şükela:  tümü | bugün
  • öğretmen sınıfa girdi yoklama aldı, o oldu, bu oldu derken 10 dk gider, kalır 15 dk. dersin sonuna doğru da 5 dk gitse, al sana 10 dk. ders. tam bizim millete göre.
  • nöbetçi öğretmene kafayı yedirtir. 25 dakikada bir koca koridoru beklemek zannettiğiniz kadar kolay değildir. zaten dersler 40 dakika yoklama 5 dakika sürüyor. abartmayın..
  • aklıma hemen lise yıllarımı getirdi, 50 dakikalık dersin bile rahat yarısını bir şekilde kaynatırdım hoca bile farkına varmazdı. hababam sınıfındaki fizik hocası gibi hocaları neredeyse kendisini omuzlarda bulacak pozisyona getirirdim. o dönemde böyle bir şey olsa bizim hocalar akademik takvimin yarısına zor gelirdi heasdf.
  • zaten 3 ay tatilleri var. üzerine derslerini de kısaltın tam olsun. kebap meslek valla...

    edit: bi kaç hırbo nükteyi anlamayıp özel mesajdan yardırmış. mna kodumun salakları .d.d.d
  • yoklama denen çağ dışı uygulama kaldırılırsa mantıklıdır. öğrenme işini uygulamaya dökmeli. şu "öğretmen anlatsın, öğrenci dinlesin, ders bitsin ve herkes yoluna. anlayan anladı, anlamayanın canı sağ olsun" işini ortadan kaldırmak gerek. öyle bir sistem lazım ki anlatılacak dersi öğrenci önceden araştırıp gelmeye mecbur bırakılacak. bunu yapmayan öğrenci dersi de anlamayacak. her öğrenciye bahar döneminin sonunda sunacağı proje ödevi verilmeli. bu öyle "slayt yap, oku, geç" tarzı bir şey olmayacak tabi ki. konu neyse, o konu hakkında bir şey üretecek. hayat güzel tabi; test tekniğini öğret/öğren, herkes yaptığı ezberle 'başarılı' olsun. test çözmeyi değil, bir şey üretmeyi isteyene de "gerizekalı" de.
  • ders sayısı artırılacaksa mantıklı. örneğin 4 ders saati olan matematik dersini 40'ar dakikadan vermektense 8 ders saati yapıp 20'şer dakikadan verilecekse güzel bir uygulamaya dönüşebilir. kişinin hem odaklanmasını hem de konsantrasyonunun artmasını sağlayabilir. bunun yerine sadece ders sürelerini kısaltıp, ders saatleri aynı kalırsa çok büyük bir saçmalığa imza atılmış olur.
  • toplumu kasıtlı olarak cahilleştirme zincirinin son halkası.
  • ideal ders süresi bence de 20-25 dk.

    özellikle ilkokul ve ortaokulda 40 dk. çok fazla.
    o yaştaki çocukların dikkat süreleri çok düşük. ayrıca o kadar süre bir yerde oturtmak o yaştaki çocuklar için uygun değildir.

    keşke bizim zamanda da böyle olsaydı belki şimdi...