• mecaz: nabza göre şerbet verebilen, iyiyle iyi, kötüyle kötü, çocukla çocuk, yaşlıyla yaşlı olabilen insan.

ayrıca: kamuflaj giyen bir asker de buna güzel bir örnektir..
  • bir kisim politikacilarimiz da iclerindeki bukalemuna takim elbise giydirmek sureti ile, bu grupta sayisal ustunlugu ellerinde tutma savasi vermektedir..
  • renkten renge girmesi cazip bir özellik gibi bize sunulsa da; aslında ortamına göre değişiyor olması onu en düşürücü hallere sevkeden insan(cık) tipidir.
    öyleleri uzaktan fark edildiği anda bile hızlıca kaçılmalıdır.
    hayır, tanıyorum da söylüyorum.
  • kisiliksiz bir durumdur. durayım da onlar bana uyum saglasın ben buyumculuk yoktur. yalnız kalma korkusu tasır. biraz sinsicedir.
  • her şarta uyum gösteren insan olarak anlamıyorum ben bunu. benim için olumsuz bir tabir, bukalemun insan olmak. bu tip insanlar sağlam karakterli olmayan insanlardır. kiminle samimi arkadaş ise onun karakterine bürünür. onun yaşam şeklini benimser. yanındaki kimse, o da o olur.
  • hayatımızın her farklı döneminde, her girilen farklı ortam için ayrı bir düşünme, ayrı bir karar verme, ayrı bir tavır, ayrı davranış kararları!

aslında herkesin bildiği gerçek.

bukalemun gibi olmak!

her girilen ortam için, her gün vakit geçirilmek zorunda kalınan veya kalınacak insanların yanında rahat hissetmek için bukalemun gibi olmak gerekli.

bukalemun gibi...

insanı zorlasa bile.
    hatta bazen imkansız olduğunu hissetseniz dahi -insanın bunu her döneminde başarması çok zordur-

ne kadar yapabilirseniz işte!
hesabın var mı? giriş yap