elishafanz

  • 9804
  • 4
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

fernando muslera

bir takımın şampiyon olmasında, kupa kazanmasında en az 60% katkısı olan bir kaleciye hala fazla abartılıyor diyebilmek nasıl bir kafanın ürünüdür anlamakta sıkıntı çekiyorum. milyon eurolar verseler yapmaz ama şu adam yarın çıkıp geçen seneki şampiyonluğu tek başına getirdim dese kimse sesini çıkartamaz. taffarel çok daha yüksek seviyelerde belki çok daha büyük işler yapmasına rağmen benim gözümde şimdiden taffarel kadar efsane olmuştur. şuanda aktif en iyi kaleciler arasında ilk 10 hatta ilk 5 kaleci arasına çok net ismi yazılır.

hani bazen ben de belki transfere harcarlar diye muslera'ya 20-30 milyon euro para veriyorlarsa satsınlar diyorum ama bu adamın çok kısa sürede bize getirisi bundan çok daha fazla olmuştur. galatasaray'dan gittiği gün 5 yıllık sevgilisinden ayrılmış insanlar gibi çaresiz kalırız yeminle. sadece maç başlarında kadrolar sayıldığında ismini duyduğumda bile önündeki adamlar kim olursa olsun içim rahatlıyor. geçen seneki halimizi düşünüyorum adam resmen ken wakashimazu gibiydi. o leş takımı insanüstü performanslarıyla zorla şampiyon yaptı. önceden bir insanın takımda en sevdiği futbolcu nasıl kaleci olabilir diye düşünürdüm hep, muslera'dan sonra bu sorumun cevabını buldum.

boş hikayeler anlatıp geçen sene şampiyonlar ligi'nde 4 gol yiyordu muhabbetine giren adamlarla oturup futbol konuşmayın, nefesinize yazık. yetenekli sayılabilecek bir kalecinin bile çok daha fazlasını yiyebileceği maçlarda adam çok gol yiyordu diye eleştiriliyor. şampiyonlar ligi boyunca karşımızdaki takımlar istisnasız tek kale oynadı, her maç ezildik. muslera da o şartlar altında yapabileceğinin fazlasını yaptı.

herşey bir kenara adam takımın en kötü günlerinde bile hiçbir zaman gıkını çıkartmadı, takıma küsmedi aksine böyle şeyleri tüm kulüpler yaşayabilir diyip çok daha fazlasını yapmaya çalıştı. senelerdir 1 tane şımarıklığını görmedik, ne yönetimle ne de teknik kadroyla bırakın tartışmayı bir tane polemiği olmadı. karakteri on numara, profesyonellik desen en üst seviyede. galatasaray'da muslera gibi profesyonel ve karakterli 10 adam daha olsa şampiyonlar ligi'nde en kötü çeyrek finale abone oluruz her yıl. sen böyle bir adama günde 5 vakit tapman gerekirken hala saçma sapan yorumlar yapabiliyorsan gidip tenis gibi bireysel performansların çok daha önemli olduğu spor dallarına yönel çünkü futbol seni aşıyor belli. galatasaray taraftarı kendisinin yaptıklarını biliyor, gerisi bilmese de olur. bu saatten sonra artık futbolu galatasaray'da bıraksın, gidişini yüreğim kaldırmaz.

devamını okuyayım »
09.08.2015 11:13