdeyim ve insanlığa olan ümidim ve insanlara olan sevgim üçte birine düşmüş durumda gerçekten.

bunu da gelip bill gates başlığına kusmak kısmetmiş.
  • kendisinin blogunu geç keşfettiğim için üzgünüm. bir gün onun gibi bir fikir insanı olabilmeyi çok isterim.
  • korona virusu'nun cikmasinda ve dunyaya yayilmasinda parmaginin oldugunu dusundugum kisi. para babalari yeni duzene gecmek icin bu adami kullaniyorlar. yillar once verdigi ted talk bu gunler icin hazirlikti. sahsi dusuncemdir.
  • dünyanın en bilinen yazılım şirketini kurup yönetmiş, şirketinde dünyanın en zeki insanlarını çalıştırmış, çoook uzun süre dünyanın en çok para kazanan insanlarından biri olmuş zamanımızın iş dehalarından bir adem.

birinin düz dünyacı, gerizekalı, trumpçı, bolsonarocu falan olup olmadığını anlamak için bill gates hakkında ne düşündüğünü sorun. aşı, komplo momplo falan geveliyorsa saf kan gerizekalı olduğunu hemen anlayabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap